نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

لزوم توجه به کیفی‌سازی آموزش مهارتی در دانشگاه علمی کاربردی

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: تقریبا ۱۵ درصد دانشجویان کل کشور در دانشگاه‌های علمی کاربردی مشغول به تحصیل هستند و نشان دهنده سهم بالای این دانشگاه در آموزش کشور است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در سی و پنجمین گردهمایی روسای واحدهای علمی کاربردی با بیان اینکه محور اجلاس به خوبی تعریف شده است، افزود: یکی از مسائل اصلی که فقدان آن را در نظام آموزش عالی حس می‌کنیم نبود برنامه است و وقتی برنامه راهبردی نداشته باشیم یعنی افق آینده را نمی‌دانیم چنانچه شاهدیم برخی مراکز آموزشی برنامه‌ها را مقطعی و موردی تعریف می‌کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم، با بیان اینکه آموزش مهارتی و فنی و حرفه‌ای از ضروریات عصر کنونی است، ادامه داد: بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی بخش مهمی از توصیه‌های خود را به ساماندهی آموزش مهارتی اختصاص داده‌اند.

وی اظهار کرد: به دلیل مشکلات ناشی از بیکاری و ناهماهنگی نظام آموزش نظری و رشد کمی بی‌رویه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به ویژه در مقطع کارشناسی، مساله مهارت‌آموزی یکی از مسائل حساس در کشور شده است.

معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به فراخوان جذب هیات علمی، افزود: تاکنون ۲۵ هزار نفر در این فراخوان ثبت نام کردند که بیش از دو سوم آنها مدرک دکترا دارند ولی متاسفانه ظرفیت جذب در مراکز آموزشی چیزی حدود ۲۰۰۰ نفر است و این نشان می‌دهد که جهت‌گیری ما نیاز به اصلاح دارد.

وی با بیان اینکه آموزش مهارتی سابقه طولانی در بخش رسمی و غیررسمی کشور دارد، افزود: هماهنگی بین ارائه‌کنندگان آموزش مهارتی، مدیریت کیفیت، مدیریت برنامه‌های درسی و سایر مسائل و … از امور مهم در این بخش است.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: در زمان انتصاب به این سمت گفتم آمده‌ایم برای کنترل کمی، ارتقای کیفی و اقتدار و هماهنگی. اقتدار و هماهنگی بسترساز رشد مراکز آموزش عالی برای رسیدن به دو شعار اول است که هم رشد بی‌رویه را کنترل کرده و هم توسط آن کیفیت را ارتقا دهیم.

وی همچنین با اشاره به گسترش کمی دانشگاه علمی کاربردی تصریح کرد: بیش از ۱۰۰۰ مرکز علمی کاربردی ۸۰۰ هزار دانشجو و ۴۶ هزار مدرس وضعیت خاصی را برای این دانشگاه به وجود آورده است.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: دانشگاه علمی کاربردی ارتباط نسبتا خوبی با دستگاه‌های اجرایی دارد و کیفیت آن باید مورد توجه باشد. این دانشگاه تقریبا ۱۵ درصد دانشجویان کل کشور را تحت پوشش دارد و نشان دهنده سهم مهم آن در آموزش عالی است.

شریعتی با تاکید بر لزوم بازنگری در تعاریف اظهار کرد: تقریبا دو دهم درصد هیات علمی کشور در دانشگاه علمی کاربردی حضور دارند اما ما اگر مدرس را هم‌معنی هیات علمی ببینیم وضعیت تغییر می‌کند. در حال حاضر نسبت دانشجویان به هیات علمی ۶۵۰۰ است که این عدد باید اصلاح شود.

به گفته معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری واحدهای علمی کاربردی ۳۴/۵ درصد از کل مراکز آموزشی کشور است.

وی پیشنهاداتی در رابطه با تدوین سند راهبردی دانشگاه ارائه داد و گفت: هدفگذاری و رصد مستمر بازار کسب و کار از اولویت‌های موجود است. همچنین به ماموریت‌گرایی و کیفی‌سازی آموزش مهارتی توجه شود.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین دریافت روزمره بازتاب اقتصادی و اجتماعی عملکرد دانشگاه را از امور مهم دانست و گفت: باید به داده واقعی بازار کار توجه شود تا طبق آن متوازن‌سازی و متناسب‌سازی اصول کار همه دانشگاه‌ها صورت گیرد.

شریعتی همچنین در توضیح سایر پیشنهادات خود، گفت: استقرار در حیطه‌های نوآورانه از طریق بازتعریف نیازهای فناورانه و همچنین پرهیز از تبدیل شدن به فضایی برای اخذ مدرک باید در دستور کار دانشگاه علمی کاربردی قرار گیرد.

معاون آموزشی وزیر علوم، خاطرنشان کرد: اگر ماموریتها درست تعریف شوند نه تنها در سطح ملی، بلکه در سطح برون‌مرزی به ایفای نقش بپردازیم بنابراین دانشگاه علمی کاربردی باید برای تعیین سرفصل‌ها برنامه‌ریزی داشته تا از طریق بومی‌سازی مشاغلی که سازگار با محیط باشد به تنوع‌بخشی مشاغل کمک کند.

وی در پایان گفت: رسیدن به این امور مستلزم تامین منابع از طریق ارائه خدمات به هزینه کردن جهت توسعه کیفی و برگزیدن مدرسان و استادکاران و نیز کنترل و ارزیابی است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان
پیش‎بینی اختصاص ۵ میلیارد تومانی به دانشکده‎های قرآنی در دست ساخت

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم