نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

لزوم جلوگیری از مهاجرت داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری به خارج از کشور

یک عضو هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باید از مهاجرت داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری به خارج از کشور جلوگیری کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر بهمن یزدی صمدی در جلسه شورای هماهنگی روسای واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی استان های کرمانشاه، کردستان و ایلام که به میزبانی واحد کرمانشاه برگزار شد، اظهارکرد: از ۳۰۰ هزار شرکت کننده دکتری در سال ۹۳ فقط ۸ درصد جذب دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های دولتی شده اند و بقیه آنها مطمئنا چاره ای جز مهاجرت به خارج از کشور ندارند که این به صرفه کشور نیست.

وی تاکید کرد: جذب بیشتر دانشجو در مقاطع ارشد و دکتری یک نیاز اساسی برای کشور است.

وی در ادامه خطاب به روسای دانشگاه های حاضر در این نشست، گفت: از صرفه جویی غافل نشوید، چرا که شهریه دانشجویی بیت المال واقعی است. ریاست دانشگاه نیز تاکید دارند هر واحدی که نسبت به سال ۹۲ صرفه جویی بیشتری داشته باشد این صرفه جویی جزو درآمدغیر شهریه ای واحد محسوب خواهد شد و این نشان دهنده موفقیت مدیریت واحد است.

نماینده تام الاختیار ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در استان های کرمانشاه، کردستان و ایلام افزود: طی یکسال گذشته تحولات بسیاری را در شاکله دانشگاه آزاد اسلامی شاهد بودیم و با اقدامات دکتر میرزاده دانشگاه از نظر علمی، آموزشی، تحقیقاتی، پژوهشی و مسایل اداری و مالی در حال توسعه و پیشرفت است.

وی ادامه داد: در ابتدای ریاست دکتر میرزاده ۲۵۳ واحد و مرکز زیان ده بودند که هم اکنون با تدابیر اندیشیده شده این تعداد بسیار کمتر شده است. تجمیع واحدهای مرکز استان با واحدهای علوم تحقیقات نیز از مهمترین تحولات اخیر دانشگاه آزاد اسلامی است که از نظر وزارت علوم و خود دانشگاه مهم و ارزشمند است.

این مقام مسول تاکید کرد: تجمیع واحدهای مرکز استان و واحدهای علوم تحقیقات برای دانشگاه از این نظر حایز اهمیت است که موجب صرفه جویی در هزینه ها، کاهش تشریفات اساتید پروازی و حق التدریس و استفاده شایسته از اعضای هیات علمی واحدهای استان و همچنین افزایش رشته های تحصیلات تکمیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شده است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه به سمت مدیریت علمی حرکت می کند و با تجمیع انجام شده کارها و مسوولیت های روسای واحدها زیاد شده است.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه افزود: با برنامه های صورت گرفته نظم خاصی در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شده که از جمله آن ها می توان به تشکیل شوراهای مختلف، به خصوص شورای انتصابات اشاره کرد که در سازمان مرکزی مستقر است و هر نوع مدیریتی را در واحد ها و مراکز بررسی و ارزیابی و از فیلترهای علمی، مدیریتی، امنیتی و اخلاقی عبور می دهد تا اصلح ترین، شایسته ترین و لایق ترین افراد انتخاب شوند.

نماینده دانشگاه آزاد اسلامی در استان های کرمانشاه، کردستان و ایلام با اشاره به ارتقای جایگاه علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: در مدیریت جدید و با تاکید دکتر میرزاده، با توجه به زیاد شدن دانش آموختگان مقطع دکتری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، باید روسای واحد ها و مراکز حتما از جایگاه علمی دکتری برخوردار باشند.

یزدی صمدی به جایگاه هیات امنای استانی نیز اشاره کرد و گفت: “تمرکز زدایی در کشور” و رفع دیوان سالاری یا به قول غربی ها “بروکراسی” که هزینه های کلانی برای کشور در پی دارد از جمله برنامه هایی است که ۳۶ سال است پیگیری می شود و تا کنون اجرایی نشده، اما دانشگاه آزاد اسلامی با راه اندازی هیات امنا این امر مهم را در دانشگاه اجرایی کرده است.

وی ضمن قدردانی از زحمات دکتر جاسبی طی دوران تصدی پست ریاست دانشگاه آزاد اسلامی، به مساله بررسی بودجه ها نیز اشاره و ابراز کرد: دکتر میرزاده به شدت پیگیر مساله بودجه های استانی است و بودجه سال ۹۴ نیز ابلاغ شده و منتظر اظهارنظر واحدها هستیم تا پس از تایید سازمان مرکزی و هیات امنا مسیر اجرایی شدن را طی کند.

این مقام مسوول بر اهمیت کارهای فرهنگی نیز تاکید کرد و گفت: متاسفانه در کارهای فرهنگی پیشرفت چندانی نداشته ایم؛ البته مسایل و موضوعات فرهنگی روتین به خوبی انجام می شود ولی باید اساس و اصول نیز مورد توجه ویژه باشد و کارهای فرهنگی ماندگار را در واحد ها و مراکز شاهد باشیم.

وی افزود: مدیریت زمان بسیار مهم است چرا که زمان قابل بازگشت نیست، پس لازم است از زمان به بهترین شیوه استفاده کنید. برگزاری مستمر جلسات هیات رییسه، جلسه با معاونان، مدیران گروه ها و استادان همچنین نشست با کارکنان و دانشجویان نیز از مهمترین وظایف روسای واحدها و مراکز است.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم