www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

مشکلات رشته پزشکی ورزشی از زبان رییس انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران

رییس انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران با بیان اینکه رویکرد شعارگونه به پژوهش در رشته پزشکی ورزشی، از عمده ترین مشکلات پژوهشی این رشته است گفت: عدم دسترسی به فیلد پژوهش و تعریف نشدن پژوهش در تشکیلات ورزش کشور و همچنین رویکرد شعاری به آن از دیگر مشکلات عمده پژوهش است.

دکتر فرزین حلب چی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه در آغاز مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی پزشکی ورزشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران ایجاد شد، افزود: علاقه ‌مندان در این حوزه ضمن برگزاری کلاس‌های آموزشی کوتاه مدت پزشکی ورزشی، اقدام به تدوین دوره آموزشی آکادمیک ویژه پزشکان شد که این دوره مدتی بعد در وزارت بهداشت و درمان به تایید رسید.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۷۷ با توجه به احساس ضرورت شدید برای راه ‌اندازی آموزش آکادمیک پزشکی ورزشی و تربیت متخصصین آن، مرکز پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی برنامه‌های آموزشی کشورهای پیشرفته و نظرسنجی از تمامی اساتید رشته‌های مرتبط و کارشناسان این رشته، نسبت به طراحی و تدوین آموزش آکادمیک در قالب دکترای تخصصی پزشکی ورزشی راه اندازی شد.

این عضو هیأت بورد پزشکی ورزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: عدم ارتباط مناسب دانشگاه با ساختار ورزش حرفه ‌ای اعم از وزارت ورزش، فدراسیون‌های ورزشی و باشگاه‌های ورزشی، فقدان امکانات و تجهیزات تخصصی روزآمد و عدم آشنایی جامعه با خدمات تخصصی رشته پزشکی ورزشی از عمده ترین مشکلات آموزشی این رشته است.

حلب چی با بیان اینکه کمبود تجهیزات و فضای فیزیکی باعث ارایه خدمات با کیفیت و متمایز کننده بخصوص در ورزشکاران حرفه ‌ای میسر نباشد، خاطرنشان کرد: بسیاری از خدمات اصلی رشته بهتر است در فضاهای ورزشی مجهز به تجهیزات انجام شود اما در حال حاضر به دلیل عدم دسترسی به این فضا امکان‌پذیر نیست.

این مدیر گروه پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تاکید کرد: متولیان حوزه پزشکی ورزشی در وزارت ورزش نظیر فدراسیون پزشکی ورزشی، آکادمی ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی هیچ گونه راهکاری برای توسعه پژوهش در این حوزه در نظر نگرفته‌اند و با یک دید انحصارطلبانه و غیر علمی امکان ورود مراکز آکادمیک به این حوزه را مسدود کردند و خود نیز کوچکترین گامی در این امر بر نمی‌دارند.

وی در پایان یادآور شد: بهره‌ برداری مناسب از خدمات تخصصی پزشکی ورزشی در دو حیطه اساسی سلامت و عملکرد ورزشکاران و موفقیت در عرصه‌های بین‌المللی، نیاز به دید حمایت گر و تحول‌طلب متولیان ورزش از جمله وزارت ورزش و جوانان است و فراهم شدن زمینه ورود متخصصین این رشته به داخل بافت ورزش کشور دارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
اساتید وقت کافی برای آموزش دانشجویان پزشکی صرف نمی‌کنند
تغییر نام دانشکده خبر دانشگاه آزاد / راه اندازی «نیوز روم»
دانشجویان خارجی به اردوهای نوروزی می‌روند
عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۹۴/ حذف ۱۰درصد رشته‌ها
سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند
افزایش خطاهای پزشکی با کشیک‌های سنگین در بیمارستان های آموزشی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم