نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

لزوم نگاه فرهنگی بر همه پدیده‌های اجتماعی و اقتصادی

رییس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: نامگذاری امسال با عنوان اقتصاد و فرهنگ نشان می‌دهد که باید روی همه پدیده‌های اجتماعی و اقتصادی نگاه فرهنگی داشته باشیم.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا، دکتر سلیمی درهمایش “شرایط خروج اقتصاد ایران از رکود تورمی” با اشاره به شرایط حاکم اقتصادی و پدیده‌ها و مسائل ناشی از آن در جهان امروزی به بیان دیدگاههایی درباره شرایط اقتصادی ایران و مسائل فراروی آن پرداخت و نکاتی در این خصوص بیان داشت.

وی اظهار داشت: پدیده رکود تورمی و وجود آن نشان می‌دهد که باید ما ساختار ذهنی و علمی کلاسیک اقتصاد را دگرگون کنیم.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی افزود: در دوران‌های گذشته که اقتصاد را تدریس می‌کردند دو پدیده رکود و تورم به عنوان دو پدیده متضاد با یکدیگر معرفی می‌شد.

سلیمی تصریح کرد: در دورانی قرار داریم که پدیده‌هایی که در اقتصاد کلاسیک متناقض تلقی می‌شد در حال حاضربه شکل ترکیب هستند و به شکل یک پدیده جدید خود را نشان می‌دهند.

وی اضافه کرد: در گذشته‌های دورتر که علم اقتصاد تدریس می‌شد، اقتصاد به عنوان یک محیط اجتماعی بسته مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گرفت و گفته می‌شد که عاملی از بیرون بر آن تاثیرگذار نیست.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی بیان داشت: امروز تصور کردن اقتصاد به عنوان یک پدیده اجتماعی بسته غیرممکن است؛ زیرا عوامل تاثیرگذار بر اقتصاد متصل به زنجیره و جریان‌های جهانی هستند و این پدیده‌های جهانی در کنار هم اقتصادهای جهانی مختلف را شکل می‌دهد.

وی اضافه کرد: در دنیای امروز ما با زنجیره‌های جهانی تولید و توزیع کالا مواجه‌ هستیم و با پدیده‌ای به عنوان سرمایه جهانی سرو کار داریم.

سلیمی تصریح کرد: در اقتصاد ایران ما دارایی‌هایی داریم که به دلیل اینکه درهای سرمایه جهانی بر روی ما بسته است امکان دسترسی به آنها را نداریم.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی اقتصادی دانش‌بنیان و مردم گراست و اقتصادی است که می‌تواند در حوزه مولد مشارکت فعالی داشته باشد، ما خوشحالیم که امسال با عنوان سال اقتصاد و فرهنگ نامیده شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان
پیام تسلیت جامعه دانشگاهی به مناسبت درگذشت مادر روحانی
صدور مجوز نشریه «تدبیر» معاونت دانشجویی وزارت بهداشت
چابک‌سازی و کاهش بروکراسی دانشگاه آزاد در سال جدید
بازدید معاون وزیرعلوم از طرح ها و پروژه های عمرانی دانشگاه زابل
ایتالیا و ایران همکاری‌های آموزشی و پژوهشی را افزایش می‌دهند
ایجاد رشته دکترای مهندسی عمران در دانشگاه یزد
بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم