نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ضیا هاشمی تاکید کر: نقش دانشگاه در الگوی پیشرفت اسلامی

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به بررسی موضوع دانشگاه اسلامی و الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت پرداخت.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا، دکتر سید ضیا هاشمی در این برنامه با اشاره به اینکه تمدن‌های ایرانی، مصری و چینی به حوزه شرق و تمدن یونان به غرب تعلق دارد گفت: بیشتر تمدن‌های بشری در شرق بوده و بین النهرین را مادر تمدن های بشری میأنامند که در این مجموعه تمدن ایرانی همانند دیگر تمدنأهای شرقی بسیار دیرینه است.

وی تاکید کرد: بحث تمدن به تاریخ منحصر نیست و در روزگار ما نیز اهمیت دارد چرا که یکی از زمینه‌های تمدن سازی و حفظ تمدن برخورداری از ریشه‌های کهن تاریخی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: هردو تمدن شرق و غرب بسار ریشه دار هستند که تمدن غربی در قرن‌های اخیر دچار تحولات بزرگی شده و در وادی علم و فناوری از دیگر تمدن‌ها پیشی می‌گیرد ولی در تمدن شرقی این فرهنگ است که ریشه دارتر ظاهر می‌شود.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه ریشه‌های تاریخی تمدن ما، ما را قادر می‌سازد تا یک تمدن جامع و مانع منطبق با فطرت انسان در ساحت‌های مختلف پایه گذاری کنیم، گفت: از نگاه جهان بینی ما، انسان تنها ساحت مادی ندارد بلکه بعد معنوی نیز در کنار بعد مادی وجود دارد و پایان زندگی انسان در دنیا به معنای نابودی و فنای او نیست.

وی افزود: تمایز مهم تمدن شرق و غرب در این است که تمدنهای شرقی بویژه تمدنهای دینی انسان را دارای دوبعد لاهوتی و ناسوتی می‌شناسند که معنی این سخن این است که انسان ابعاد گوناگونی دارد و رنج و غم را در کنار شادی می‌بیند و افق‌های بلندی را در نظر می‌گیرد و اخلاق و ویژگی‌های انسانی در یک جهان بینی جامعه نگاه می‌کند.

دکتر هاشمی در خصوص دانشگاه اسلامی گفت: نقد یک پدیده با در نظر گرفتن نقاط ایده‌آل آن انجام می‌شود و به معنی نفی واقعیت‌های موجود نیست، لذا در دانشگاه‌ها نیز نقاط ضعف و قوت را در کنارهم داریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: در شرایط ایده‌آل دانشگاه محور تمدن سازی است و تمدن بدون علم و مرکز علمی شکل نمی گیرد و در تسری الگوی یک تمدن به جغرافیای جدید نیاز به دانشگاه است، چرا که تمدن به معنی قابلیت پاسخگویی به سوالات بنیادین جدید دریک جامعه است و سبک زندگی، الگوی حرکت، نظام اقتصادی، نظام خانواده، سبک دینداری و مقولاتی از این گروه، مقولاتی هستند که دانشگاه متولی پاسخگویی به آنهاست.

دکتر هاشمی اظهار کرد: دانشمندان و عالمان هر جامعه نقاط ضعف آن را بیش از دیگران و جلوتر از آنان می‌بینند که این نگاه با نگاه ظاهر بین و عامیانه متفاوت است و رفاه، سعادت و رضایتمندی افراد جامعه نیازمند دانش‌ها و تخصص‌های مختلف و شکل گیری نهادهای اجتماعی در معنای تام کلمه است.

وی به نقش دانشگاه در الگوی پیشرفت اسلامی اشاره کرد و گفت: وظیفه دانشگاه تربیت دانشمندان برای پاسخ به سوالات جامعه و نیازهای صنعت، اقتصاد و فرهنگ است و ابتدا باید دانشگاهی روز آمد و مجهز به علم روز وجود داشته باشد تا بتواند در راستای تقویت اندیشه‌های اسلامی گام بر دارد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
برنامه‌های دانشگاهها برای بزرگداشت روزشهدا
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم