نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

لزوم توجه به نکات فرهنگی در تدوین متد موفق آموزش زبان خارجی

در تدوین منابع آموزشی زبان‌های خارجی موفق علاوه بر ویژگی‌های ظاهری، گرافیکی و سمعی بصری باید به نکات فرهنگی هم توجه کنیم.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ارسلان انجمن آذری عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی در همایش بومی سازی منابع آموزشی زبان‌های خارجی با تاکید بر اینکه زبان اصلی ترین عامل ارتباط انسان‌ها با هم است، اظهار کرد: فرهنگ و زبان از هم جدایی ناپذیرند.

وی با ارائه تعریفی از بومی سازی گفت: در مرحله اول شناسایی نیازهای اصلی زبان آموزان و برقراری تعادل بین مهارت‌های آموزشی و زبانی و توازن فرهنگی در فرایند تدوین کتب از جمله فرایندهای تحقق بومی سازی می‌باشد.

آذری با اشاره به اینکه زبان انگلیسی در قرن ۱۸ و با ورود مستشاران انگلیسی به ایران راه پیدا کرد، اظهار کرد: بعد از پایان جنگ جهانی دوم آموزش زبان‌های خارجی در ایران مطرح شد.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی ادامه داد: در ابتدا رویکرد آموزش بر مبنای قرائت و درک مطلب بود و این شیوه آموزشی تا زمان انقلاب ادامه یافت.

وی در ادامه تاکید کرد: مرحله بعدی از دهه ۷۰ آغاز شد که با توجه به تغییرات محیطی حرکت به سمت سیستم آموزشی کارکردی آغاز شد و مرحله بعد از سال ۸۸ تا امروز است که کتاب‌هایی تجدیدنظر شده وارد عرصه می‌شود.

وی با بیان اینکه بررسی‌های ما نشان می‌دهد که بهترین متد آموزشی زبان‌های خارجی همان اولین متد بوده است اظهار کرد: عدم ارتباط و پیوستگی بین درسها، عدم توجه به نیازهای زبان آموزان، عدم تناسب حجم مطالب با امکانات و زمان تدریس و ارائه تمرین‌های غیر قابل استفاده و عملی از جمله مهمترین اشکالات متدهای آموزشی دوره‌های بعدی به شمار می‌رود.

آذری با تاکید بر اینکه کتب منتشر شده زبان‌های خارجی عمومی برای مقاطع آموزش عالی بیش از چند کتاب نیست، گفت: کتب آموزشی زبان‌های خارجی که مربوط به دوره‌های پایین و اولیه می‌باشد، تولید داخل است اما کتاب‌های آموزشی مورد استفاده برای دوره‌های آموزشی متوسط و بالا،‌کتب گردآوری شده، اصلاح شده و تجدیدنظر شده‌ای است که قبلا از سوی انتشارات بین المللی چاپ گردیده است.

وی در همین خصوص اظهار کرد: منابع آموزشی مورد استفاده دوره‌های تخصصی آموزش زبان کتب اصلی کشورهای خارجی است.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه برای طراحی منابع آموزشی مورد نیاز داخل به متخصصین و همچنین منابع مالی نیازمندیم اظهار کرد: سیستم مدرسه‌ای و عدم انعطاف پذیری نسبت به کار در کلاس مانع پیشرفت در حوزه آموزش زبان‌های خارجی شده است.

وی در پایان توجه به نیاز زبان آموزان، استفاده از ظرفیت زبان‌های خارجی برای آموزش و تبلیغ دین و توجه به ایرادات متدهای آموزشی کشورهای همسایه می‌تواند ما را در جهت ارائه منابع آموزشی موفق با ویژگی‌های مناسب ظاهری ، گرافیکی، سمعی بصری و فرهنگی کمک کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم