نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

فضای مجازی، مدیریت فرهنگی دانشگاه‌ها را به حاشیه رانده

دبیر نشست نقد و بررسی عملکرد یکساله معاونت فرهنگی وزارت علوم،‌تحقیقات و فناوری گفت: فضای مجازی، انحصار ارائه مجوز و امکانات برای فعالیت‌های فرهنگی را از مدیریت فرهنگی دانشگاه‌ها گرفته‌ است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر رحیم زاده دبیر نشست نقد و بررسی عملکرد یکساله معاونت فرهنگی وزارت علوم،‌تحقیقات و فناوری ضمن حضور در این نشست گفت: حوزه فعالیت‌های دانشجویی، حوزه استدلال،‌ گفتگو و اقناع است و نمی‌توان در این حوزه به صورت یکطرفه عمل کرد.

وی تصریح کرد: در عرصه فعالیت‌های فرهنگی دانشگاهی با گروه عظیمی از افراد روبرو هستیم که هر کدام سلایق و دیدگاه‌های متفاوتی دارند و این نشان می‌دهد که فعالیت در این حوزه و برنامه ریزی‌های فرهنگی دانشگاهی تا چه حد طاقت فرسا می‌شود.

دبیر نشست نقد و بررسی عملکرد یکساله معاونت فرهنگی وزارت علوم همچنین افزود: آنچه ما به عنوان یک شعار مهم بر آن تاکید می‌کنیم زدودن نگاه فوق برنامه‌ای و حاشیه‌ای به فعالیت‌های فرهنگی در عرصه دانشگاهی است.

وی با اشاره به اینکه اگر از فرهنگ تلقی حاشیه‌ای داشته باشیم با چالش‌های بسیار زیادی مواجه خواهیم بود، گفت: عرصه فرهنگ، عرصه خطیری است و ما باید به خوبی شرایط موجود را رصد کرده و نشانه‌ها را ببینیم.این در حالی است که اغلب دچار تاخیر و تاخر می‌شویم و نمی‌توانیم واکنش مناسبی در برابر اتفاقاتی که با آن مواجه شده‌ایم نشان دهیم.

وی در خصوص نحوه عملکرد مدریت فرهنگی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: در دو دهه گذشته دانشجویان به مدیریت فرهنگی نیاز داشتند تا از آنها بودجه لازم و امکاناتی نظیر فضای سخت افزاری برای برگزاری فعالیت‌های فرهنگی خود را از آنها دریافت کنند. در حالی که فضای مجازی در دوره حاضر محوریت مدیریت فرهنگی دانشگاه را بسیار محدود کرده است.

وی در ادامه افزود: گروه‌هایی که متقاضی اجرای برنامه‌های فرهنگی خاصی هستند به هیچ وجه پشت در اتاق وزرا و مسئولان منتظر دریافت مجوز نخواهند بود چرا که فضای مجازی به عنوان یک فضای جایگزین همیشه در اختیار آنهاست.

وی با تاکید بر اینکه شناخت موقعیت و اقتضائات هر دوره تاریخی برای اعمال مدیریت فرهنگی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد افزود: تمدنی که به پرسش‌های جدید پاسخ‌های قدیمی می‌دهد محکوم به زوال است.

وی در ادامه سخنانش ضمن نقل خاطره‌ای از بخشی از صحبت‌های مقام معظم رهبری در کرمانشاه اظهار کرد: ایشان در سخنان خود از اصطلاح پیری نظام استفاده کردند اما پیری نظام یعنی چه، پیری نظام به این معناست که یک نظام امکان شناخت درست موقعیت حاضر و عکس العمل سریع در مواجهه با شرایط کنونی را نداشته و اسیر کلیشه و تکرار است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

روند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه تهران همان مسیر وزارت علوم است
آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان ضرورتی اساسی است
توسعه ۲۰ رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان
پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود
سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای هویزه منصوب شد
پیام تسلیت رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به رییس جمهور
راه اندازی رشته های بین المللی در دانشکده مجازی علوم پزشکی تهران
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم