نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

عضو هیات علمی دانشگاه تهران: خروجی‌های دانشگاه برای حل مشکلات کشور طراحی نشده‌اند

استاد دانشگاه تهران گفت: اگر سنجاق سیاست زدگی را از دانشگاه جدا کنیم و محیط علمی آرام بدون آشفتگی داشته باشیم برای توسعه کشور اثرگذار است.

دکتر محدرضا حائری یزدی در گفتگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهمترین ویژگی دانشگاه مطلوب را “‌خروجی مطلوب” دانست و گفت: خروجی دانشگاه همان دانشجویان فارغ التحصیل هستند که مسئولیت های مختلفی را در کشور بر عهده می‌گیرند و نتایج زحمتهای که در دانشگاه کشیده‌اند را می‌بینند.

وی با بیان اینکه دانشگاه مطلوب سه رکن اصلی دارد ادامه داد: یکی از مهم ترین ارکان دانشگاه، اعضای هیات علمی آن هستند، دومین مورد دانشجویانی هستند که در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و سومین مورد برنامه های آموزشی و ساختار سازماندهی فعالیتهای دانشگاه است.

این استاد دانشکده مهندسی دانشگاه تهران با تاکید به اینکه دخالت در مسائل اجرایی دانشگاه‌ها و عدم استقلال آنها مشکل آفرین است، اظهار کرد: نه تنها در اموزش عالی، در سایر زمینه ها نیز دولت ونظام باید سیاست گذاری های کلی انجام دهند و نظارت داشته باشند که برآیند برنامه ها به تحقق سیاست گذاری‌های کلی منتج شود.

وی ادامه داد: مساله استقلال دانشگاه ها نیز به این معنی نیست که دانشگاه هر کار خواست انجام دهد اما استقلال عمل داشه باشد و آنچه تشخیص میدهد که توسط آن به هدفش میرسد را به عنوان روش اجرایی خودانتخاب کند.

وی هم چنین در توضیح مسئولیت اجتماعی دانشگاه گفت : اهداف دانشگاه ها باید در راستای حل مشکلات کشور باشد. بسیاری از مشکلات کشور اگر به خروجی های دانشگاه گره بخورد قابلیت حل خواهد داشت . مساله محیط زیست، مساله آب و … راه حل های علمی دارد و میتوان انتظار داشت که اگر سطح علمی دانشگاه ها بالا رود می‌تواند راه های علمی و قابل اعتمادی برای مشکلات کشور ارائه دهند.

وی تصریح کرد: مثلا یک دانشجوی دکترا که وارد دانشگاه شد و دیدیم با استعداد است اگر اعتقاد داشته باشیم که پروژه دکتری او می‌تواند یکی از مسائل کشور باشد، می‌توانیم او را در منابع مالی ای که می‌خواهیم برای حل آن مشکل اختصاص دهیم سهیم کنیم که دغدغه معاش نداشته باشد .

وی ادامه داد: الان کشورهای پیشرفته دنیا حاضرند دانشجویان ایرانی را برای حل مشکلاتشان بورسیه کنند.آنها بهترین دانشجویان ما را انتخاب می‌کنند و در بهترین دانشگاه ها بورسیه می‌کنند و پول هم به آنها می‌دهند. چرا ما از این فرصت برای خودمان استفاده نمی کنیم؟چون برنامه ریزی نشده که از امکانات دانشگاه برای حل مشکلات کشور استفاده شود.

وی سپس به بحث اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها پرداخت و گفت: خروجی‌های دانشگاه برای حل مشکلات کشور طراحی نشده‌اند.در کشور یک سری جزایر غیر مرتبط باهم داریم ، یعنی آموزش کار خودش را می‌کند و تعداد زیادی نیرو تربیت می‌کند. اما اینکه این نیرو به چه منظور آموزش می‌بیند، در کجا قرار است مشغول به‌کار شود و در چه صنعتی می‌خواهد از او استفاده شود خیلی فکر نشده. لذا باید متناسب با نیاز بازار کار نیرو تربیت کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک
لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم