نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

ضرورت بازنگری ۵۰ درصد رشته های تحصیلی دانشگاهی

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ۵۰ درصد رشته های تحصیلی دانشگاهی عمری بالای ۵ سال دارند، از آغاز بازنگری در این رشته های آموزشی خبر داد.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر ‘عبدالرحیم نوه ابراهیم’ در نشست سراسری آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی، چشم انداز ۱۴۰۴ در گرگان، اظهار داشت: هم اکنون ۲۵۳۰ رشته درمراکز آموزش عالی سراسر کشور فعال است که ۳۹۰ رشته آن در بخش کشاورزی و منابع طبیعی می باشد.

وی بابیان اینکه بیشتر رشته های آموزشی در بخش علوم انسانی بوده که به نوعی منسوخ شده و بایستی کنار گذاشته شوند، گفت: براساس سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این رشته ها مورد بازنگری قرار خواهند گرفت.

دکتر نوه ابراهیم اضافه کرد: هم اکنون عملیات بازنگری در رشته های دانشگاهی بویژه در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی از سوی کمیته های تخصصی و آموزشی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری شروع شده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین بابیان اینکه برای ایجاد تحول در اقتصاد کشور باید به سمت اقتصاد دانش بنیان یعنی تحول در دانش های علمی و نظری حرکت کرد، گفت: یکی از راهکارهای عملی در این خصوص، بازنگری جدی در رشته های دانشگاهی بالاخص درمقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.

وی باتاکید برضرورت کارآفرین شدن دانشگاه ها بویژه در بخش کشاورزی، افزود: برای تحقق این مهم علاوه بر بازنگری در رشته ها، باید بخش عمده برنامه های درسی بصورت عملی و کار در مزرعه باشد.

دکتر نوه ابراهیم، عدم تناسب ترکیب جنسیتی دانشجویان رشته کشاورزی و منابع طبیعی را از دیگر چالش های مهم آموزش عالی برشمرد و اضافه کرد: هم اکنون از مجموع حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دانشجویان کشور ۱۱٫۵ درصد آن در بخش کشاورزی و منابع طبیعی مشغول تحصیل هستند که ۵۸ درصد آن را دختران و ۴۲ درصد دیگر را پسران تشکیل می دهند که بایستی نسبت به اصلاح این ترکیب اقدام شود.

نشست سراسری آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی، چشم انداز ۱۴۰۴با حضور روسا و کارشناسان دانشگاه های کشاورزی کشور و برخی مقامات وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و جهاد کشاوری در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان درحال برگزاری است.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم