نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

مقابل افزایش بدون کیفیت رشته های دانشگاهی می ایستم

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از کمیت گرایی بدون توجه به کیفیت آموزش در مراکز آموزش عالی در دولت گذشته انتقاد کرد و گفت: مقابل افزایش بدون کیفیت رشته‌ها و مراکز دانشگاهی می ایستم.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ، دکترمحمدعلی نجفی در نشستی با هیئت رئیسه و روسای دانشکده‌های دانشگاه شیراز اظهارداشت: در وزارت علوم با مشکلاتی به جامانده از دوران گذشته روبرو هستیم و بخشی از تلاش‌ها باید صرف اصلاح اشتباهات گذشته شود.

وی تصریح کرد: این بدان معنا نیست که زحمات و اقدامات مثبت در گذشته را نادیده بگیریم اما کمیت گرایی در آموزش عالی کشور در دولت قبل بدون توجه به کیفیت آموزش از مشکلات فراروی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

دکترنجفی گفت: با وجود گسترش کمی دانشگاه ها، هنوز هم عده ای در کشور دنبال ایجاد دانشگاه‌های جدید هستند، اما این موضوع در سیاست‌های کاری وزارت علوم قرار ندارد ، چرا که افزایش کمیت با کیفیت پایین رشته های دانشگاهی به نفع کشور نیست.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وجود ۲۵۰ هزار صندلی خالی دانشگاه‌ها پس از برگزاری آزمون سراسری امسال گفت: ۱۶۰ هزار صندلی خالی به دانشگاه پیام نور و بقیه به سایر مراکز آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: برخی واحدهای دانشگاهی تحت تاثیر کاهش قابل توجه شمار دانشجویان به دنبال اخذ مجوز پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند تا از محل شهریه دریافتی از دانشجویان این مقاطع، دانشگاه ها را اداره کنند.

دکترنجفی افزود: برخی مراکز عنوان می کنند که اگر این امر محقق نشود، ورشکسته می شوند اما ما در وزارت علوم جلوی این خواسته‌ها ایستاده ایم و نمی‌خواهیم دانشجوی بی کیفیت به جامعه عرضه کنیم.

دکترنجفی در ادامه اظهار کرد: افزایش بودجه پژوهشی در اختیار دانشگاه‌ها و بهسازی تجهیزات دانشگاهی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارد.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که به دنبال تمرکززدایی در آموزش عالی کشور هستیم، گفت: بنا داریم اختیارات بیشتری به دانشگاه ها واگذار کنیم ودر این راستا، آئین نامه‌های شورای عالی برنامه ریزی و شورای گسترش تنظیم شده است که اختیارات دانشگاه‌ها را در رابطه با مسائل آموزشی و اداری افزایش می دهد.

وی اظهارداشت: به دنبال آن هستیم که صدای دانشگاه‌ها در مراحل تصمیم سازی و تصمیم گیری در کشور شنیده و پذیرفته شود.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود، دانشگاه شیراز را دانشگاهی بزرگ و مرجع در کشور خواند و گفت: به منظور گره گشایی از مشکلات آموزش عالی کشور نیازمند کمک فکری دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه شیراز هستیم و فضای لازم باید ایجاد شود تا مسئولان دغدغه دانشگاهیان را به عنوان نخبگان جامعه بشنوند.

رئیس دانشگاه شیراز نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت های این دانشگاه، افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و طرح این درخواست در هیئت دولت را خواستار شد.

دکترمجید ارشاد لنگرودی گفت: در سال های اخیر و با افزایش کمی دانشگاه ها بدون توجه به کیفیت، آموزش عالی دچار نقصان شده است و به عنوان نمونه، در استان فارس حدود ۱۷۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی وجود دارد که نیازی به بسیاری از آنها نیست.

رئیس دانشگاه شیراز در ادامه تجهیز آزمایشگاه این دانشگاه به منظور خدمات رسانی به همه مراکز آموزش عالی استان فارس را خواستار شد و گفت: توجه به مسائل رفاهی اساتید دانشگاه نیز سبب خواهد شد که آنها با فراغ بال در فرایند تولید علم مشارکت کنند.

در پایان این نشست اعضای هیئت رئیسه، روسای دانشکده‌ها و برخی ازاساتید دانشگاه شیراز به طرح نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند .

گفتنی است سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور شرکت در آئین گشایش هجدهمین کنفرانس پارک های علم و فناوری آسیا به شیراز سفر کرده بود .

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم