نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ظرفیت پذیرش دانشجو با نیازهای آتی بازار کار تناسب ندارد

یک عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: اگر دانشگاه فعالیت سیاسی و اجتماعی نداشته باشد و حالت امنیتی پیدا کند به نفع مملکت نیست.

دکتر محمد فدوی در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، افزود: دانشگاه زمانی می‌تواند بالنده و موثر باشد که دانشجویان و اساتید در زمینه‌های مختلفی در آن فعال باشند و این زمینه‌ها محدود به فعالیت‌های علمی نباشد.

وی ادامه داد: همه ما می‌خواهیم جامعه رشد کند. پس باید جوی ایجاد کنیم که کرسی‌های آزاد اندیشی واقعی باشند و تنها به آمار و ارقامی که از تعداد برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی داده می‌شود اکتفا نکنیم.

این استاد دانشکده هنرهای زیبا در تشریح ویژگی‌های یک دانشگاه مطلوب اظهارکرد: مهم ترین مراکزی که باعث رشد و ارتقای جامعه می‌شود دانشگاه است. چرا که جوانان جامعه در آن تحصیل می‌کنند و متخصص می‌شوند. مراکز آموزش عالی همچنین باید از جهات امکانات مورد نیاز مادی و معنوی تامین باشند.

وی سپس راه‌های رسیدن به مطلوبیت مورد نظر را برشمرد و گفت: باید مدیران کاردان، دور اندیش و باتجربه ای در راس وزارت علوم باشند و در وضعیت فعلی خوشحالم که نسبت به چند سال قبل افراد نخبه در راس کار هستند.

فدوی در ادامه مسئولیت اجتماعی دانشگاه را ” کمک به جامعه در راستای رسیدن به اهداف ایده آل خود” دانست و گفت: دانشگاه مجموعه‌ای از متخصصین است و اگر از آنها خوب استفاده شود می توانند در حل مشکلات کنونی تاثیرگذار باشند. مثلا اگر امروز بحران آب و انرژی داریم، اگر چند سال پیش از ظرفیت‌های دانشگاه استفاده می‌کردند و اجازه می دادند آنچنان که باید در برنامه ریزی‌ها نقش ایفا کند، می‌توانست از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

وی افزود: مسئولین اگر تعامل تمام عیار با دانشگاه داشته باشند و از تخصص دانشگاه استفاده کنند، مشکلات سر راه خیلی از اموری که بدون مطالعه به آن پرداخته شده برطرف خواهد شد.

این عضو هیأت علمی با بیان اینکه “عدم کاریابی فارغ التحصیلان” یکی از چالش‌های پیش روی دانشگاهیان است گفت: متاسفانه مسئولین در سال های گذشته به این فکر نکردند که بازارکار چه تعدادی نیرو می خواهد و تا توانستند دانشجو گرفتند و فقط به فکر تحصیل آنها بودند.

وی تصریح کرد: می توان گفت که بین ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و نیازهای آتی بازار کار تناسب وجود ندارد. این چنین شده که جمع بزرگی از متخصصین امروز کار ندارند. اما جلوی ضرر را هرجا که بگیریم نفع است لذا دانشگاه نباید تنها به فکر ارتقای کمی دانشجویان باشد.

فدوی همچنین یکی دیگر از معضلات موجود را “بحران شدید مالی” دانست و گفت: کمبود بودجه می‌تواند تاثیر مخربی روی کیفیت و آموزش عالی داشته باشد. لذا از مسئولین تقاضا دارم که برای این معضل راهکاری بیندیشند. از طرفی هم امکانات ما روز به روز فرسوده تر می شوند و همه این‌ها موجب شده کارهایی را انجام دهیم که اصلا دوست نداشتیم و خودمان را به مسیری بکشانیم که درآمدزا شویم.

وی ادامه داد: برخی از افراد به عنوان مسئول موظف شدند به خاطر بهبود وضعیت مالی، دانشجوی غیر انتفاعی پذیرش کنند که در کنار دانشجوی عادی مشغول به تحصیل باشد.

وی درباره تناسب بین محتوای آموزش با مهارتهای شغلی اظهار کرد: در رشته‌های هنر غیر از کمیت دانشجو، از نظر کاربردی موفق بودند. آمار داریم هنرمندان مطرح معمولا از این رشته‌ها فارغ التحصیل شده اند و دلیل آن داشتن نوعی خلاقیت است که چاشنی کار استادان و دانشجویان این رشته شده است.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم