نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

فرهنگ دانش محوری در جامعه ایجاد شود

مشاور وزیرعلوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم گفت: دانشگاه‎ها باید فارغ‎التحصیلان کارآفرین تربیت کنند.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) -منطقه لرستان، فریدون در مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه لرستان اظهار کرد: مدیریت دانشگاه با مدیریت سایر دستگاه‎ها متفاوت بوده، چراکه این مسئولیت به عنوان کاری گروهی تلقی می‎شود.

وی بیان کرد: یک مدیردانشگاهی با طیف گسترده‎ای از اقشار دانشجو و اساتید سر و کار داشته و مدیریت دانشگاه مسئولیتی خاص است و باید جایگاه واقعی آن را حفظ کرد.

فریدون ادامه داد: دانشگاه‎ها مسئولیت خاصی دارند، چرا که آموزش، پژوهش، ارائه فرصت، امور فرهنگی و… برعهده این نهاد علمی آموزشی است.

مشاور وزیرعلوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم اظهارکرد: چهار میلیون دانشجو و ۶۰ هزار هیئت علمی در کشور وجود دارد که باید از پتانسیل بالا در جهت پیشرفت و تعالی استفاده کرد.

وی اضافه کرد: فارغ‎التحصیلان دانشگاهی قسمت اعظم بیکاران را تشکیل می‎دهند و این نشان می‎دهد که ما در زمینه آموزش و نوع رشته ضعیف عمل کرده‎ایم و نوع رشته باید با نیاز منطقه و کشور انتخاب شود.

فریدون یادآور شد: باید اثرات وجود دانشگاه‎ها در مناطق مختلف احساس شود و رشته‎ها نیز باید با نیاز جامعه هم‎خوانی داشته باشند.

مشاور وزیرعلوم و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم با اشاره به فعالیت‎های فرهنگی در دانشگاه‎ها ادامه داد: اگر دانشگاه‎ها به بحث‎های فرهنگی ورود پیدا نکنند، فارغ‎التحصیلان به بیراهه کشیده خواهند شد.

وی تصریح کرد: دانشگاه فکر و اندیشه را اصلاح می‎کند تا بتواند نیروی متخصص و کارآمد را به جامعه تحویل دهد، بنابراین باید در دانشگاه‎ها اعتماد ایجاد کرد.

فریدون افزود: ما باید قبول کنیم که زمانی مدیریت دانشگاه موفق است که به خواسته‎های مردم توجه کند و اگر نتوانیم مطابق این مهم پیش رویم، به شعار دولت عمل نکرده‎ایم.

مشاور وزیرعلوم و مدیرکل دفتر وزارتی علوم خاطرنشان کرد: دانشگاه باید فارغ‎التحصیلانی کارآفرین تربیت کنند و مدیریت دانشگاه‎ها باید این مهم را مدنظر قرار دهد.

وی با تأکید بر اینکه باید از همه نیروهای کارآمد استفاده کرد، گفت: اینطور نباشد که یک نیروی متخصص در حاشیه قرار بگیرد؛ بلکه باید از پتانسیل همه متخصصین به نحو مطلوب استفاده شود.

فریدون افزود: دانشگاه‎های ما از فرهنگ ما تبعیت می‎کنند و این نشان می‎دهد که دانشجویان به طور ناخودآگاه به فرهنگ اسلامی خود پایبند بوده و چنین روحیه مفیدی باید در بین جوانان تقویت شود تا دانشجویان از این مهم بیشتر تبعیت کنند.

وی یادآور شد: امروزه دانشگاهی موفق است که کارآفرین، مسئولیت پذیر و جوابگو باشد و بتواند علم را به ثروت تبدیل کند؛ استفاده از پارک‎های علم و فناوری، مراکز رشد و… به حرکت در این مسیر کمک خواهد کرد.

فریدون خاطرنشان کرد: وقتی تولید و اقتصاد مبتنی بر دانش باشد محصولات ما با دنیا رقابت خواهند کرد و از این طریق ثروت ایجاد می‎شود.

وی تصریح کرد: دانشگاه‎ها باید به نحوی عمل کنند که فارغ‎التحصیلان بعد از تحصیل علاوه بر داشتن انگیزه، بتوانند منابع مالی ایجاد کنند.

مشاور وزیرعلوم ادامه داد: دانشگاه‎ها باید ضمن ارتقاء کیفیت آموزش به برنامه‎ریزی و اصلاح قوانین دست و پا گیر توجه خاص کنند.

فریدون با تأکید براینکه باید فرهنگ دانش محوری در جامعه ایجاد شود، گفت: دیپلماسی علمی را باید طوری برنامه‎ریزی کنیم که بتوانیم با کشورهای بیگانه تبادل علمی داشته باشیم و از پتانسیل و فرصت فرهنگ اسلامی داشتن کشورمان، برای جذب دانشجوی خارجی استفاده کنیم.

وی با اشاره به فناوری فرهنگی گفت: ما می‎توانیم با فناوری‎های نوین در بحث فرهنگی قدم نهیم و محصولاتی متناسب با فرهنگ اسلامی – ایرانی در سایر رشته‎ها تولید کنیم.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم