نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

فرارمغزها، پیامد احتمالیِ استقلال اسکاتلند

دانشگاه‌های اسکاتلند هشدار دادند که در صورت اجرای همه‌پرسی و رای مثبت دولت به استقلال این کشور از انگلیس، باید شاهد قطع جدی بودجه و فرار مغزها باشند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ در صورت اجرای همه‌پرسی و رای به استقلال این کشور از انگلیس،‌ دانشگاه‌های اسکاتلند باید خود را برای فرار مغزها و محققان بااستعداد خود آماده کنند. روسای دانشگاه‌ها و استادان برجسته اسکاتلند می‌گویند که دانشگاه‌های مطرح اسکاتلند در صورت استقلال این کشور از انگلیس از دسترسی به میلیاردها پوند بودجه و انجام پروژه‌های مشترک با شوراهای تحقیقاتی بریتانیا بازخواهند ماند.

به دنبال اعلام همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از انگلیس، تاکنون بسیاری از محققان برجسته این کشور جذب دانشگاه‌های مطرح انگلیس شده‌اند ضمن اینکه برخی از داوطلبان برای احراز پست‌های آکادمیک در دانشگاه‌های اسکاتلند فعلا تا پایان برگزاری همه‌پرسی از پذیرش هر گونه پستی در دانشگاه‌های اسکاتلند امتناع کرده‌اند.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین،‌ از سوی دیگر محققان دانشگاهی نیز به دانشکده‌های متبوع خود هشدار داده‌اند به دنبال رای مثبت به استقلال اسکاتلند و به دلیل ترس از کاهش جدی بودجه‌های آموزشی، این مکان را ترک خواهند کرد. آنها می‌گویند این قطع بودجه‌ها سبب دلهره و نگرانیِ جامعه دانشگاهی اسکاتلند شده است.

استادان و جامعه دانشگاهی اسکاتلند نیز اعلام کرده‌اند در میان رشته‌هایی که از این اعلام استقلال بیش از سایر رشته‌ها آسیب خواهند دید رشته‌های محاسبات پیشرفته و انفورماتیک،‌ تحقیقات ژنتیک و زیست پزشکی،‌ علوم جانوری و فیزیک نظری و در عین حال نقش اسکاتلند در پروژه‌های علمی چندملیتی خواهد بود.

این در حالی است که «مایک راسل»، وزیر آموزش اسکاتلند می‌گوید: نگرانی جامعه دانشگاهی اسکاتلند بی‌مورد است. ما به همه اطمینان خاطر می‌دهیم که تمام مراحل این انتقال شفاف است و اطمینان خاطر می‌دهیم که بودجه تحقیقاتی دانشگاه‌ها نیز حتی پس از استقلال اسکاتلند تامین شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم