نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

محدود شدن اختیارات دانشگاه‌ها نشانه تنزل جایگاه آنها‌ است

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور در موفقیت‌ها و رفع چالش‌ها مؤثر واقع خواهند بود، گفت: ایفای نقش به عنوان مغز متفکر و تزریق روحیه علمی به جامعه، انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی، تبدیل ایده به محصول یا خدمت از رسالت‌های دانشگاه‌ها است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، محمود مدرس هاشمی در گردهمایی دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور که در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، با اشاره به ضرورت این گردهمایی، اظهار کرد: آموزش عالی برای تحقق اهداف بلند نظام رسالت سنگینی بر عهده دارد. موفقیت‌های فراوان آموزش کشور در دو دهه گذشته، وجود چالش‌ها و مشکلات فراوان در نظام آموزش عالی و نقش پر رنگ و اساسی دانشگاه‌های برتر و بزرگ کشور از ضروریات برگزاری این گردهمایی است.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور در موفقیت‌ها و رفع چالش‌ها مؤثر واقع خواهند بود، افزود: استفاده از تجربیات متفاوت، وجود مشکلات و چالش‌های مشترک و نیاز به همفکری برای رفع آن، ایجاد امکان ارائه پیشنهادها و راهکارها به وزارت علوم و … از نتایج مورد انتظار این گردهمایی است.

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و خلاق را از رسالت‌های دانشگاه‌ها دانست و گفت: ایفای نقش به عنوان مغز متفکر و تزریق روحیه علمی به جامعه، انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی، تبدیل ایده به محصول یا خدمت و … نیز از رسالت‌های دیگر دانشگاه‌ها است و توجه به همه این رسالت‌ها، می‌تواند از بسیاری از آسیب‌های آموزش عالی جلوگیری کند.

مدرس هاشمی به یکی از چالش‌های دانشگاه‌های برتر و بزرگ اشاره کرد و افزود: محدود شدن اختیارات دانشگاه‌ها و عدم قرارگیری هیأت امنا در جایگاه اصلی خود، کاهش نفوذ و تأثیر دانشگاه‌ها در تصمیم‌گیری‌های کشور و کاهش اعتبار مدارک دانشگاهی از نمودهای چالش تنزل جایگاه دانشگاه‌های کل کشور است که از دلایل اصلی آن، توسعه کمی بی رویه در ارائه مدرک، نگاه تقریباً یکسان دولت به همه دانشگاه‌ها و … است.

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: از دیگر چالش‌های دانشگاه‌های برتر و بزرگ، افت شدید کیفیت آموزشی در دانشگاه‌ها است که نمودهای آن ورود دانشجویان ضعیف به این دانشگاه‌ها و بروز مسائل متعدد عدم رعایت اخلاق علمی (تقلب علمی) که از دلایل آن توسعه کمی بی رویه در تأسیس دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، توسعه کمی بی رویه در جذب دانشجو، وجود اشکالات در آیین نامه‌ها، تنوع روش‌های جذب دانشجو و کاهش کیفیت ناشی از آن و … است.

مدرس هاشمی به وجود ابهام و افت کیفی در حوزه پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت: انجام برخی امور خارج از رسالت دانشگاه به نام پژوهش، عدم آمادگی لازم دانشجویان برای ورود به بازار کار و عدم اعتماد به دانشگاه‌ها و انجام تحقیقات تأثیرگذار از نمودهای این چالش دانشگاه‌های برتر و بزرگ است که دلایل آن عدم توافق برای رسالت‌های دانشگاه‌ها، پراکندگی تحقیقات دانشگاهی، عدم حمایت صنعت از پژوهش، کمبود بودجه‌های پژوهشی و … است.

وی چهارمین چالش دانشگاه‌های برتر و بزرگ را تمرکزگرایی بیش از حد در آموزش عالی دانست و افزود: ابلاغ متمرکز بسیاری از سیاست‌های برای تصویب در هیأت امنا، تمرکز در جذب اعضای هیأت علمی در تمام دانشگاه‌های بزرگ و کوچک به صورت یکسان و تمرکز در پذیرش دانشجوی دکترا از نمودهای این چالش است که به دلیل توجیه تمرکزگرایی به منظور اجرای عدالت و هماهنگی دانشگاه‌ها است، در حالی که این گونه نباید باشد و در این صورت وظیفه هیأت امنا چیست.

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به یکی دیگر از چالش‌های دانشگاه‌های برتر و بزرگ، گفت: کاهش مقدار مطلق و سهم دانشگاه‌های برتر از بودجه وزارت علوم از چالش‌های دیگر دانشگاه‌های برتر است که در بودجه این دانشگاه‌ها در سال ۹۳ و ۹۴ در مقایسه با دیگر دانشگاه‌ها نمود پیدا کرده است و دلیل آن هم دیدگاه غیر مولد بودن آموزش عالی، انتظار درآمدزایی در این دانشگاه‌ها و کاهش بودجه دولت است.

مدرس هاشمی وجود مشکلات فرهنگی متعدد را چالش دیگر دانشگاه‌های برتر و بزرگ معرفی کرد و اضافه کرد: نبود انگیزه و نشاط لازم در دانشجویان، نبود احساس مسؤولیت نسبت به جامعه، نبود فضای آزاداندیشی همراه با آرامش در دانشگاه‌ها و نبود مشارکت جدی اعضای هیأت علمی در فعالیت‌های فرهنگی از نمودهای این چالش است که به دلیل نبود اطمینان دانشجویان از آینده شغلی، افراط و تفریط در دوران‌های مختلف و دید سیاسی نسبت به دانشگاه‌ها به جای نگرش فرهنگی است.

وی ادامه داد: وجود مشکلات جدی در امور پشتیبانی و رفاهی از آخرین چالش‌های دانشگاه‌های برتر و بزرگ است که در مشکلات نیروی انسانی در دانشگاه‌ها، مشکلات مربوط به امکانات و امور رفاهی دانشجویان و مکفی نمودن حقوق و امکانات رفاهی اعضای هیأت علمی نمود پیدا کرده است که به دلیل کمبود بودجه، مشکلات مربوط به جذب، نوع استخدام و ارتقای نیروی انسانی، الگوی نامناسب در ارائه خدمات دانشجویی است.

رییس دانشگاه صنعتی اصفهان خاطرنشان کرد: می‌توان درآمد دانشجو را توسعه داد و بحث امور رفاهی را به بخش خصوصی واگذار کرد که در این صورت دانشجو هزینه‌های خود را به جای سوبسید از طرف دانشگاه تأمین می‌کند که نوعی فعالیت فرهنگی است و می‌تواند در روحیه او نیز مؤثر باشد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم