نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

فرار دانشجویان مهاجر از شهریه‌های سنگین در عربستان

دانشگاه‌های خصوصی در عربستان به دلیل شهریه‌های بالا در جذب دانشجویان مهاجر ناموفق بوده‌اند.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بسیاری از دانشجویان مهاجر در عربستان سعودی به دلیل بالا بودن شهریه‌ها ترجیح می‌دهند دانشگاه‌های خارج از این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند.

دانشگاه‌های خصوصی برای دانشجویانی که نمی‌توانند به دانشگاه‌های دولتی وارد شوند نقش یک جایگزین را ایفا می‌کنند اما بسیاری از دانشجویان معتقدند دانشگاه‌های خصوصی تنها هدفشان سودجویی است و کمترین توجهی به استانداردهای آموزشی ندارند. به همین دلیل فرزندان بسیاری از مهاجران در عربستان سعودی برای تحصیل به کشورهای مادری خود باز می‌گردند. بنابر یک آمار دانشگاهی، تنها ۳۰ درصد از دانشجویان مهاجر در دانشگاه‌های خصوصی عربستان تحصیل می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از عرب نیوز، «عبدالله الرفاعی»، استاد یک دانشگاه خصوصی در عربستان می‌گوید: دانشگاه‌های خصوصی عربستان برنامه‌های آموزشی باکیفیتی ارائه می‌دهند و به عنوان جایگزین دانشگاه‌های دولتی عمل می‌کنند. این دانشگاه‌ها وارد رقابت با دانشگاه‌های جهان عرب شده‌اند اما مهمترین مشکل آنها شهریه‌های سرسام‌آوری است که دریافت می‌کنند.

وی افزود: هرچند تنها کمتر از یک سوم دانشجویان مهاجر در این دانشگاه‌ها ثبت نام می‌کنند اما صدها دانشجوی سعودی که موفق به پذیرش در دانشگاه‌های دولتی نمی‌شوند متقاضی ثبت‌نام در این دانشگاه‌ها هستند.

با این حال برخی اساتید دانشگاهی می‌گویند که هزینه ثبت‌نام در دانشگاه‌های غیردولتی در عربستان سعودی سالانه حدود ۷۰ هزار ریال سعودی و پرداخت این شهریه سنگین برای بسیاری از دانشجویان غیرممکن است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
برنامه‌های دانشگاهها برای بزرگداشت روزشهدا
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم