نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

لزوم بازنگری در شیوه آموزش دانشجویان مامایی

یک عضو هیات علمی گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این مطلب که ماما، نقش مهمی در سلامت زنان جامعه دارد، گفت: مسئولین کشور با تغییر در شیوه آموزش دانشجویان مامایی و تغییر در وضعیت زایمان کشور نه تنها می توانند مرگ و میر جنین و مادران را در سطح کشور کاهش دهند بلکه می توانند آمار عمل سزارین را هم در جامعه کاهش دهند.

سیده فاطمه واثق رحیم پرور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به این مطلب که در حال حاضر بیشتر زنان از نوع زایمان خود ناراضی هستند افزود: خوشبختانه در سال های اخیر تغییراتی در زمینه بهتر شدن روند زایمان های طبیعی در کشور انجام شده است که باید سرعت این تغییرات در کشور افزایش یابد تا درصد عمل های سزارین کاهش پیدا کند.

این عضو هیات علمی گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران حضور ماما را در انجام “زایمان خوشایند” موثر دانست و اظهار کرد: آموزش زایمان طبیعی باید از دوران دانشجویی و زمان تحصیل دانشجویان مامایی انجام شود تا دانشجویانمامایی بتوانند در آینده یک زایمان طبیعی خوشایند و خوبی را برای زنان در کشور رقم بزنند.

وی با بیان اینکه طبق مصوب برد مامایی در سال ۹۱، باید رفرنس رشته مامایی تغییر کند، تاکید کرد: کتب مامایی باید جایگزین کتب زنان در دوران تحصیلی دانشجویان مامایی شود تا بدین ترتیب آنها بتوانند یک زن را در دوران بارداری توانمند کنند. همچنین کتاب نوزادان مامایی که فعلا کتاب درسی متخصصین نوزادان است باید تغییرکرده و بخشی از کتاب برای دانشجویان مامایی اختصاص داده شود.

واثق رحیم پرور تربیت دانشجویان مامایی را یکی از عوامل مهم در ترویج زایمان طبیعی در کشور عنوان کرد و افزود: دانشجویان را باید به سمتی سوق دهیم که مثل یک ماما فکر کنند و یاد بگیرند که چگونه مراقبت های مامایی را انجام دهند. همچنین باید انقدر کارایی بالایی در این زمینه داشته باشند تا سیستم پزشکی بتواند از آنها در انجام زایمان های طبیعی استفاده کند تا جایی که رشته مامایی و ماما ها بتوانند جایگاه اصلی خود را در کشور به دست آورند.

وی فضای اتاق عمل را از دیگر عوامل ترویج زایمان طبیعی دانست و گفت: امکاناتی که در اتاق عمل است باید به گونه ای تغییر کند که فضای اتاق خوشایند و مطلوب باشد و استرسی را برای زنان باردار در هنگام زایمان ایجاد نکند تا یک خاطره خوبی در ذهن آنها ایجاد شود تا با کوچک ترین بهانه ای به سمت سزارین نروند.

این عضو هیات علمی گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان بیان کرد: مسئولین کشور با تغییر در شیوه آموزش دانشجویان مامایی و تغییر در وضعیت زایمان کشور می توانند علاوه بر کاهش مرگ و میر جنین و مادران در سطح کشور، آمارعمل سزارین را هم در جامعه کاهش دهند.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم