نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

مقایسه سرورهای ویندوز و لینوکس (میزبانی وب)

 

عمدتا سرورهای هاست بر پایه دو سیستم عامل می باشند : سیستم عامل ویندوز و سیستم عامل لینوکس

نوع سیستم عامل : سیستم عاملی که بر روی سرور لینوکس نصب شده ، لینوکس و سیستم عاملی که بر روی سرور ویندوز نصب شده ، ویندوز است .

مقایسه این دو سرور و اینکه گروه ۳manage جه سروری را ارائه میدهد در ادامه مطلب بخوانید

مقایسه سرورهای ویندوز و لینوکس (میزبانی وب)

راحتی استفاده: چون هر دو سیستم از پروتکل‌های استانداردی مثل FTP استفاده می‌کنند، اصولاً برای کاربران تفاوت قابل مشاهده‌ای وجود ندارد. بنابراین، این که شما شخصاً از چه سیستم‌عاملی در کامپیوترهای شخصی خود بهره می‌برید نباید در انتخاب سیستم‌عامل سرور شما تأثیری داشته باشد.

سرعت: این دو سیستم از لحاظ سرعت، تفاوت زیادی ندارند، ولی سیستم‌های لینوکس، به دلیل اینکه امکان غیرفعال کردن هر جزء از سیستم را به ما می‌دهند، کمی سریعتر هستند. به عنوان مثال، عموماً کامپیوترهای سرور نیازی به داشتن یک محیط گرافیکی ندارند، و دستورات خط فرمان برای اداره آنها کافی است، ولی در سرورهای ویندوز، امکان غیرفعال کردن محیط گرافیکی، موجود نمی‌باشد.

عملکرد: کارهای بسیار کمی وجود دارند که به یکی از این دو سیستم بتوان انجام داد، و دیگری از انجام آن ناتوان باشد. تفاوت عمده در ابزارهای مورد استفاده است. به عنوان مثال، معمولترین نرم‌افزار سرور وب برای لینوکس، آپاچی است، ولی در ویندوز، از IIS استفاده می‌شود. نکته جالب این است که اکثر ابزارهای تحت لینوکس، به ویندوز هم منتقل شده‌اند، ولی ابزارهای کمی از ویندوز به لینوکس منتقل گشته‌اند، که خود این امر، مفیدتر بودن ابزارهای تحت لینوکس را نشان می‌دهد.

استفاده از منابع سخت‌افزاری سیستم: سیستم‌های لینوکس، بسیار صرفه‌جویانه‌تر از سیستم‌های ویندوز به استفاده از منابع سخت‌افزاری سیستم (از قبیل حافظه و پردازنده) می‌پردازند. یک سیستم سرور لینوکس، به راحتی می‌تواند تحت یک کامپیوتر ۴۸۶ با تنها ۱۶MB حافظه راه‌اندازی شود، کاری که حتی تصور آن برای یک سیستم سرور ویندوز هم محال می‌باشد. این امر باعث می‌شود که در دو سیستم ویندوز و لینوکس که هر دو بر روی سخت‌افزار یکسان اجرا می‌شوند، سیستم لینوکس همیشه منابع آزاد بیشتر و بنابراین، قدرت کاری بیشتری نسبت به سیستم ویندوز داشته باشد.

نرم‌افزارهای رایگان و همراه با کد منبع: یکی از دلایل ضعف ویندوز یکپارچه‌تر بودن این سیستم‌عامل نسبت به لینوکس و open source نبودن این سیستم عامل میباشد. و یک نکته بسیار ظریف در این زمینه این است که وقتی یک مشکل امنیتی یا به اصطلاح باگBUG در ویندوز کشف میشود معمولا کاربران و مدیران سرور باید مدتی منتظر بمانند تا service pack یا patch برای این ضعف امنیتی از طرف مایکروسافت ارائه شود (چون کارشناسان نمی توانند خودشان مشکل را حل کنند که بعضاً چندین ماه به طول می‌انجامد) و این موضوع یک محدوده زمانی مناسب برای هکرها بوجود می آورد تا ازنقطه ضعفهای کشف شده کمال استفاده را برده و یک سرور را هر طوریکه بخواهند مورد تاخت و تاز و هجوم خود قرار دهند . ولی در سیستم‌عامل‌های Open-Source مثل لینوکس در صورت داشتن دانش کافی با کمی تغییر در کد ها ی منبع سیستم عامل و کامپایل کردن مجدد آن معمولا میتوان مشکل را حل کرد .( . این باعث می‌شود که سرورهای لینوکس هم هزینه کمتری نسبت به سرورهای ویندوز داشته باشند،)

این دلایل باعث شده است که گروه ۳manage از میزبانی لینوکس جهت ارائه سرور به هموطنان استفاده کند.

ثبت هاست و دامین با مناسب ترین قیمت , پشتیبانی , آموزش کار با پنل را از گروه ۳manage بخواهید.

۳پاسخ به “مقایسه سرورهای ویندوز و لینوکس (میزبانی وب)”

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم