نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

مقاله‌گرایی نظام آموزش عالی کشور را به انحراف می‌کشاند

‌عضوهیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه معتقد است: مقاله گرایی در امتیازدهی به اساتید کشور نظام آموزش عالی کشور را به انحراف می‌کشاند.

دکتر عبدالحمید پاپ زن در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) -منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه نظام آموزش عالی کشور شرایط خاصی را برای استخدام و ارتقاء اساتید دانشگاه قائل است، عنوان کرد: هر فردی که با مدرک PHD جذب دانشگاه شود به عنوان استادیار کار خود را آغاز خواهد کرد. استادیاران پس از طی چهار سال با ارائه مدارکی که از قبل مشخص و تعیین شده و نیز مستندات علمی می توانند به دانشیار ارتقاء پیدا کنند و پس از چهار سال دیگر با ارائه مدارک و مستندات علمی دیگر به رتبه استاد تمام و یا پروفسور می رسند.

پاپ زن خاطر نشان کرد: هیئت ممیزه در دانشگاه ها با توجه به مدارک و مستندات ارائه شده در خصوص ارتقاء اساتید دانشگاه تصمیم گیری می کند.

این استاد دانشگاه یکی از اصلی ترین و امتیازآورترین مدارک در جریان ارتقاء به سطوح بالاتر علمی در دانشگاه ها و بین اساتید را چاپ مقاله در ISI عنوان کرد.

پاپ زن با بیان اینکه کارهای آموزشی و پژوهشی مانند چاپ کتاب و نیز سوابق اجرایی همه در امتیاز دهی و ارتقاء اساتید نقش دارند، عنوان کرد: متاسفانه چنانچه استادی تمام شرایط ارتقاء را داشته باشد، اما چاپ مقاله در کارنامه او وجود نداشته باشد سایر شرایط کنار گذاشته شده و با ارتقاء او موافقت نمی شود.

وی این مسئله را موجب به انحراف کشیدن نظام آموزش عالی کشور دانست و خاطر نشان کرد: تاکید بر لزوم وجود مقاله موجب شده تا برخی اساتید به روش های غیرعلمی و روش هایی که با اخلاق سازگار نیست اقدام به چاپ مقالات کنند، به نحویکه برخی از روی مقالات دیگران کپی و تنها نام خود را پایین آن ثبت می کنند.

پاپ زن خاطر نشان کرد: متاسفانه تب چاپ مقاله ISI میان دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری هم بالا رفته و اساتید این دانشجویان از آنجا که دوست دارند مقالات دانشجویانشان در مجله ISI چاپ شود، آنها را به این سمت ترغیب می کنند.

وی خاطر نشان کرد:افزایش تب چاپ مقاله ISI موجب شده تا رتبه ایران طی چند سال گذشته به رتبه ۱۵ جهان در تولید علم برسد، این در حالیست که با وجود این همه مقاله و رتبه بالای ایران در تولید علم، هنوز در بخش های مختلفی از جمله کشاورزی برای ایجاد و تولید یک رقم گیاهی مانده ایم.

پاپ زن راه حل این مشکل را تصحیح هدف نظام آموزش عالی کشور دانست و اظهار کرد: هدف باید حل مشکلات جامعه و رسیدن به حقیقت باشد، نه اینکه مقاله هدف نظام آموزش عالی کشور شود.

وی خاطر نشان کرد: در هیچ جای دنیا اساس کار بر چاپ مقاله قرار ندارد و پس از انجام هر پژوهش موفق نتایج آن بصورت مقاله چاپ می شود، اما متاسفانه در کشور ما پژوهش کنار زده شده و هدف تنها چاپ مقاله است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم