نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ضیاء هاشمی: ترویج آزاداندیشی در فضای دانشگاهی از برنامه‌های وزارتخانه است

معاون فرهنگی وزیر علوم ارتقا ترویج آزاد اندیشی در فضای دانشگاهی را از برنامه‌های معاونت فرهنگی وزارت علوم عنوان کرد و افزود: ترویج گفتمان نقد و نقادی منصفانه هدف ترویج فضای آزاد اندیشی است.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی»خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان، ضیاء هاشمی در نشست فرهنگی با دانشگاهیان گیلان در تالار حکمت دانشگاه گیلان، این دانشگاه را جزء دانشگاه‌های ریشه دار کشور عنوان کرد و گفت: ۴۰ درصد دانشجویان دانشگاه گیلان در دوره تحصیلات تکمیلی و هزار نفر در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند که این جمعیت می تواند تحول تاریخی در کشور ایجاد کند.

وی ارتقای کیفیت در دانشگاهها را از رسالت اصلی وزارت علوم بیان کرد و افزود: وزارت علوم در این راه اهتمام جدی دارد و در برابر فشارها و موانع مختلف بر رسالت خود پافشاری دارد.

معاون فرهنگی وزیر علوم استان گیلان را خاستگاه بزرگانی چون شهدا، آیت الله بهجت، میرزاکوچک خان جنگلی، پروفسور سمیعی و … دانست و اظهار کرد: این افراد به عنوان سرمایه انسانی در کشور مطرح هستند و تنها به این استان تعلق ندارند.

هاشمی ترویج آزاد اندیشی در فضای دانشگاهی را از برنامه‌های معاونت فرهنگی وزارت علوم عنوان کرد و افزود: ترویج گفتمان نقد و نقادی منصفانه هدف ترویج فضای آزاداندیشی است.

وی افزایش آگاهی، امید، رشد و ارتقاء مشارکت همگانی و نهایتا تحقق نشاط اجتماعی را شعار دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: ترویج گفتمان آزاد اندیشی در تحقق شعار دولت تدبیر و امید نیز تاثیرگذار است.

معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه تعریف فرهنگ کار ساده‌ای نیست، گفت: بخشی از مشکلات فرهنگی در نتیجه سوء تعبیر و عدم فهم درست از فرهنگ است.

هاشمی با بیان اینکه ۳۰۰۰ تعریف علمی از فرهنگ وجود دارد اضافه کرد: فرهنگ از دوگانگی شخصیتی گریزان است.

وی با بیان اینکه فرهنگ، فصل مشترک زندگی انسانی است یادآور شد: فرهنگ اشتراک آفرین است و فرهنگ اسلامی، انتخاب ملت ایران است.

معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه مقام معظم رهبری از سالها پیش موضوع شبیخون فرهنگی را مطرح کردند یادآور شد: شناخت و فهم درست و افزایش اطلاعات از راههای مقابله با شبیخون فرهنگی است.

هاشمی تاکید کرد: عرصه فرهنگ با فشار، تهدید و مامور اگر کنترل شود اشتباه است زیرا در این حالت دشمن براحتی ورود و موجب کاهش مشارکت اجتماعی می شود.

وی با بیان اینکه حرکت های دانشجویی پرهزینه نیست، خاطرنشان کرد: وزارت علوم با تمام توان از حرکت های دانشجویان در عرصه دانشگاه حمایت می کند.

معاون فرهنگی وزیر علوم تشکیل انجمن‌های علمی را یکی از راهکارهای مقابله با شبیخون فرهنگی دانست و گفت: انجمن‌های علمی بستری برای رشد و مشارکت دانشجویان در فعالیتهای علمی است.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم