نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

معاون دانشگاه لرستان: خلاء منابع فرهنگی یکی از کمبودهای غرب است

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه لرستان گفت: فرهنگ عمومی تبلور ارزش‌ها در سطح جامعه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه لرستان، حجت الاسلام خدایی در حاشیه نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاههای منطقه دو کشور در دانشگاه لرستان بیان کرد: مهندسی فرهنگی واژه جدیدی بود که رهبر معظم انقلاب آن را به واژه‌های فرهنگی کشور افزود و با این حال انتظاری که وجود داشت این بود که این واژه بتواند فصل فرهنگی جدیدی را در کشور آغاز و مبدا تحولات عمیقی در سطوح مختلف جامعه بویژه دانشگاه‌ها شود اما مورد غفلت قرار گرفت.

وی از فرهنگ به عنوان شالوده جان انسان و جامعه یاد کرد و با تاکید بر اینکه اگر این شالوده به فعلیت برسد به سمت شکوه و عظمت حرکت خواهیم کرد، ادامه داد: فرهنگ به مثابه عقل فعال جامعه است، هرچه که انسان‌ها به این عقل فعال نزدیک‌تر شوند مقام انسانی آن‌ها والا‌تر می‌‎شود.

خدایی فرهنگ را به چهار سطح فرهنگ محلی، عمومی، تخصصی و سازمانی تقسیم‎بندی کرد و یادآور شد: ارزش‎های چند نسل در کنار هم فرهنگ ملی را شکل می‌‎دهند و در واقع این فرهنگ میوه و محصول بین نسلی است.

وی فرهنگ عمومی را تبلور ارزش‌ها در سطح جامعه کنونی دانست و با بیان اینکه در این سطح از فرهنگ با چندین پیچ خطرناک که دغدغه رهبر معظم انقلاب نیز هستند مواجه هستیم که باید از آن‌ها عبور کنیم، گفت: هر حوزه تخصصی دارای فرهنگ خاص خود است. فرهنگ سازمانی فرهنگی است که از فرهنگ عمومی تاثیر می‌‎پذیرد و رفتار سازمانی در دانشگاه‌ها هم از این تاثیرپذیری مستثنی نیست.

این مقام مسئول به خلأ منابع فرهنگی به عنوان یکی از کمبودهای غرب اشاره کرد و اذعان کرد: خوشحالیم در جامعه‌ای زندگی می‌‎کنیم که از حیث منابع فرهنگی به منبع وحی، قرآن، سنت و عقل وابسته به وحی متصل است.

وی به انضباط، اعتماد به نفس ملی و اعتزاز ملی به عنوان خلاء‎های مورد نظر رهبر انقلاب در حوزه فرهنگ عمومی اشاره کرد و افزود: ناامیدی امروز در بین نسل جوان وجود دارد و با این حال رسالتی که بر عهده دولت است این بوده که نقش خود را در راستای امید‎بخشی به جامعه ایفاء کند.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم