نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

فرهنگ دانش محوری در جامعه ایجاد شود

مشاور وزیرعلوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم گفت: دانشگاه‎ها باید فارغ‎التحصیلان کارآفرین تربیت کنند.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) -منطقه لرستان، فریدون در مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه لرستان اظهار کرد: مدیریت دانشگاه با مدیریت سایر دستگاه‎ها متفاوت بوده، چراکه این مسئولیت به عنوان کاری گروهی تلقی می‎شود.

وی بیان کرد: یک مدیردانشگاهی با طیف گسترده‎ای از اقشار دانشجو و اساتید سر و کار داشته و مدیریت دانشگاه مسئولیتی خاص است و باید جایگاه واقعی آن را حفظ کرد.

فریدون ادامه داد: دانشگاه‎ها مسئولیت خاصی دارند، چرا که آموزش، پژوهش، ارائه فرصت، امور فرهنگی و… برعهده این نهاد علمی آموزشی است.

مشاور وزیرعلوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم اظهارکرد: چهار میلیون دانشجو و ۶۰ هزار هیئت علمی در کشور وجود دارد که باید از پتانسیل بالا در جهت پیشرفت و تعالی استفاده کرد.

وی اضافه کرد: فارغ‎التحصیلان دانشگاهی قسمت اعظم بیکاران را تشکیل می‎دهند و این نشان می‎دهد که ما در زمینه آموزش و نوع رشته ضعیف عمل کرده‎ایم و نوع رشته باید با نیاز منطقه و کشور انتخاب شود.

فریدون یادآور شد: باید اثرات وجود دانشگاه‎ها در مناطق مختلف احساس شود و رشته‎ها نیز باید با نیاز جامعه هم‎خوانی داشته باشند.

مشاور وزیرعلوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم با اشاره به فعالیت‎های فرهنگی در دانشگاه‎ها ادامه داد: اگر دانشگاه‎ها به بحث‎های فرهنگی ورود پیدا نکنند، فارغ‎التحصیلان به بیراهه کشیده خواهند شد.

وی تصریح کرد: دانشگاه فکر و اندیشه را اصلاح می‎کند تا بتواند نیروی متخصص و کارآمد را به جامعه تحویل دهد، بنابراین باید در دانشگاه‎ها اعتماد ایجاد کرد.

فریدون افزود: ما باید قبول کنیم که زمانی مدیریت دانشگاه موفق است که به خواسته‎های مردم توجه کند و اگر نتوانیم مطابق این مهم پیش رویم، به شعار دولت عمل نکرده‎ایم.

مشاور وزیرعلوم و مدیرکل دفتر وزارتی علوم خاطرنشان کرد: دانشگاه باید فارغ‎التحصیلانی کارآفرین تربیت کنند و مدیریت دانشگاه‎ها باید این مهم را مدنظر قرار دهد.

وی با تأکید بر اینکه باید از همه نیروهای کارآمد استفاده کرد، گفت: اینطور نباشد که یک نیروی متخصص در حاشیه قرار بگیرد؛ بلکه باید از پتانسیل همه متخصصین به نحو مطلوب استفاده شود.

فریدون افزود: دانشگاه‎های ما از فرهنگ ما تبعیت می‎کنند و این نشان می‎دهد که دانشجویان به طور ناخودآگاه به فرهنگ اسلامی خود پایبند بوده و چنین روحیه مفیدی باید در بین جوانان تقویت شود تا دانشجویان از این مهم بیشتر تبعیت کنند.

وی یادآور شد: امروزه دانشگاهی موفق است که کارآفرین، مسئولیت پذیر و جوابگو باشد و بتواند علم را به ثروت تبدیل کند؛ استفاده از پارک‎های علم و فناوری، مراکز رشد و… به حرکت در این مسیر کمک خواهد کرد.

فریدون خاطرنشان کرد: وقتی تولید و اقتصاد مبتنی بر دانش باشد محصولات ما با دنیا رقابت خواهند کرد و از این طریق ثروت ایجاد می‎شود.

وی تصریح کرد: دانشگاه‎ها باید به نحوی عمل کنند که فارغ‎التحصیلان بعد از تحصیل علاوه بر داشتن انگیزه، بتوانند منابع مالی ایجاد کنند.

مشاور وزیرعلوم ادامه داد: دانشگاه‎ها باید ضمن ارتقاء کیفیت آموزش به برنامه‎ریزی و اصلاح قوانین دست و پا گیر توجه خاص کنند.

فریدون با تأکید براینکه باید فرهنگ دانش محوری در جامعه ایجاد شود، گفت: دیپلماسی علمی را باید طوری برنامه‎ریزی کنیم که بتوانیم با کشورهای بیگانه تبادل علمی داشته باشیم و از پتانسیل و فرصت فرهنگ اسلامی داشتن کشورمان، برای جذب دانشجوی خارجی استفاده کنیم.

وی با اشاره به فناوری فرهنگی گفت: ما می‎توانیم با فناوری‎های نوین در بحث فرهنگی قدم نهیم و محصولاتی متناسب با فرهنگ اسلامی – ایرانی در سایر رشته‎ها تولید کنیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان
پیام تسلیت جامعه دانشگاهی به مناسبت درگذشت مادر روحانی
صدور مجوز نشریه «تدبیر» معاونت دانشجویی وزارت بهداشت
چابک‌سازی و کاهش بروکراسی دانشگاه آزاد در سال جدید
بازدید معاون وزیرعلوم از طرح ها و پروژه های عمرانی دانشگاه زابل
ایتالیا و ایران همکاری‌های آموزشی و پژوهشی را افزایش می‌دهند
ایجاد رشته دکترای مهندسی عمران در دانشگاه یزد
بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم