نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان افزایش نمی‌یابد

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور گفت: توسعه کمی و افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان صورت نمی گیرد زیرا با توجه به چشم انداز توسعه کیفی که ترسیم کرده ایم افزایش پذیرش دانشجو یک سیاست غیرمدبرانه و غیرمسئولانه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کردستان، محمود مهرمحمدی، امروز در همایش تجلیل از پژوهشگران استانی دانشگاه فرهنگیان کردستان در سنندج اظهار کرد:‌ دانشگاه و پژوهش و فناوری دو مقوله غیرقابل تفکیک هستند.

وی با اشاره به اینکه پژوهش در دانشگاه فرهنگیان یک امر گمشده است، افزود: باید با تلاش مضاعف سعی کنیم که تربیت معلم در کشور پژوهش محور شود.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با عنوان اینکه در حال حاضر ما میراث دار ۱۰۰ سال کار در حوزه تعلیم و تربیت کشور هستیم، عنوان کرد:‌ در دانشگاه فرهنگیان قرار است یک نوسازی در تربیت معلم کشور اتفاق بیفتد که ریشه در گذشته و پیشینه تعلیم و تربیت کشور نیز دارد.

وی ادامه داد: یکی از آن اتفاقاتی که باید در راستای نوسازی تربیت معلم رخ دهد عجین شدن پژوهش با مقوله تربیت معلم در ابعاد مختلف است.

مهرمحمدی با تاکید بر اینکه پژوهش را به عنوان یک مولفه زیربنایی در اداره امور دانشگاه فرهنگیان به صحنه می آوریم، بیان کرد: برنامه ریزی‌های خوبی برای ایجاد یک جهش پژوهشی در این دانشگاه صورت گرفته که در آینده در جریان آن قرار خواهید گرفت.

وی در بخشی دیگر از سخنان به اهمیت مقوله کیفیت بخشی به نظام آموزشی دانشگاه فرهنگیان اشاره و تصریح کرد: شعار راهبردی که در دستور کار این دانشگاه قرار گرفته این است که دانشگاه فرهنگیان باید رکن تحول و تعالی در نظام تربیت کشور باشد.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور ادامه داد: در حال حاضر دانشگاه فرهنگیان از چنین ویژگی برخوردار نیست هرچند به عنوان یک نهاد استراتژیک برای نظام تعلیم و تربیت کشور مطرح است.

وی مهمترین مولفه توفیقی هر نظامی را نیروی انسانی برشمرد و افزود: امر تعلیم و تربیت نیروی انسانی نظام آموزشی کشور به این نهاد واگذار شده است و این دانشگاه باید نیروهای کیفی و واجد شایستگی های عصر جدید را که مدنظر دیدگاه توسعه ای نظام جمهوری اسلامی ایران است تربیت کند.

مهرمحمدی در ادامه سخنان خود به صراحت اعلام کرد: توسعه کمی و افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان صورت نمی گیرد زیرا در شرایط کنونی و با توجه به چشم انداز توسعه کیفی که ترسیم کرده ایم افزایش پذیرش دانشجو یک سیاست غیرمدبرانه و غیرمسئولانه است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت فعلی دانشگاه نیز به افزایش پذیرش دانشجو اعتقادی ندارد، عنوان کرد: ما افزایش پذیرش را مخل کیفیت بخشی و خدمت رسانی شایسته به دانشجویان می دانیم.

سیر نزولی پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان واقعیت دارد

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور با تاکید بر اینکه سیر نزولی پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان واقعیت دارد، بیان کرد: ورودی های سال ۹۱ این دانشگاه ۲۵ هزار نفر بودند و در سال ۹۲ این رقم را به ۱۷ هزار نفر کاهش دادیم.

وی اعلام کرد: در سال ۹۳ نیز ظرفیت پذیرش ۱۲ هزار دانشجو را اعلام کردیم که بعد از گذراندن دوره مصاحبه و گزینش و …، در نهایت از بهمن ماه سال جاری ۱۰ هزار نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل خواهند شد.

مهرمحمدی با اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان تاسیس شده که نیروی انسانی موردنیاز آموزش و پرورش را تامین کند، تصریح کرد: آنچه که باعث شده دانشگاه فرهنگیان در پذیرش دانشجو و توسعه کمی ملاحظات جدی داشته باشد مسئله کیفیت بخشی است.

وی با اشاره با اینکه ما اعتراف می کنیم که آنچه که باید از لحاظ کیفی باشد با آنچه که اکنون در این دانشگاه هست فاصله زیادی دارد، عنوان کرد: ما اجازه نخواهیم داد که بی محابا دانشجو وارد این دانشگاه شود.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور تصریح کرد: زیرساخت‌ها و استانداردهای علمی و پژوهشی این دانشگاه در حدی نیست که حتی ۱۰ هزار دانشجویی را که امسال به این دانشگاه وارد می شوند بتواند خدمت رسانی و مورد پوشش قرار دهد.

مهرمحمدی با عنوان اینکه تربیت معلم یک امر حیاتی و زیربنایی برای جامعه است، بیان کرد: ‌امروز شرایط این دانشگاه امیدوار کننده و رو به رشد است اما بدون در نظرگرفتن استانداردهای علمی، پژوهشی و فرهنگی این مهم دست نیافتنی است.

وی با اشاره به اینکه در سیاست این دانشگاه توسعه کیفی بر توسعه کمی مقدم است، خاطرنشان کرد: دانشگاه فرهنگیان به دنبال شناسایی راه های بدیل و نو برای تربیت معلم است و اکنون به صورت جدی و با استفاده از مشورت با اهل فن و دلسوران تعلیم و تربیت، آن را دنبال می کند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان کشور در پایان با اشاره به اینکه باید تمامی عواملی را که موجب سلب انگیزه تحصیلی در این دانشگاه شود از بین ببریم، یادآور شد: در روزهای آینده از منشور حقوق و تکالیف دانشجویان دانشگاه فرهنگیان پرده برداری می کنیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
تدریس رشته «مطالعه آکادمیک نینجاها» در یک دانشگاه ژاپنی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم