نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ظرفیت پذیرش و محتوای درسی دانشگاه‌ها تناسبی با نیاز بازار کار ندارد

رئیس سازمان همیاری اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی گفت: نه‌تنها ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها هیچ تناسبی با بازار کار ندارد بلکه محتوای آموزشی مراکز آموزش‌عالی نیز تناسبی با محتوای شغل و نیاز حرفه‌ای ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه‌ی فارس، علی احمدی در یازدهمین گردهمایی اشتغال جهاددانشگاهی که به میزبانی جهاددانشگاهی فارس برگزار شد، گفت: متاسفانه هنوز در دانشگاه‌ها معیار اصلی نمره است و حتی دانشگاهی مثل علمی و کاربردی هم که با هدف ایجاد اشتغال تاسیس شد، در دایره‌ تکراری سایر دانشگاه‌ها گرفتار شده است.

وی با انتقاد از دولت‌های مختلف در بحث اشتغال گفت: همه‌ دولت‌ها با شعار اشتغال و رفع بیکاری آمدند ولی معضل اشتغال هنوز پابرجاست در حالی که هزینه‌های هنگفتی برای اشتغال ایجاد کردند و در سال‌های گذشته هیچ دورنمایی برای اشتغال نداشتیم.

رئیس سازمان همیاری اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی با بیان اینکه از ۸٫۵ میلیون فرصت شغلی موجود فقط ۴۵ درصد آن به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اختصاص دارد، گفت: با این توصیف آینده خوبی را برای اقتصاد کشور نمی‌توانیم ترسیم کنیم.

او ادامه داد: اگرچه این حرف‌ها ممکن است ناامید کننده باشد اما واقعیت است.

احمدی در عین حال مواهب طبیعی و نیروی جوان کشور را فرصت‌های خوب برای ایجاد اشتغال دانست و گفت: دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها یک فرصت برای هر کشوری محسوب می شوند.

معاون جهاددانشگاهی با طرح این سئوال که نهاد جهاددانشگاهی در کجای معادله‌ یادشده قرار دارد، گفت: جهاددانشگاهی در همه‌ی دوران‌ها و در مشکلات مختلفی که پیش روی کشور قرار داشته ورود و نقش موثری ایفا کرده است، اکنون نیز به دو شکل می‌توانیم به کمک حل مشکل اشتغال بشتابیم، یکی اینکه ما ۳۰ هزار نقطه روستایی در کشور داریم که اگر جهاددانشگاهی به کمک واحدهای استانی بتواند ۱۰ درصد این نقاط را هدف‌گذاری و هر روستا را به یک بنگاه اقتصادی بدل کند، اتفاق خوبی در حوزه‌ی اشتغال خواهد افتاد.

احمدی گفت: کمک دیگر جهاددانشگاهی به موضوع اشتغال این می‌تواند باشد که برای یک‌صد هزار فرصت شغلی پیش‌رو به‌عنوان شبکه‌ پشتیبان عمل کند.

رئیس سازمان همیاری اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی کشور ابراز امیدواری کرد که تمام مولفه‌های دست‌اندرکار کشور دست به دست هم دهند و مشکل اشتغال را مرتفع کرده و اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را به سرانجام مطلوبی برسانند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم