نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

میانگین شهریه‌ دانشجویان پردیس‌های علوم پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی اگرچه بیش از آنکه از منظر سیاسی دنبال شوند، نبض نظام سلامت جامعه را در دست دارند، اما دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سال گذشته با مدیریت جدید تلاش کرد تاعلاوه بر این مسئولیت سنگین، فضای اعتدال را در میان دانشجویان و جامعه دانشگاهی با حضور همه سلایق سیاسی در برنامه‌های فرهنگی و سخنرانی‌ها حکم فرما کند.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، عدم افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان در سال تحصیلی ۹۳، طولانی شدن تحصیل دانشجویان به دلیل نبود امکانات برای فارغ‌التحصیلی و ایجاد فضای آرامش در دانشگاه مهم‌ترین مواردی است که دکتر غلامرضا اصغری، در بازدید از ایسنا – منطقه اصفهان در خصوص ۱۰ ماه فعالیت در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در سال تحصیلی جاری در حدود یک هزار دانشجو در مقطع کارشناسی بیشتر در رشته‌های پزشکی، داروسازی و پیراپزشکی در دانشگاه پذیرش شده‌اند، اظهار کرد: نیمی از پذیرفته‌شدگان دانشجوی دکترای حرفه‌ای هستند و مابقی در سطح کارشناسی مشغول به تحصیل خواهند شد.

وی افزود: متاسفانه پذیرش بی‌رویه دانشجو به ویژه در تحصیلات تکمیلی همان‌طور که در سایر دانشگاه‌ها مطرح بوده در چند سال گذشته در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز اتفاق افتاده، به شکلی که در برخی رشته‌ها با پنج عضو هیئت‌علمی، ۳۰ دانشجوی ارشد پذیرش شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه با ارزیابی وضعیت موجود و با توجه به اهمیت ارتقا کیفیت در بحث آموزش و پژوهش تلاش شد که در سال تحصیلی جاری حداقل تعداد دانشجو پذیرش شود، تصریح کرد: خوشبختانه وزارت بهداشت با این سیاست همگام بود و اصراری بر افزایش پذیرش دانشجو نداشت و سازمان سنجش نیز تنها ۱۰ درصد ظرفیت اعلام شده از سوی دانشگاه را افزایش داد.

اصغری با اشاره به اینکه در مجموع افزایش پذیرش دانشجو اتفاق نیفتاد و حتی در رشته‌های تکمیلی کاهش پذیرش نیز وجود داشته است، خاطرنشان کرد: در برخی از رشته‌ها هیچ دانشجویی پذیرش نشده است زیرا تعداد دانشجویان در حال تحصیل، زیاد است؛ علاوه بر آن در چند رشته سهمیه پذیرش برای ایجاد تعادل میان اعضای هیئت‌علمی و تعداد دانشجو کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه به طور کلی نسبت تعداد دانشجوی تحصیلات تکمیلی به عضو هیئت‌علمی ۲٫۵ برابر است یعنی به ازای هر عضو هیئت‌علمی باید ۲٫۵ دانشجوی تحصیلات تکمیلی پذیرش شود، اضافه کرد: به علت پذیرش دانشجو بیش از ظرفیت دانشگاه در سال‌های گذشته امکانات کافی برای فارغ‌التحصیلی تعداد زیادی از دانشجویان وجود نداشت و تحصیلات این تعداد طولانی شده است.

میانگین سنوات دانشجویان بالاتر از استاندارد است

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: یکی از شاخص‌های ارزیابی دانشگاه مدت ماندگاری دانشجوست و طولانی‌تر شدن سنوات یک فاکتور منفی برای دانشگاه محسوب می‌شود، متاسفانه میانگین سنوات دانشجویان بالاتر از استاندارد است و باید تلاش شود تا دانشجویانی که سنوات تحصیل آن‌ها به علت نبود امکانات و حتی استاد راهنما طولانی شده فارغ‌التحصیل شوند و یکی از راهکارهای هرچه سریع‌تر فارغ‌التحصیل شدن این عده کاهش ظرفیت و یا عدم پذیرش دانشجو است.

اصغری با بیان اینکه زمانی که بحث کیفیت مطرح می‌شود باید تلاش کرد تا به استانداردها نزدیک‌تر شد و یکی از این راه‌ها کاهش کمیت است، تصریح کرد: منابع مالی دانشگاه رشد چندانی نداشته و درصد رشدی که بودجه‌های آموزشی پژوهشی داشته‌اند متناسب با تورم رسمی است نه رقم واقعی، بنابراین بودجه نیز محدودتر شده و با توجه به اهمیت ارتقاء کیفیت اگر متناسب با این بودجه بخواهیم کیفیت را افزایش دهیم، کمیت باید کاهش یابد.

وی افزود: برای نزدیک شدن به استانداردها به نظر می‌رسد حداقل سه سال نباید افزایشی برای جذب دانشجو داشته باشیم تا دانشجویان مازادی که سال گذشته پذیرش شده‌اند فارغ‌التحصیل شوند زیرا حداکثر زمان لازم برای فارغ تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد سه سال و دکتری پنج سال است و این دانشجویان باید فارغ‌التحصیل شوند تا شاخص‌ها نرمال شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: علاوه بر کاهش ظرفیت پذیرش تعداد رشته‌ها نیز کاهش یافته و در برخی از رشته‌ها مانند طب سنتی و رشته‌های مربوط به دانشکده فن‌آوری‌های نوین هیچ دانشجویی پذیرش نشده است، برای مثال در طب سنتی که سال‌های گذشته پذیرش دانشجوی دوره تخصصی اتفاق افتاده بود حتی یک استاد هم وجود نداشت و مانند دانشگاه آزاد از استادهای سایر دانشگاه ها برای تدریس این رشته‌ها استفاده می‌شد.

اصغری با اشاره به اینکه بیشترین کاهش پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلات تکمیلی اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: ترم گذشته در حدود ۱۰ دانشجو تحصیلات تکمیلی در رشته‌هایی که برای تدریس در آن‌ها از استادهای پروازی استفاده می‌شد، به عنوان میهمان به دانشگاه‌های دیگر ارجاع داده شدند.

اعتماد سازی با برگزاری انتخابات در میان اعضای هیئت‌علمی

وی اظهار کرد: در کمتر از دو ماه از تغییر ریاست و معاونان دانشگاه، انتخابات برای تعیین روسای تمام دانشکده ها به جر دو دانشکده برگزار شد، در حال حاضر رؤسای دانشکده‌ها منتخب اعضای هیئت‌علمی همان دانشکده هستند و این انتخابات برای ایجاد اطمینان و اعتماد در اعضای هیئت‌علمی دانشگاه بسیار موثر بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: انتخاب رییس دانشکده تنها در دو دانشکده تغذیه و فن‌آوری‌های نوین که هیچ‌گونه چارت تشکیلاتی و بودجه‌ای ندارند، صورت نگرفته است، زیرا ایجاد این دو دانشکده هنوز به تصویب نهایی وزارت بهداشت نرسیده است. البته اقدامات لازم برای تصویب چارت تشکیلاتی این دو دانشکده انجام شده است؛ اما دولت به دلیل مشکلات مالی موافق توسعه دانشگاه‌ها نیست.

اصغری تصریح کرد: با توجه به مشکلات مالی دولت، افزایش تعداد اعضای هیئت‌علمی نیز انجام نخواهد شد و تنها به میزان بازنشستگان اجازه جایگزینی وجود دارد؛ اما مشکل مازاد نیروی کارمند همچنان باقی است، تعدادی از این کارمندان جذب بیمارستان‌ها شده‌اند، اما همچنان ستادها شلوغ است.

وی با بیان اینکه در دانشگاه علوم پزشکی دانشجویان رتبه‌های تک‌رقمی و دو رقمی کنکور سراسری عمدتاً در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی مشغول به تحصیل هستند، گفت: این فرصت خوبی است که این دانشجویان وارد تشکیلات ستاد استعدادهای درخشان شوند. این ستاد از قبل سازمان‌دهی خوبی داشته و ارتباطات خوبی با مرکز توسعه آموزش دانشگاه دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه دانشجویانی که با رتبه‌های تک‌رقمی وارد دانشگاه می‌شوند از همان ابتدا شناسایی می‌شوند، اظهارکرد: دانشگاه سعی کرده برای این دانشجویان در تأمین امکانات اولویت قائل شود و تعدادی از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه از میان دانشجوی استعداد درخشان انتخاب ‌شده‌اند.

اصغری تصریح کرد: خوشبختانه سال گذشته این فضا وجود داشت که تمام سلیقه‌های سیاسی برای ایجاد تشکل مجوز دریافت کند و نسبت به گذشته مجوزهای بیشتری در این خصوص صادر شد، اما هنوز فعالیت منسجم بیرونی به دلیل آغاز تعطیلات تابستانی از آن‌ها دیده نشده است و امیدواریم که با شروع سال تحصیلی شاهد حضور متنوع سلیقه‌های سیاسی متنوع در دانشگاه، تشکل‌ها و برنامه‌ها باشیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه فضای مقابله‌ای که وجود داشت کمرنگ‌تر و آرام‌تر شده و سعی ما این است که اعتدال در تمام سلایق اعمال شود و همه بتوانند فضای مناسب خود را پیدا کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی گفت: امسال دانشگاه‌های بین‌الملل تحت عنوان پردیس خودگردان فعالیت می‌کنند و تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی حتی دانشگاه‌هایی که پیش از این دانشگاه بین‌الملل تأسیس نکرده بودند، می‌توانند ۲۰ درصد ظرفیت دانشجوی خودگردان جذب کنند.

اصغری با بیان اینکه یکی از مشکلات دانشگاه‌های بین‌الملل برخی دانشگاه‌ها، تحصیل دانشجویان آنها خارج از محیط دانشگاه است، گفت: در اصفهان این دانشجویان می‌توانند در دانشگاه تحصیل کنند و تنها در چند رشته پذیرش آن‌ها در بهمن ماه و با یک‌ترم تأخیر نسبت به دانشجویان عادی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه میانگین شهریه‌ای که این دانشجویان پرداخت می‌کنند در رشته‌های مختلف متفاوت است و در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به ترتیب ۱۸، ۱۶ و ۱۴ میلیون تومان است، گفت: دانشجویان پردیس‌های دانشگاه‌ها قطعاً به لحاظ رتبه کنکور در جایگاه پایین‌تری نسبت به سایردانشجویان قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: تبعیض میان دو گروه دانشجو نادرست است و راه‌حل برطرف کردن آن نیز چندان دشوار نیست؛ تجربه در بیشتر کشورهای دنیا نشان داده که همه دانشجویان باید هزینه تحصیل خود را بپردازند، اما با قبولی درکنکور سراسری، دانشجویان با توجه به رتبه خود می‌توانند از تسهیلات مالی دانشگاه بهره ببرند و پس از فارغ التحصیلی و اشتغال وام دریافتی را پرداخت کنند.

اصغری با بیان اینکه تجربه دانشگاه آزاد نشان می‌دهد دانشجویانی که برای تحصیل هزینه پرداخت می‌کنند نسبت به دانشجویانی که رایگان تحصیل می‌کنند با علاقه بیشتری تحصیل را دنبال می‌کنند، تصریح کرد: اینکه دو گروه دانشجو داشته باشیم چندان مناسب نیست و به اعتقاد من این وضعیت دوام پیدا نمی‌کند و در نهایت تمام دانشجویان باید هزینه تحصیلی خود را پرداخت کنند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
برنامه‌های دانشگاهها برای بزرگداشت روزشهدا
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم