نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

محدود شدن پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های خاص/سطح بندی موسسات غیردولتی

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: در حال بررسی آیین‌نامه‌های هستیم که بر اساس آن تسهیلاتی فراهم شود تا موسسات غیردولتی بتوانند راحت‌تر هیات علمی جذب کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشستی که صبح امروز در وزارت علوم برگزار شدگفت: موسسات غیردولتی تا پایان اسفند ۹۳ به پنج سطح تقسیم‌بندی می‌شوند که سطح اول این موسسات مربوط به موسسات غیردولتی است که به دانشگاه تبدیل شده‌اند. تاکنون از ۳۵۸ موسسه غیردولتی ۱۸ موسسه به دانشگاه تبدیل شده‌اند. البته موسساتی که به دانشگاه تبدیل می‌شوند مشمول تسهیلاتی که به موسسات غیردولتی ارائه می‌شود، نمی‌شوند و برای جذب هیات علمی در این دانشگاه‌ها مانند دانشگاه‌های دولتی دیگر سخت‌گیری می‌شود.

وی با اشاره به شروع فعالیت خود در این وزارتخانه گفت: در اولین روز آغاز فعالیت خود بحث شعار کنترل کمی،‌ارتقای کیفی و اقتدار و هماهنگی در راستای سیاست های معاونت گذشته که با هدف ساماندهی و توسعه هدفمند تدبیر شده بود تاکید کردم.

وی در مورد سیاست های کلی کار خود توضیح داد: سیاست های کلی معاونت آموزشی وزارت علوم در درجه اول این است که تلاش شود در جهت تحقق آرمان های نظام و اهداف سند چشم انداز و سیاست های علم و فناوری که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شده بود گام برداریم. بنابراین همه توانمان را در خدمت نظام آموزش عالی و پیشبرد برنامه های دولت تدبیر و امید به کار می گیریم.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: ساماندهی دانشگاه های تازه تاسیس، هماهنگی ارکان مهم (شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون آموزش مجلس، معاون علمی)، حفظ نقاط قوت گذشته و اصلاح نقاط ضعف گذشته، تقویت و توسعه نقش دانشگاه در برنامه ریزی های و سیاست گذاری کلان آموزش عالی، هماهنگی در نظام پذیرش و توسعه آموزش عالی در هر یک از زیرنظام‌ها (دانشگاه آزاد، دانشگاه‌های خاص، دانشگاه‌های دولتی و غیر ولتی)، توجه ویژه به قانون مداری، فراجناحی عمل کردن، بررسی و تصمیم گیری کارشناسانه از دیگر برنامه های و سیاست های کلی معاونت آموزشی وزارت علوم نیست.

وی با بیان این‌که هم اکنون ۱۸۲ مرکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم وجود دارد اظهار کرد: ازین تعداد ۱۴۰ موسسه آموزشی و ۴۲ موسسه پژوهشی هستند همچنین ۷۰موسسه غیر وابسته به آموزش عالی وجود دارد که ۷۰ عدد آن ها آموزشی و ۶۰ عدد آن آموزشی هستند یعنی به طور کلی ۶۰ درصد از کل موسسات اعم از موسسات وابسته به وزارت علوم و موسسات غیر وابسته به این وزارتخانه منحصرا فعالیت آموزشی دارند.

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه در مورد برنامه‌های این معاونت توضیح داد: ایجاد مناطق ده‌گانه آموزشی در کل کشور یکی از مهم‌ترین برنامه‌های معاونت آموزشی است یعنی هر منطقه باید به صورت مستقل به مسائل رسیدگی کند. رتبه‌بندی دانشگاهها و مراکز علمی کشور اعم از مراکز دولتی و غیردولتی، اصلاح نظام پذیرش دانشجو در همه زیرنظام‌ها، فراهم نمودن تسهیلات جدید برای جذب هیات علمی در دانشگاه‌های غیردولتی، واگذاری بررسی رشته‌های علوم انسانی به شورای تحول علوم انسانی، بررسی جدی برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌ها که در این راستا به زودی مهلتی برای بازنگری برنامه‌های آموزشی قدیمی اعلام می‌شود زیرا از ایجاد برخی از این برنامه‌ها ۳۰ سال می‌گذرد و هیچ بازنگری در آنها صورت نگرفته است. اگر این برنامه‌ها بازنگری نشوند پذیرش دانشجو در آنها به صفر می‌رسد.

شریعتی‌نیاسر افزود: تدوین آیین‌نامه آموزشی در مقاطع مختلف که تا پایان اسفندماه تصویب و ابلاغ می‌شود، اولویت‌بخشی رشته‌ها با بازار کار، تلاش برای بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها، تعیین مصادیق و تفویض اختیار به دانشگاه‌ها، برخورد با موسسات غیرقانونی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های معاونت آموزشی است.

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه به مصوبات صورت گرفته اشاره کرد و در مورد پردیس‌های بین‌المللی، اظهارکرد: با توجه به اینکه پردیس‌های بین‌المللی از رسالت اصلی خود فاصله گرفته‌اند پذیرش دانشجو در این پردیس‌ها از طریق برگزاری آزمون غیرمتمرکز در بهمن ماه سال جاری ممنوع شد.به جز دو پردیس بین‌المللی دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف در کیش، زیرا این دو پردیس تنها پردیس‌هایی هستند که در مناطق آزاد و با کیفیت قابل قبول در سطح تحصیلات تکمیلی فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: این پردیس‌ها در مهرماه سال ۹۴ طبق برنامه از پیش تعریف شده دانشجو می‌پذیرند اما از مهر سال ۹۵ پذیرش دانشجو در این پردیس‌ها بر اساس برنامه بازنگری شده صورت می‌گیرد یعنی ماموریت پردیس‌ها از مهر ۹۵ بازتعریف می‌شود. ۲۱ هزار دانشجو در ۱۳۳۳ رشته تحصیلی در پردیس‌های بین‌الملل مشغول به تحصیل هستند و اکنون این پردیس‌ها به یک منبع درآمدی برای دانشگاه‌ها تبدیل شده است که این اصلا مطلوب نیست.

شریعتی‌نیاسر با بیان اینکه صدور مجوز برای تاسیس موسسات غیردولتی صورت نمی‌گیرد، افزود: مجوزی برای تاسیس موسسه جدید صادر نمی‌شود تا به اوضاع این موسسات سر و سامان داده شود. این امر در مورد موسسات غیرانتفاعی تک جنسیتی هم صدق می‌کند.

وی در مورد درخواست عارف برای تاسیس یک موسسه غیرانتفاعی، اظهار کرد: درخواستی که در دستور کار باشد نداریم. هر زمانی که این درخواست به دست ما رسید طبق ضوابط در مورد آن عمل می‌کنیم.

معاون آموزشی وزیر علوم تاکید کرد: استفاده از حضور اساتید برای گروه‌های برنامه‌ریزی آموزشی از دیگر برنامه‌های معاونت آموزشی است. پیش‌بینی می‌شود از دانش ۴۰۰ نفر از اساتید برجسته در رشته‌های تخصصی خودشان به کار گرفته شود.

شریعتی‌نیاسر با اشاره به تشکیل شورای برنامه‌ریزی، اظهار کرد: اولین شورای برنامه‌ریزی بعد از شش ماه تشکیل شد که در این شورا چند مصوبه به تصویب رسید. برنامه آموزشی هفت رشته در دوره دکتری که شامل دو رشته کشاورزی، یک رشته علوم انسانی، سه رشته علوم پایه و یک رشته فنی و مهندسی می‌شود، تصویب شد.

وی از تشکیل اولین جلسه آموزش عالی بعد از ۱۰ سال خبر داد و گفت: مصوبات خوبی در این جلسه به تصویب رسید که ساماندهی رشته‌های دانشگاه آزاد از جمله این مصوبات بود. ما همواره معتقدیم دانشگاه آزاد دارای تعداد زیادی رشته فاقد مجوز است. در یک بازه زمانی چند ماهه حدود ۷۸۲ رشته فاقد مجوز از دانشگاه آزاد مورد بررسی قرار گرفته است و ۳۴۹ رشته مورد تایید قرار گرفت.

تنفیذ ۲۳ رشته علوم انسانی در شورای گسترش تنفیذ

معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه ۲۳ مورد از رشته‌های علوم انسانی که در شورای تحول مورد بررسی بود، در شورای گسترش تنفیذ شد، افزود: همچنین ۴۷ مورد از رشته‌های پیام نور به تصویب رسید و ۹۶ رشته در دانشگاه‌های دولتی در مقاطع تحصیلی مورد بررسی قرار گرفت که ۴۵ رشته آن در مقطع دکترا و ۳۹ رشته در مقطع ارشد بود.

شریعتی‌نیاسر از به صفر رسیدن مجوز پذیرش پنج موسسه غیردولتی خبر داد و گفت: همچنین مجوز پذیرش یکی از پژوهشگاه‌ها هم به صفر رسید و به صفر رسیدن مقدمه‌ای برای لغو مجوز برای این موسسات است.

وی از بررسی آیین‌نامه شورای گسترش و آیین‌نامه برنامه‌ریزی در زمان فرجی‌دانا خبر داد و گفت: این دو آیین‌نامه در سال گذشته و در زمان دکتر فرجی‌دانا بررسی شده و در زمان دکتر نجفی ابلاغ و هم‌اکنون اجرا می‌شوند. ۱۱۰ استاد برجسته کشور در برنامه ریزی شورای گسترش دخالت دارند. ما علاقه‌مند به استفاده از دانش اساتید هستیم زیرا اساتید سرمایه‌های آموزش عالی هستند.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: تاکنون تعداد زیادی از برنامه های آموزشی تدوین شده اما تعداد بسیاری از آنها نیاز به بازنگری دارند که اگر این بازنگری صورت نگیرد این برنامه‌های آموزشی منسوخ می‌شوند و پذیرش دانشجو در آنها متوقف خواهد شد.

شریعتی‌نیاسر در ادامه به بحث موسسات غیردولتی اشاره کرد و توضیح داد: در حال حاضر ۳۵۸ موسسه غیردولتی وجود دارد که ۲۷۵ موسسه فقط بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ مجوز گرفتند و اکنون وضعیت موسسات به گونه‌ای است که ۴۰ درصد این موسسات زیر ۵۰۰ نفر دانشجو دارند و تعداد قابل توجهی از آنها بدهکار هستند و همه این موارد حاکی از این است که ما طی چند سال چقدر سریع مجوز صادر کردیم در حالیکه سهمی که موسسات غیردولتی در تامین نیاز دانشجوی کشور دارند ۱۰ درصد است.

پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های خاص (پیام نور، جامع علمی کاربردی، فنی و حرفه‌ای) محدود می‌شود

شریعتی‌نیاسر با تاکید بر اینکه توسعه کمی پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های خاص (پیام نور، جامع علمی کاربردی، فنی و حرفه‌ای) محدود می‌شود، تاکید کرد: قرار نیست دانشگاه‌های خاص به پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی ورود کنند و مدیران این دانشگاه‌ها هم در این زمینه توجیه هستند.

وی از کاهش سیر جمعیت تا سال ۱۴۰۴ خبر داد و گفت: سیر جمعیت ۱۸ تا ۲۴ سال در سال ۹۰، ۱۱/۵ میلیون نفر بود که در سال ۱۴۰۴ به هفت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر کاهش پیدا می‌کند. جمعیت دانشجویی ما با احتساب جمعیت دانشجویان پزشکی چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر است یعنی تاکنون ۴۷ درصد برنامه پنجم توسعه تحقق پیدا کرده است این در حالی است که در افق سال ۱۴۰۴ که انتهای برنامه هفتم است آمده که جمعیت دانشجویان ما هفت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر خواهد بود. در صورتی که هم‌اکنون ما چهار میلیون و ۶۰۰ هزار دانشجو داریم یعنی بیش از ۶۰ درصد برنامه هفتم هم تحقق پیدا کرده است و این نشان از یک رشد بی‌رویه و غیرهدفمند دارد.

تصویب تغییرات آیین نامه استعدادهای درخشان

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه در مورد آیین‌نامه استعداد درخشان، اظهار کرد: آیین‌نامه‌ای که مدتی پیش ابلاغ شد مورد اعتراض برخی از دانشجویان بود و نیاز به بازنگری داشت. سه تغییر در این آیین‌نامه به تصویب رسید. تغییر اول این بود که میانگین معدل کارشناسی که ۱۶ بود قرار شد با توجه به نظام نمره‌دهی دانشگاه‌های مختلف طرازبندی شود. تغییر دوم این است که شیوه امتیازدهی به مقالات که بر اساس ارتقای دانشگاه بود حذف شد و جدولی تعبیه شده که متناسب با خود دانش آموختگان امتیازدهی می‌شود. تغییر آخر در مورد نمره زبان است. نمره زبان در آیین‌نامه قبلی حداقل ۷۰ بود که در آیین‌نامه جدید این نمره به ۵۰ کاهش داده شد.

وی به نقش بخش خصوصی در توسعه آموزش عالی تاکید کرد و گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه بخشی خصوصی باید ۳۰ درصد سهم آموزش عالی و ۲۰ درصد از سهم دانشجویان در حوزه تحصیلات تکمیلی را به خود اختصاص دهند که اگر این امر تحقق پیدا کند به صورت غیرمستقیم به موسسات دولتی کمک شده است.

شریعتی‌نیاسر افزود: به دانشگاه‌های برتر اجازه داده شد تا ۲۰ درصد از دانشجویان ممتاز روزانه و شبانه خود را در قالب استعداد درخشان پذیرش کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه در مورد رسالت دانشگاه‌های خاص تاکید کرد: باید دانشگاه فنی و حرفه‌ای به گونه‌ای پیش برود که در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشجو پذیرش کند. همچنین رسالت دانشگاه علمی کاربردی این است که به تامین نیازهای صنعت کشور بپردازد و رسالت پیام نور تامین نیاز علمی مجموعه‌ای از منابع انسانی است که به واسطه اشتغال نمی‌توانند در دوره‌های روزانه شرکت کنند. دلیلی ندارد که دانشگاه پیام نور دانشجویان ۲۰ ساله ای که امکان ورود به دوره‌های روزانه را دارند جذب کند.

وی در ادامه در مورد ادغام و تجمیع موسسات غیردولتی، گفت: هیچگاه ادغام در مورد موسسات غیردولتی به طور جدی مطرح نبوده است. این ایده در زمان دکتر فرجی‌دانا مطرح شد که به نظر من ایده خوبی است اما اجرا کردن آن سخت است زیرا این موسسات بخش خصوصی هستند و به راحتی نمی‌توان آنها را ادغام کرد.

معاون آموزشی وزیر علوم با تاکید بر اینکه پیگیری بورسیه‌ها به طور جدی در دستور کار است، در مورد فعالیت دانشگاه ایرانیان، گفت: صحبت در مورد این مساله در حیطه کاری من نیست اما من معتقدم فساد مدیریتی ناشی از بی‌تقوایی، خودمحوری و تفسیر به رای از قانون است. من متاسفم که صحبت‌هایی می‌شنوم که خلاف ضوابط بوده است. البته این مسائل ربطی به حوزه من ندارد اما قضیه اختلاس سه هزار میلیاردی بابک زنجانی، پدیده شاندیز، پروژه پردیسان و … ناشی از فساد مدیریتی است.

دانشگاه ایرانیان فاقد مجوز قانونی است

وی ادامه داد: فعالیت دانشگاه ایرانیان یکی دیگر از این مصادیق است. هر دانشگاهی برای فعالیت باید ابتدا از شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز بگیرد و سپس مراحل نه‌گانه دفتر گسترش را طی کند. مجوزی که دانشگاه ایرانیان از شورای عالی انقلاب فرهنگی اخذ کرده بود مربوط به سال ۸۹ و برای تاسیس موسسه‌ای در امارات متحده عربی بوده است که این مجوز در طول زمان منتفی می‌شود.

شریعتی‌نیاسر با تاکید بر اینکه هیات موسسه این دانشگاه چهره های کلیدی بودند و به همین دلیل توانستند مجوز بگیرند، افزود: عدم اجازه فعالیت به این دانشگاه در شهریور ۹۳ به آقای احمدی‌نژاد منتقل شد. همچنین این مساله که این دانشگاه فاقد مجوز قانونی است به اداره ثبت شرکت و پژوهش دانش‌های بنیادی که ریاست آن بر عهده آقای لاریجانی است منعکس شد تا سایت و دامنه فعالیت این دانشگاه را لغو کنند. قطعا دانشگاه ایرانیان وجاهت قانونی ندارد و هر اقدامی که کند تبعات قانونی آن به پای خودشان است. همچنین معاونت حقوقی وزارت علوم در حال پیگیری این مساله است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم