نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

متعادل‌سازی نسبت جنسیتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی

معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره تعادل‌سازی نسبت جنسیتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: برای وزارت بهداشت ارائه مناسب خدمات پزشکی مهم‌تر از ترکیب جنسیتی در دانشگاه‌هاست.

دکتر امیرمحسن ضیایی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تاکید بر اینکه علت اصلی ادغام نظام آموزش علوم پزشکی در نظام بهداشت و ارائه خدمت رفع نیاز کشور به خدمات پزشکی بوده است، اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به تغییرات در نیازهای نظام سلامت و افزایش تعداد دانشجویان دختر در دانشگاه‌های علوم پزشکی به دلیل کمبود دانش‌آموخته پسر در اعزام نیروی پزشکی به مناطق دوردست مشکلاتی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه نیروی پزشک عمومی، متخصص و پرستار مرد در کشور به تعداد مورد نیاز موجود نیست، تصریح کرد: با توجه به این مشکل، ممکن است این عدم تناسب در ارائه خدمت باعث شود پوشش درمانی مناسبی وجود نداشته باشد بنابراین لازم است وزارت بهداشت با ایجاد تغییراتی در پذیرش نیروی انسانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی نظام ارائه خدمات را تنظیم کند.

به گفته ضیایی، متعادل‌سازی در رشته‌ها از طریق ایجاد تغییر در ظرفیت پذیرش جنسیتی صورت می‌گیرد تا امکان قبولی نیروی انسانی مورد نیاز در هر رشته مشخص افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه مجموعه دختران در رشته‌های علوم پزشکی بیش از نیمی از دانشجویان این رشته‌ها را به خود اختصاص می‌دهند، تصریح کرد: با توجه به اینکه اولویت وزارت بهداشت تربیت نیروی انسانی برای حفظ و ارتقای سلامت است و از طرف دیگر امکان اعزام فارغ‌التحصیلان دختر به مناطق دوردست وجود ندارد و بسیاری از دانش‌آموختگان پسر نیز برای انجام خدمت سربازی اعزام می‌شوند، وزارت بهداشت در ارائه خدمات پزشکی به مناطق دوردست دچار مشکل شده است.

ضیایی افزود: علاوه بر آنکه لازم است تعداد پزشکان عمومی و متخصصان پسر در برخی رشته‌ها افزایش یابد، لازم است تسهیلاتی نیز برای بهبود شرایط اعزام زنان ایجاد شود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت همچنین درباره عدم تناسب جنسیتی در رشته‌های علوم پزشکی، اظهارکرد: این عدم تناسب در رشته‌های پرستاری و پزشکی عمومی و برخی رشته‌های تخصصی دیده می‌شود با این حال در رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی این عدم تناسب کمتر مورد توجه است.

ضیایی با اشاره به اینکه رشته پوست، مو و زیبایی یکی از رشته‌های تخصصی است که در آنها این تناسب جنسیتی رعایت نشده است، تصریح کرد: در این رشته نزدیک به ۱۰۰ درصد فارغ‌التحصیلان خانم هستند و از این نظر مردان برای انتخاب پزشک معالج حق انتخاب چندانی ندارند که این امر ممکن است در آینده مشکل‌ساز شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم