نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

لزوم نقش آفرینی جدی تر دانشگاههای علوم پزشکی در نقشه جامع علمی کشور

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در اجلاس روسای دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی خواهان نقش آفرینی جدی تر دانشگاههای علوم پزشکی در نقشه جامع علمی کشور شد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر مخبر در اجلاس روسای دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشکی وظایف ویژه ای دارند که بخشی خدمات است و بخش مهم دیگر آن به آینده علمی کشور وابسته است و آن توجه به مسئله آموزش ، پژوهش و فناوری است.

وی با اشاره به اینکه باید در کنار ماموریت ملی اجرای طرح تحول نظام سلامت، به این سوال نیز پاسخ دهیم که در حال حاضر وضعیت آموزش علوم پزشکی در کشور وضع مطلوبی دارد؟ آیا به عنوان روسای دانشگاهها نوع نگاهمان در تربیت دانشجویان صحیح است؟ و در نهایت پاسخ به این پرسش که چقدر در این طراحی ها و برنامه ها بازنگری و بروز رسانی صورت گرفته است.

دکتر مخبر با بیان اینکه امروز باید توجه جدی به تربیت نیروی تراز کشور شود، تاکید کرد: این مسئله غیر از بهره مندی از روشها و ابزارهای تکنولوژیک است، این ابزارها وارد می شوند و یک تکنسین هم می تواند با گذراندن دوره از آن استفاده کند و این موضوع در مورد تمام وسایل کمک تشخیصی که در دنیا وجود دارد، صادق است.

وی ادامه داد: امروز باید نیروی تراز کشور را با توجه به محتوای غنی، تخصص و دانش تربیت کنیم و وزیر دانشگاهی باید به صورت جدی به این مسئله توجه کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اینکه خودمان را خیلی درگیر یک موضوع کنیم ، ممکن است موجب شود از سایر بخشها غفلت کنیم و در این راستا باید برای جلوگیری از این غفلت، سیستمی را طراحی کرد و از سوی دیگر باید در مورد شیوه های تربیت دانشجو نیز توجه و سرمایه گذاری ویژه ای کنیم.

وی با یادآوری ایثارگری و از خودگذشتگی پزشکان در طول دفاع مقدس، خواهان توجه و سرمایه گذاری ویژه در تربیت افرادی شد که ایثارگرانه خدمت می کنند و کشور به آنها نیازمند است.

دکتر مخبر با برشمردن پیشرفت های علمی چشمگیر کشور، دستیابی به این موفقیت را در شرایطی دانست که که در گذشته برای رفع بسیاری از مشکلات درمانی افراد وابسته به خارج بودند و در حال حاضر به برکت نیروهای متخصص، متعهد و دانشمند انقلابی پیشرفت های قابل توجهی در تمامی عرصه ها صورت گرفته است.

وی خواهان بی توجهی به عده ای شد که تمامی پیشرفت ها را نادیده می گیرند و ادعا می کنند کاری نکردیم، وی رشد مقالات علمی بین المللی از تعداد ۴۰۰ مقاله به بیش از ۳۰ هزار مقاله را نشان از تلاش های اثرگذار صورت گرفته در تولید علم در کشور برشمرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با ابراز خرسندی از اینکه امروز در کشور در رشته های پزشکی و غیر پزشکی تا بالاترین درجه علمی متخصص تربیت می کنیم، خواهان توجه بیشتر به پیشرفت های خوب صورت گرفته شد.

وی در ادامه سخنانش اجرای طرح تحول نظام سلامت را اقدام بزرگ و ارزشمند وزیر بهداشت دانست که اهمیت استراتژیک فراوانی دارد.

وی با بیان اینکه دو چیز برای آینده کشور حیاتی است و آن مسئله بهداشت، سلامت و غذا است، یادآور شد: هر دولتی اگر این دو موضوع را در متن مسئولیت های خود قرار دهد موفق است و کشور را نجات می دهد و همگان نیز باید از این استراتژی حمایت کنند.

دکتر مخبر با برشمردن مزایای فراوان اجرای طرح تحول نظام سلامت در جامعه ،گفت: نباید طرح را تضعیف کرد و تخریب کردن اساس این نگاه اقدام درستی نیست و باید با نگاه کارشناسی کاستیها را نقد کرد و راهکار آن نیز رصد بی طرفانه ابعاد مختلف اجرا شده طرح است که شاید هم این کار در حال انجام است.

وی گرفتن بازخوردهای اجرای طرح و رفع اشکالات موجود را همزمان با توجه به مسائل فرهنگی در طرح موجب اثرگذاری و جلب رضایت بیشتر جامعه دانست.

دکتر مخبر در پایان خواهان توجه به اسناد بالادستی در کشور شد و گفت: باید دانشگاههای علوم پزشکی سهم و نقش خود را در نقشه جامع علمی کشور و چگونگی اجرایی شدن سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مشخص کنند.

وی به عنوان مسئول نقشه جامع علمی کشور از روسای دانشگاهها خواست با تشکیل کارگروهها و مشخص کردن سهم خود در این نقشه جامع به پیشبرد اهداف کمک کنند.

به گزارش وب دا، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با بیان سهم جدی وزیر بهداشت و این وزارتخانه در طراحی سند، حضور جدی تر روسای دانشگاهها را موجب ترسیم بهتر راهبرد کلان و سرعت بخشی به برنامه برشمرد و گفت: ترسیم راهبرد کلان مسائل گوناگون در سند دیده شده که علوم پزشکی نیز از آن جمله است و از این رو انتظار می رود دانشگاهیان طرح های خود را منعکس کنند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش دانشگاه پیام نور در افزایش توانمندی بازارکار
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم