نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

مشکلات بخش آموزشی با افزایش اعتبار حل نمی‌شود

ریاست نهاد نمایندگی ولایت فقیه در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه لازم است به توسعه کمی هدفمند در آموزش علوم پزشکی توجه بیشتری شود گفت: درصورتی که رشد و توسعه کمی کنترل نشود ۱۰ برابر بودجه موجود در معاونت آموزشی باز هم پاسخگوی نیازهای این معاونت نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام محمدی در نهمین جشنواره آموزشی تجلیل از استادان نمونه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در ۲۰ سال گذشته تمامی مسئولین وزارت بهداشت از لزوم توجه به توسعه کیفی و جلوگیری از توسعه کمی بی‌برنامه صحبت کرده‌اند اظهار کرد: با اینحال در طول سال‌های گذشته عمدتا توسعه کمی در این زمینه به وجود آمده است و به واقع کشور نیازمند وجود ۹۰ دانشکده پزشکی نیست و امکانات متناسب با آن را نیز ندارد.

وی با تاکید بر اینکه لازم است وزارت بهداشت در مقابل اصرار نمایندگان برای ایجاد دانشگاه‌های علوم پزشکی مقاومت کند گفت: طی سال‌های گذشته نمایندگان برای کسب رضایت مردم منطقه و رای بیشتر در سال‌های آینده اقدام به ایجاد دانشگاه‌های علوم پزشکی کرده‌اند در حالی‌که این توسعه کمی برخلاف نظر کارشناسان است.

وی با بیان اینکه دانشجویان و اساتیدی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی برخی از مناطق فعالیت می‌کنند از مرکز استان‌ها روزانه نقل و انتقال می‌شوند تصریح کرد: همچنین برخی از بیمارستان‌هایی که در شهرستان‌ها ایجاد شده است چنان ناکارآمد است که اگر دولت هزینه کند که بیماران این بیمارستان‌ها را با هلی‌کوپتر به مرکز استان انتقال دهد هزینه کمتری را متحمل می‌شود.

محمدی با بیان اینکه مشکلات موجود در بخش آموزشی با افزایش اعتبار حل نمی‌شود گفت: با وجود این بی‌برنامگی‌ها در توسعه کمی ۱۰ برابر منابع مالی موجود نیز پاسخگوی نیاز نظام آموزش علوم پزشکی نخواهد بود.

وی در این‌باره خاطرنشان کرد: لازم است مدیرانی حضور داشته باشند که جلوی تضییع اعتبارات را حتی به قیمت کنار گذاشته شدن خودشان بگیرند.

ریاست نهاد نمایندگی ولایت فقیه در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره‌ای همچون جشنواره آموزشی تجلیل از استادان نقش مهمی را در ارتقا سطح آموزشی در علوم پزشکی دارد اظهار کرد: در حالی که اکثر جشنواره‌ها به بخش‌های پژوهشی می‌پردازند به بخش‌های آموزشی توجه کمتری می‌شود و وجود چنین جشنواره‌ای مایه امیدواری است.

وی همچنین با تاکید بر لزوم استفاده از تجربیات و آموزش‌های ملی در زمینه آموزش علوم پزشکی خاطرنشان کرد: درحالی که نباید از بهره‌مندی از تجربیات خارجی و بین‌المللی در زمینه آموزش ابایی داشت، لازم است به آموزش‌های اسلامی و تجربه‌های ملی همچون مباحث شاگردپروری و لزوم توجه به طرح سوال و ایجاد انگیزه در دانشجویان نیز توجه شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم