نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

معاون فرهنگی وزارت علوم: دانشگاه باید بستر نشاط و جوشش فکری باشد

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، کرسی های آزاد اندیشی را رکن اصلی و شرط تداوم فعالیت های علمی در دانشگاه ذکر کرد و بر ضرورت تشکیل آن در دانشگاه ها تاکید کرد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر سید ضیا هاشمی در نشستی که در اردوی معرفتی- فرهنگی «حیات طیبه» در پردیس دانشگاه شهید بهشتی مشهد برگزار شد، ترویج کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها را یک ضرورت قطعی ذکر کرد تا دانشگاه ها بتوانند نقش شایسته خود را در جامعه ایفا کنند.

وی، با تاکید بر این که کرسی های آزاد اندیشی دفاع از آزاد اندیشی نیست بلکه یک مطالبه ی فکری و رسمی برای رسیدن دانشگاه ها به افق مطلوب است، اظهار داشت: دانشگاهی که در آن گفتگو جریان نداشته باشد، دانشگاه نیست و نمی تواند بدون گفتگو، نقد و بررسی به حیات خود ادامه دهد.

وی افزود: ویژگی کرسی های آزاد اندیشی پرداختن به مسائل واقعی جامعه است و هدف ما از ترویج کرسی های آزاد اندیشی این است که در محیطی مبتنی بر عقلانیت و اخلاق مداری، تضارب آرا صورت گیرد و افراد بتوانند ایده های خود را بازگو کنند.

معاون فرهنگی وزارت علوم، خاطر نشان کرد: دانشگاه، باید کانون تفکر و تبادل اندیشه و بستر نشاط و جوشش فکری در جامعه و کانون تفکر اجتماعی و سیاسی باشد و بستری برای پویش علمی و فرهنگی برای دانشجویان فراهم آورد.

تربیت افراد در دانشگاه فرهنگیان، زمینه ساز نشاط و پویایی جامعه است

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به جایگاه رفیع معلمی عنوان کرد: تعلیم و تربیت، نقش محوری در پیشرفت جوامع دارد و حرفه ی معلمی یکی از ارکان اصلی تعلیم و تربیت در جامعه است و انجام هر امر مهمی در جامعه با محوریت این قشر صورت می گیرد.

دکتر هاشمی، تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان که متولی تربیت نسل آینده معلمی در کشور است نقش ویژه و تاریخی در طراحی فرهنگ عمومی و تخصصی جامعه دارد.

وی، تاکید کرد: میوه ای که از نهال پربار دانشگاه فرهنگیان چیده می شود، زمینه ساز نشاط، پیشرفت، حرکت و دست یابی به افق های متعالی است.

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: فعالیت های فرهنگی متن و بطن همه امور در جامعه است و فرهنگ به معنی جهت گیری ها، رویکردها، ارزش ها و آرمان ها است.

ایجاد فضایی آرام و با نشاط در دانشگاه ها

هاشمی، با بیان اولویت ها و رسالت های وزارت علوم در دانشگاه ها افزود: اهتمام این وزارت بر ایجاد فضایی آرام و با نشاط در دانشگاه ها است. تلاش می کنیم تا محیطی سرشار از آرامش و نشاط از طریق تاکید بر قانونمندی، عقلانیت و مشارکت فعال دانشجویان در چارچوب قوانین و ضوابط فراهم کنیم و از بوجود آمدن تنش، رکود و بی حرکتی در دانشگاه ها پرهیز کنیم.

وی، تصریح کرد: در نظر داریم چشم اندازهای جدید مبتنی بر فعالیت های دینی و به ویژه قرآنی در فضای دانشگاهی ایجاد کنیم که اگر با رویکرد علمی به این فعالیت ها توجه کنیم استعدادهای سرشاری در فضای دانشگاه ها کشف خواهیم کرد و نشاط و هیجان مثبتی در دانشگاه ها نهادینه خواهد شد.

به گفته وی، تشکیل اتاق های فکر در دانشگاه ها بستری برای مشارکت فکری دانشجویان در مسائل جاری فراهم خواهد کرد و می تواند پیوند عمیقی بین دانشگاه و جامعه ایجاد کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
اساتید وقت کافی برای آموزش دانشجویان پزشکی صرف نمی‌کنند
تغییر نام دانشکده خبر دانشگاه آزاد / راه اندازی «نیوز روم»
دانشجویان خارجی به اردوهای نوروزی می‌روند
عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۹۴/ حذف ۱۰درصد رشته‌ها
سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند
افزایش خطاهای پزشکی با کشیک‌های سنگین در بیمارستان های آموزشی
پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم