نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ضرورت تشکیل گروه‌های کارشناسی از بین اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها برای توسعه ایلام

رییس دانشگاه پیام‌نور استان ایلام گفت: در استان گروه‌های کارشناسی آن‌گونه که باید شکل نگرفته و اگر هم گاهی جلساتی تشکیل می‌شود، این قدر ساده‌انگارانه است که بعضاً اعضا در این جلسه‌ها درباره موضوعات فکر می‌کنند که جای نگرانی دارد.

دکتر«سیدمحمد طاهری‌مقدم» با حضور در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: دانشگاه پیام‌نور در اواخر دهه ۶۰، با توجه به نیاز کشور به توسعه آموزش عالی و برای آموزش کارکنان دولت و ارتقای سطح علمی آنان تأسیس شد. فرآیند آموزش به‌صورت مجازی و نیمه‌حضوری بود و کلاس‌ها در روزهای آخر هفته تشکیل می‌شد.

وی با بیان اینکه در ایلام هم دانشگاه پیام‌نور با ایجاد سه رشته دانشگاهی در سال ۱۳۷۰ شکل گرفت، ادامه داد: پس از آن در سال ۱۳۷۴ دومین مرکز دانشگاهی پیام‌نور از شهرستان دهلران تأسیس شد که بخش جنوبی استان و نیز شهرستان‌های غربی خوزستان را تحت پوشش قرار داد.

رییس دانشگاه پیام‌نور استان ایلام در مورد نحوه‌ی مدیریت دانشگاه تصریح کرد: در نحوه‌ی اداره دانشگاه پیام‌نور تجربه‌های مختلفی از سرگذرانده شده است در آغاز کشور به مناطق مختلفی تقسیم می‌شد که استان ایلام با استان‌های خوزستان و لرستان منطقه ۷ را تشکیل دادند ولی در اوایل دهه ۸۰ با توسعه کمی دانشگاه پیام‌نور جهت تسریع در فرآیند امور دانشجویان استان‌ها به طور مستقیم با سازمان مرکزی دانشگاه مرتبط شدند و دانشگاه‌های پیام‌نور استانی شکل گرفت.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام‌نور استان تصریح کرد: روند توسعه کمی دانشگاه پیام‌نور در سال‌های ۸۳ و ۸۴ به اوج خود رسید. در این سال‌ها کمبود صندلی خالی در دانشگاه‌ها و ایجاد سد کنکور مانع ادامه تحصیل جوانان می‌شد، بنابراین دانشگاه پیام‌نور با تغییری در سیاست اولیه خود مبادرت به ایجاد مراکز و واحدهای متعدد در سراسر کشور کرد تا بتواند بستر و زمینه لازم را برای تحصیل جوانان فراهم کند. در استان ایلام هم ۱۱ مرکز و واحدهای دانشگاهی ایجاد شد و با انتخاب شعار تحصیل برای همه، همه جا و همه وقت امکان تحصیل و زمینه شکوفایی استعدادهای جوانان در دورافتاده‌ترین مناطق استان فراهم آورد.

طاهری‌مقدم تأکید کرد: تعداد بسیار زیادی از جوانان هستند که توانسته‌اند بعد از دانش‌آموخته شدن از دانشگاه پیام‌نور در مقطع کارشناسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی پذیرفته شوند.

وی ادامه داد: تحصیل در دانشگاه پیام‌نور بر سه محور کتاب و منابع درسی و رفع اشکال با مشورت اساتید استوار است و منابعی که در دانشگاه پیام‌‎نور تدریس می‌شود منابع جامع و کاملی هستند که توسط گروه‌های تخصصی مختلف و با نظارت دقیق تألیف می‌شوند. بسیاری از این منابع از نظر حجم محتوا از منابع دانشجویان دانشگاه‌های دیگر بیشتر است و واقعیت این است که تحصیل در این دانشگاه سخت‌تر از سایر دانشگاه‌ها است ولی همین سختی کار موجب کیفی‌تر شدن و رشد علمی دانشجویان شده و به تبع آن قبولی دانشجویان را برای ادامه تحصیل آسان‌تر می‌کند و این می‌تواند از مزایای این دانشگاه باشد.

رییس دانشگاه پیام‌نور هدف امروز دانشگاه پیام‌نور را توسعه کیفی آموزش‌ها عنوان کرد و ادامه داد: سیاست کلی سازمان مرکزی بر این است که واحدهایی را که توجیه لازم را ندارند در نزدیک‌ترین واحد و مرکز ادغام کند و با بهره‌گیری از واحدهای ادغام شده و نیز تجهیز آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و کتابخانه‌ها سطح کیفی تحصیل در این دانشگاه را افزایش دهد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام‌نور تصریح کرد: در همین راستا جذب فوق‌لیسانس‌ها به عنوان عضو هیئت‌علمی در این دانشگاه ممنوع شده و تلاش خواهد شد با جذب اساتیدی با مدرک دکتری و رتبه استادیار خدمات بهتری به دانشجویان ارائه شود.

وی با بیان اینکه ۱۱ مرکز و واحد دانشگاهی پیام‌نور با حدود ۱۵ هزار نفر دانشجو در استان وجود دارد، تصریح کرد: هم‌اکنون ۹۰ عضو هیئت‌علمی ۱۲۰۰ مدرس مدعو کار تدریس در مراکز مختلف پیام ‌نور استان را بر عهده دارند.

رییس دانشگاه پیام‌نور استان اظهار کرد: اعتقاد ما بر این است که دانشگاه علاوه بر علم و دانش باید بستر فعالیت‌های دیگری هم باشد.اگرچه دانشگاه‌پیام‌نور نیمه‌حضوری است ولی با توجه به اینکه امروزه جوانان اکثر دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می‌دهند و فلسفه آغازین دانشگاه تغییر کرده و با اختصاص اعتبارات لازم بستر فعالیت‌های فرهنگی – ورزشی را فراهم کرده است.

طاهری‌مقدم با بیان اینکه تعداد دانشجویان دانشگاه از نظر کمی افزایش یافته و به همین اندازه هم شاهد افزایش تأثیرگذاری پیام‌نور در سطح جامعه هستیم، تصریح کرد: دانشجویان دانشگاه به عنوان سفیران فرهنگی می‌توانند در سطح شهر، بخش و روستاهای استان در ارتقای سطح فرهنگی کمک شایانی کنند.

وی تأکید کرد: دانشگاه پیام‌نور مانند سایر دانشگاه‌ها با افت دانشجو مواجه است ولی این روند نزولی چندان محسوس نیست و این دانشگاه همچنان بزرگ‌ترین مجموعه دانشگاهی استان را تشکیل می‌دهد.

رییس دانشگاه پیام‌نور ایلام با اشاره به گستردگی فعالیت‌های دانشجویان در قالب انجمن‌ها، کانون‌ها و تشکل‌های مختلف اظهار کرد: دانشجویان با عضویت در انجمن‌های علمی می‌توانند مسائل فوق‌برنامه علمی را در قالب کارگاه‌ها و همایش‌ها برگزار و خود را از نظر علمی تقویت و با عضویت در کانون‌ها و تشکل‌ها برنامه‌های فرهنگی، هنری و مذهبی را برگزار کنند.

طاهری‌مقدم تصریح کرد: شخصاً با تمام انجمن‌ها، کانون‌ها و تشکل‌ها جلساتی داشته‌ام و دانشجویان فعال جهت شرکت در مسائل علمی و فرهنگی تشویق و نظرات و پیشنهاد‌های آن‌ها اخذ و در تقویم فرهنگی دانشگاه گنجانده شده است.

طاهری‌مقدم گفت: علاوه بر بسیج دانشجویی که فعالیت‌ها و برنامه‌هایی با سطح بسیار بالا برگزار می‌کند کانون‌ها و انجمن‌های دیگری نیز در برنامه‌های فرهنگی به دانشگاه کمک می‌کند و کانون اعتدال که برای نخستین بار در دانشگاه‌های کشور شکل گرفت و کانون هلال‌احمر، کانون قرآن و عترت، کانون شعر و ادب و انجمن تئاتر در دانشگاه فعال است.

وی از تشکیل کانون دانشجویی مشاوران جوان خبر داد و تصریح کرد: دانشجویان این کانون از بین دانشجویان فعال فرهنگی و دبیران برخی انجمن‌ها انتخاب شده که مسائل و مشکلات دانشگاه و دانشجویان را به طور مستقیم با رییس دانشگاه در میان می‌گذارند.

رییس دانشگاه پیام‌نور استان ایلام با بیان اینکه به همت بسیج دانشجویی کرسی‌های خوبی در دانشگاه برگزار شده است، ادامه داد: باید در برگزاری کرسی‌ها دقت زیادی به خرج داد و به دنبال کیفی‌سازی باشیم؛ زیرا بنده اعتقاد دارم اگر این کرسی‌ها به درستی برگزار نشود و از اساتید برجسته استفاده نشود می‌تواند آسیب‌های جدی در اندیشه دانشجو ایجاد کند.

طاهری‌مقدم با اشاره به نقشه جامع علمی کشور گفت: در این نقشه همه‌ی ابعاد علمی کشور دیده شده و استراتژی‌ ما در این زمینه باید هماهنگ با سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور باشد و این نقشه ما را به آن چشم‌انداز یعنی کشور اول اسلامی منطقه به لحاظ علمی، اقتصادی و فرهنگی برساند و در آن جا است که کشور ما از نظر علمی مرجع شناخته شود و کسب مرجعیت علمی نیازمند توسعه و پیشرفت سریع و دقیق است که همه دستگاه‌های مرتبط و به ویژه دانشگاه‌ها موظف به انجام تکالیفی در این راستا هستند.

وی با بیان اینکه دانشگاه پیام‌نور توانسته در راه رسیدن به سند چشم‌انداز گام‌های مهمی بردارد، تصریح کرد: فراهم کردن امکان تحصیل برای اقشار مختلف مردم و بالا بردن سطح علمی در بین مردم، افزایش و ارتقاء تعداد اعضای علمی دانشگاه، افزایش سطح کیفی دانشگاه و برقراری عدالت علمی در اقصی نقاط کشور بخشی از خدمات دانشگاه پیام‌نور در راستای سند چشم‌انداز است.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام‌نور گفت: این دانشگاه در سطح بین‌المللی هم فعال است که در این مراکز علاوه بر اینکه فرهنگ اسلامی، اندیشه‌ها و آرمان‌های امام و انقلاب را توسعه می‌دهد، در زمینه گسترش زبان و ادبیات فارسی نیز نقش‌آفرینی کرده است.

وی تأکید کرد: بازنگری خوبی در منابع درسی ایجادشده و حرکت علوم انسانی به‌سوی بومی شدن نیز به‌نوعی آغاز شده و در زمینه توسعه پایدار نیز دانشگاه با فراهم کردن زمینه تحصیل برای اقشار مختلف مردم و فراهم کردن این بستر یعنی فراهم کردن تحصیل برای افراد جامعه و عدالت علمی و آموزشی که یکی از موارد مهم در نقشه جامع علمی کشور محسوب می‌شود.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام‌نور گفت: این دانشگاه در سطح بین‌المللی هم فعال است که علاوه بر اینکه فرهنگ و اندیشه انقلاب را توسعه می‌دهد درزمینهٔ گسترش زبان فارسی نقش‌آفرینی کرده است.

موافقت اولیه با ایجاد مراکز بین‌المللی در دانشگاه ایلام

وی در مورد جذب دانشجوی عراقی در مرکز پیام‌نور ایلام با بیان اینکه جذب دانشجوی خارجی نیازمند رقابت با دانشگاه‌های خارجی به‌ویژه در کشورهای همسایه است و در تلاش است در استان‌های مرزی این مراکز را ایجاد کند که استان ایلام هم با توجه به اشتراکات مذهبی و روابط تاریخی با مردم عراق جزء استان‌هایی است که موافقت اولیه با ایجاد مراکز بین‌المللی در آن گرفته شده است.

رییس دانشگاه پیام‌نور ایلام با بیان اینکه پژوهش به برکت وجود اعضای تمام‌وقت هیئت‌علمی در این دانشگاه جای خود را بازکرده است، ادامه داد: هم‌اکنون در دانشگاه پیام‌نور کشور نزدیک ۱۴ هزار مقاله علمی _ پژوهشی ایجادشده که می‌تواند به ارتقای سطح علمی کشور بینجامد.

طاهری‌مقدم تأکید کرد: مجازی بودن دانشگاه در مورد رشته‌‎های فنی و کشاورزی صدق نمی‌کند و بر همین اساس دانشگاه در این رشته‌ها دارای کارگاه، گلخانه و آزمایشگاه است و اساتید همانند دانشگاه‌های روزانه به تدریس و رفع اشکال می‌پردازند و برای برطرف کردن برخی نقصان‌ها در مورد آزمایشگاه‌ها با سازمان فنی و حرفه‌ای دانشگاه آزاد قراردادهایی منعقد شده است.

وی درباره نقش‌آفرینی دانشگاهیان در توسعه استان ایلام تأکید کرد: توسعه نمی‌تواند یک‌جانبه باشد بلکه در استان باید به توسعه علمی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی توجه شود و اعتقاد دارم در استان تا کارها و برنامه‌هایمان را با محوریت علم اجرا نکنیم نمی‌توانیم به آن موفقیت مورد نظر و همه‌جانبه برسیم و چه بسا دچار تکرار و روزمرگی ‌شویم و فرصت‌ها را یکی پس از دیگری دست ‌دهیم.

وی با بیان اینکه برای موفقیت باید برای ثانیه‌های کشور برنامه‌ریزی کرد و این لازمه‌ی نگاه علمی است، ادامه داد: در استان گروه‌های کارشناسی آن‌گونه که باید شکل نگرفته و اگر هم گاه‌گداری جلساتی تشکیل می‌شود، این قدر ساده‌انگارانه است که بعضاً اعضا در حین برگزاری جلسه‌ درباره موضوعات فکر می‌کنند که جای نگرانی دارد.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه بر ضرورت تشکیل تیم‌های علمی از میان اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها برای توسعه استان تأکید و تصریح کرد: در ابعاد مختلف توسعه کمیته‌های دانشگاهی تشکیل شود زیرا تحصیل‌کردگان و پژوهشگران سرمایه‌های استان هستند و باید قدر آن‌ها را بیشتر دانست بنابراین باید به مناسبات مختلف به سراغ آن‌ها رفت ضمناً در این تیم‌های تخصصی است که می‌توان سندی برای توسعه استان در همه ابعاد تنظیم کرد و مسئولان استان با مدیریت صحیح و جلوگیری از بخشی‌نگری و عملکرد جزیره‌ای برای رسیدن به توسعه گام‌های محکمی بردارند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند
اعلام اولویت‌های کاری دانشگاه پیام نور در سال ۹۴

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم