نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

میرزاده: دیگر ترس و فضای امنیتی به دانشگاه‌ها باز نخواهد گشت

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه احساس می کنیم شکوفه‌های امید ونشاط طی یک سال اخیر در دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه‌ها به بار نشسته است، اظهار کرد: در چند سال گذشته به نظر می‌رسید فضای حاکم بر دانشگاه‌ها قدری نگران کننده بود که به نظر می‌رسد این فضا دیگر رخت بربسته است و هیچگاه دوباره فضای ترس و خفقان به دانشگاه‌ها باز نخواهد گشت.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر میرزاده در چهارمین جلسه هیأت امنای استان زنجان اظهار کرد: خوشبختانه بافعالیت‌های انجام شده توسط دولت تدبیر و امید، نشاط علمی در جامعه دانشگاهی برقرار شده که باعث امیدواری است.

وی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سازوکارهایی که طی مدت یک سال گذشته در دستورکار قرار گرفته، روش‌هایی کاملا سیستماتیک و مبتنی بر استانداردهای بین المللی است که امیدواریم ظرف مدت کوتاهی به توسعه کیفی دانشگاه منجر شود.

میرزاده با بیان اینکه همانگونه که حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس هیات موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفته اند، این دانشگاه متعلق به همه مردم است، افزود: دانشگاه آزاد جایی است که زمینه رشد و توسعه اقتصادی، علمی، فرهنگی و… کشور را فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با دارا بودن بیش از پنج میلیون فارغ التحصیل، ۱۲ میلیون مترمربع فضای آموزشی، ۳۰هزار عضو هیأت علمی و یک میلیون و ۷۰۰هزار نفر دانشجوی در حال تحصیل، از جایگاه بی‌نظیری بین دانشگاه‌ها برخوردار است و قطعا این موفقیت مرهون لطف الهی، حمایتهای آیت الله هاشمی رفسنجانی و پایمردی دکتر جاسبی و همکاران ایشان است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه گستره دانشگاه آزاداسلامی فقط به ۴۷۰ واحد دانشگاهی محدود نیست، افزود: از هر ۲ یا ۳ خانواده ایرانی به نوعی با دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط هستند. بنابراین حرکت به سمت توسعه اقتصادی، فرهنگی و علمی از مهمترین وظایف ما به شمار می رود.

وی با اشاره به تشکیل شورای اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه آزاد از اولین دانشگاه‌هایی بود که با تشکیل شورای اقتصاد، در تحقق اقتصاد مقاومتی دانش محور گام برداشت.

میرزاده ادامه داد: علاوه بر برنامه‌ریزی برای توسعه اقتصادی و کاهش وابستگی مالی واحدها به شهریه، برای انجام فعالیت های فرهنگی وسیع اثرگذار و اجرای طرح های فرهنگی جاودان و ماندگار در سطح کشور برنامه هایی جامع در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه احساس می‌کنیم شکوفه‌های امید ونشاط طی یک سال اخیر در دانشگاه آزاد و سایر دانشگاه‌ها به بار نشسته است، اظهار داشت: در چند سال گذشته فضای حاکم بر دانشگاه‌ها نگران کننده بود که به نظر می‌رسد این فضا دیگر رخت بربسته و باعث شده دانشگاه‌ها مسیر خود را به خوبی پیدا کنند و دوباره فضای ترس و خفقان به دانشگاه‌ها باز نخواهد گشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به تشکیل شوراهای راهبردی در این دانشگاه گفت: ۱۴ شورای راهبردی در زمینه های فرهنگی، برنامه ریزی، اجرایی و… تشکیل شده و شوراهای متناظر با آن نیز در استانها شکل گرفته یا در حال شکل گیری است که امیدواریم این شوراها به توسعه هرچه بیشتر کمی و کیفی دانشگاه کمک کند.

وی به هماهنگی فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی با سیاستهای کلان نظام اشاره کرد و گفت: خوشبختانه کسانی در دانشگاه آزاد مسئولیت سرپرستی واحدها را برعهده دارند که تمامی آنها میثاق نامه تعهد به با نظام و انقلاب و رهبری را امضا کرده اند.

میرزاده با بیان اینکه طرح تجمیع پردیس های علوم و تحقیقات با واحدهای مادر، بسیاری از مشکلات مالی دانشگاه آزاد را برطرف کرد، اظهار داشت: اشتباهات و سوء مدیریت ها در دولت قبل باعث شد تعداد مراکز آموزش عالی دولتی افزایش پیدا کند که این موضوع مغایر اصل ۴۴ قانون اساسی به شمار می رود. این واحدها هم اکنون با استفاده از بودجه دولت زیربناها و فضای آموزشی ایجاد کرده اند ولی از دانشجویان شهریه می گیرند با اینکار ظرفیتهای دانشگاه آزاد که بدون تحمیل به بیت المال ایجاد شده بود، خالی مانده است.

وی در توضیح گفته‌های خود افزود: طبق قانون باید زمینه های گسترش فعالیتهای مراکز خصوصی فراهم شود اما جای سوال است که چرا با وجود دانشگاه آزاد و زیرساختهای به وجود آمده توسط آن، این مراکز افزایش پیدا کردند که اکنون دولت قادر به تامین بودجه آنها نیست.

در ابتدای این جلسه دکتر یدالله رجایی دبیر هیات امنا و رییس واحد زنجان گزارش از عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان رائه کرد و گفت: اکنون این استان با ۴ واحد و ۲ مرکز در ۳۶۶ هکتاز زمین و ۲۱۰ هزار متر مربع فضای آموزشی و ۶۵۳ عضو هیات علمی مشغول فعالیت علمی آموزشی بوده و تعداد ۲۳ هزار و سیصد و بیست دانشجو و ۸۸۹۷ فارغ التحصیل(در دو سال اخیر) داشته و نسبت استاد و هیات علمی(۴۰نفر) به دانشجو و نسبت فضای آموزشی به دانشجو(۹/۶) در آن مطلوب است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
برنامه‌های دانشگاهها برای بزرگداشت روزشهدا

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم