نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

مسوول نهاد رهبری دانشگاه علوم‌پزشکی بیرجند: واقعه غدیر به درستی تبیین شود

مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه واقعه غدیر به درستی تبیین شود، گفت: دهه ولایت بهترین فرصت برای نهادینه کردن فرهنگ غدیر در جامعه است.

حجت‌الاسلام سیدحسن سیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان(ایسنا) منطقه خراسان جنوبی گفت: در تاریخ اسلام و حیات پیامبر بزرگوار اسلام(ص) حوادثی مهم و آینده‌ساز ثبت و ضبط شده که از مهم‌ترین آن وقایع حادثه غدیر است.

وی افزود: غدیر حادثه‌ای است که بارها در زمان حیات پیامبر(ص) به روش‌های مختلف مطرح شده و در آخرین حج پیامبر هم در مکانی به نام “غدیر خم” این بحث مطرح شد و بیش از ۱۱۰ نفر از بهترین یاران و صحابه پیامبر(ص) و محدثین شیعه و سنی آن واقعه را نقل کرده‌اند که جای هیچ تردید و شکی باقی نمی‌گذارد.

مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: حتی در روایتی از کتب اهل سنت از جمله در کتاب “مودَّۀ القُربی” از شهاب الدّین هَمِدانی چنین آمده؛ که عمر بن خطاب در مورد روز غدیر خُم چنین گفت:“نَصَب رسولُ الله علیَّاً عَلَماً، فقال: «مَن کُنتُ مولاهُ فَعلیٌّ مولاه، اللهمَّ والِ مَن والاهُ وَ عادِ مَن عاداهُ، واخذُل مَن خَذَلَهُ، وَانصُر مَن نَصَرَهُ، اللهمَّ أنتَ شهیدی علیهم”،رسول خدا (ص)، علی(ع) را به عنوان عَلَم منصوب کرد و فرمود: “هر کس من مولای او هستم علی مولای اوست. خدایا هر کسی را که علی را همراهی کند یاری کن، و هر که را با علی دشمنی کند دشمن بدار. خوار گردان هر کسی که او را خوار کند و یاور باش هر که را یاورش باشد. خدایا تو خود شاهد من هستی بر این جمع”عمر بن خطاب گفت: «به رسول خدا عرض کردم یا رسول‌الله! در کنارم جوانی را دیدم بسیار زیبا روی و خوش بوی که به من گفت: “ای عمر تحقیقاً رسول خدا (ص) عقد و پیمانی را بسته که کسی جز منافق نمی‌تواند آن را زیر پا گذارد” پس پیامبر دست مرا گرفته و فرمود: “ای عمر او از فرزندان آدم نبود بلکه جبرئیل بود که می‌خواست مطلبی را که درباره‌ی علی گفتم به شما تأکید کند”.

سیدی با بیان اینکه از ابتدای خلقت با پدیدار شدن بشر برای راهنمایی او برای هر عصری کتابی و رسولی و حجتی باید می بود تا راه و رسم زندگی و مدیریت را به او بیاموزد، اظهارکرد: اول خلقت بشر پیامبری به نام آدم را برمی‌گزیند. تا عصر پیامبر خاتم و او طبق نصوص صریح قرآن مأمور به انتخاب جانشین پس از خود می‌شود که این هم دستور خداوند تبارک و تعالی است.

وی تصریح کرد: باید همگان در هر عصر و زمانی هادیان و راهنمایانی داشته باشند. اما متأسفانه عده‌ای هستند که با توجه به وجود این همه نصوص و تصریحات در بیشتر کتب و منقولات خودشان باز هم نمی‌خواهند زیر بار پذیرش این گفته خداوند و پیامبر اکرم (ص) بروند. البته خیلی‌ها غافل از این مطلب مهم هستند که این عدم پذیرش در پی آن اختلاف و تفرقه سیاست دشمنان قسم خورده اسلام است و بس؛ اما دوستان به نام اسلام چون از بصیرت بالایی برخوردار نیستند در هر عصر و زمان بر این اختلاف اصرار می‌ورزند و بهترین نفع در این میان را دشمنان دین مبین اسلام می‌برند بیاییم به حقایق ناب اسلام گردن نهیم و مسلمانانی که در تمام حوزه‌های اقتصادی- سیاسی و جمعیتی بیشتر را دارا هستند دین اسلام را عزیز جلوه دهیم از اختلاف پوچ درگذریم و حقایق ناب اسلام را پیروی کنیم.

مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: برادران دینی ما باید متوجه توطئه دشمن باشند عالمانه و نه جاهلانه و معاندانه کمک به جبهه دشمن نکنند.

سیدی ادامه داد: امروزه گروه‌های تکفیری جاهل و نادان به نام اسلام و دفاع از شریعت نبوی بدترین فسادها را در جوامع اسلام رقم می‌زنند و قتل و غارت می‌کنند که هیچ انسان بی دینی این جنایت‌ها را انجام نمی‌دهد چه رسد به اسم دین و آن هم به نام اسلام؛ اسلامی که رأفت و مهربانی سرلوحه کار اوست.

وی افزود: امروز باید نهج‌البلاغه که راهگشای هر مکتب و حکومتی است را سرلوحه زندگی و درس و بحث مدارس و دانشگاه‌ها قرار دهیم، چراکه اصول ناب زندگی و مردم داری را ترسیم نموده است.

مسوول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه نهج‌البلاغه آن طور که باید در محیط‌های درسی و اداری ما حاکم نشده است، گفت: جوانان اگر می‌خواهند زندگی آرام و پر از نعمت داشته باشند باید(ع) داشته باشند.

سیدی اظهارکرد: در ایام دهه ولایت و امامت از مسائل جانبی پرهیز کنیم حداقل در طول این دهه با عظمت عوض مساجد و حسینیه‌ها و هزینه‌های بی مربوط جشن و … نخبگان، علما و فرهیختگان با سواد با حضور در مدارس حتی از دوران ابتدایی بدون تعصب ابعاد ناب غدیر را تبیین کنیم.

وی یادآور شد: برگزاری مراسم‌های دهه ولایت و امامت باید با محتوی غنی در راستای تبیین واقعه غدیر و ولایت باشد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم