نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

صندوق رفاه دانشجویان پاسخگوی ۱۰ درصد تقاضاهای دانشجویی است

معاون پشتیبانی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: اعتبار امسال صندوق رفاه پاسخگویی کمتر از ۱۰ درصد تقاضای تسهیلات دانشجویان کشور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، “سید فردین تقی زاده” در دومین نشست معاونین دانشجویی و مدیران تربیت بدنی دانشگاه‎‎های منطقه هفت کشور که در دانشگاه یزد برگزار شد، با اشاره به سه هزار میلیارد تومان درخواست تسهیلات دانشجویی در سراسر کشور شامل ۲۵۰۰ میلیارد تومان وام شهریه و ۵۰۰ میلیارد تومان سایر تسهیلات دانشجویی، اعلام کرد: متاسفانه میزان اعتبار صندوق برای پرداخت تسهیلات کمتر از ۱۰ درصد از این میزان یعنی ۲۷۰ میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: البته این downloadنیز در صورت تحقق ۹۰ درصدی بودجه صندوق است، هرچند که امسال پیش‎‎بینی تنها ۶۲ درصد تخصیص اعلام شده است.

تقی‏‏زاده با اشاره به اهتمام صندوق برای پرداخت تسهیلات براساس تحقق ۹۰ درصدی، گفت: بخشی از درآمدهای اختصاصی صندوق از اجاره بهای خوابگاه‏‏های دانشجویی و قسمتی نیز از بازپرداخت تسهیلات دانشجویی گذشته است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مناطق هشت‏‏گانه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کشور، از برگزاری سلسله همایش‎‎های این مناطق در حوزه‎‎های تغذیه دانشجویی، خوابگاه‏‏ های دانشجویی و موارد مربوط به کمیسیون‎‎ موارد خاص، خروجی این نشست‎‎ها را خوب ارزیابی کرد.

وی با اشاره به تغییرات اعمال شده امسال در رابطه با بودجه تغذیه دانشجویی مبنی بر قرار گرفتن آن در سرفصل سایر بودجه دانشگاه‎‎ها، گفت: این روند به دلیل متاثر بودن بودجه از قیمت فروش نفت، متاسفانه مشکلاتی را به دنبال داشته که موارد به معاونت راهبردی وزارت علوم انعکاس داده شده است.

تقی‎‎زاده با اشاره به حساسیت بالای بودجه تغذیه دانشجویی، ابراز امیدواری کرد که امسال با در اولویت قرار گرفتن این بودجه، تخصیص مناسبی در این رابطه صورت گیرد.

وی از تلاش صندوق رفاه برای اجرای فرایند ارائه کل هزینه یارانه غذای دانشجویی به صورت تسهیلات و از طریق شارژ کارت تغذیه دانشجویان برای اعمال مدیریت خود دانشجو در رابطه با نوع تغذیه خود خبر داد که البته هنوز مصوب نشده است.

این مسئول همچنین از شناسنامه‏‏دار شدن تمام خوابگاه‎‎های دانشجویی سراسر کشور خبر داد و تصریح کرد: طرح شناسایی و رتبه ‏‏بندی خوابگاه‎‎های دانشجویی در قالب کارگروهی که از شش ماه قبل در صندوق ‏‏رفاه تشکیل شده، دنبال می‏‏ شود و مقرر است که یارانه صبحانه دانشگاه‎‎ها، اجاره بهای خوابگاه‎‎ها و غیره براساس این رتبه‏‏ بندی انجام شود.

شکاف نسل‏‏ها، چالش پیش روی دانشگاه‏‏ها

“محمدصالح اولیاء” رییس دانشگاه یزد نیز در این نشست یکی از چالش‏‎‎های پیش روی دانشگاه‏‏ها را شکاف نسلی بین دانشجویان و مجموعه مدیریت دانشگاه‏‏ها خواند و گفت: این شکاف نه تنها به لحاظ سنی بلکه در حوزه فرهنگی و تکنولوژیکی نیز دیده می‏‏شود به نحوی که باعث شده تا به دلیل عدم شناخت نسل جدید در پاسخگویی به نیازهای آنها بعضاً مشکل ایجاد شود.

وی با تاکید بر ارائه راهکار برای ترمیم و رفع این شکاف، ارائه خدمات بهتر به دانشجویان و نظارت لازم بر اتحاذ تدابیری که در مورد این نسل اخذ می‏‏شود را خواستار شد.

رییس دانشگاه یزد تلطیف فضای ارتباطی مدیران دانشگاهی با دانشجویان برای رفع بی‏‏ اعتمادی‎‎ها، رفع مشکل تشکل‏‏های دانشجویی و استفاده بهینه از آنها، مجموعه اقدامات فرهنگی در حوزه‏‏های خوابگاهی و برگزاری بیشتر اردوهای دانشجویی را در این رابطه راهگشا و موثر خواند.

وی بیان کرد: حوزه رقابت امروز برخی از دانشگاه‏‏ها به ویژه در مقاطع کارشناسی از حوزه اموزش و پژوهش به سمت مسائل رفاهی و دانشجویی سوق یافته که می‏‏تواند در میزان جلب دانشجو نیز موثر باشد البته این موضوع با چالش کمبود اعتبارات مواجه است که این چالش نیز با علم مدیریت قابل رفع است.

اولیاء در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که قشر حداکثری دانشجویان می‏‏توانند در چتر حمایتی و موهبتی دانشگاه قرار گیرند، یادآور شد: البته اقلیتی نیز نیازمند برخوردهای انضباطی هستند ولی نکته مهم در این رابطه تعیین مرز بین نگاه محبتی و عاطفی با ورود انضباط به مسائل دانشجویی است.

تاکید بر ترویج ورزش در محیط‏‏های دانشگاهی

“مجید مسیحای اکبر” معاون اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم هم در این گردهمایی با اشاره به تاکیدات مقامات عالی نظام بر مقوله مهم ورزش به وی‍ژه تاثیر آن بر نشاط و شادابی محیط‏‏های دانشگاهی، خاطرنشان کرد: مشکل کمبود اعتبارات از جمله مشکلات وزارت علوم در سال گذشته بود که متاسفانه باعث نقصان برنامه‏‏های تربیت بدنی به دلیل نوع نگاه مسئولان شد ولی خوشبختانه امسال با نگاه مثبت مسئولان به این موضوع این امید وجود دارد که اعتبار مناسبی به این حوزه اختصاص یابد.

وی افزود: با این حال نباید موضوع پیش‎‎بینی منابع از بخش‎‎های غیردولتی نیز مورد توجه مدیران دانشگاهی باشد چرا که تناسبی بین توقعات و نیازهای ورزشی وجود ندارد و باید تلاش کرد تا از تمام امکانات برای این هدف استفاده شود.

مسیحای اکبر با اشاره پیشتازی تربیت بدنی در منطقه‏‏ بندی کردن دانشگاه‎‎های کشور، گفت: اجرایی بودن برنامه‏‏ ها یکی از وجوه تمایز مناطق تربیت بدنی دانشگاه‎‎های کشور است در حالی که در دیگر حوزه‏‏ ها بیشتر مباحث نظارتی و سیاست‎‎گذاری‏‎‎ها دنبال می‏‏شود.

وی به میزبانی دانشگاه اصفهان در ۴۶‏‏مین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‎‎های کشور از نهم تا یازدهم اسفندماه امسال اشاره کرد و گفت: رشته‎‎ها و سهمیه‏‏ های المپیاد ورزشی آتی دانشجویان کشور نیز در این گردهمایی مشخص و اعلام می‏‏شود.

این مسئول از برنامه‏‏‌های سال آتی این اداره کل نیز به اعزام کاروان‏‏های ورزشی دانشجویی به مسابقات یونیورسیاد کره جنوبی در قالب ۱۲۰ نفر در ۹ رشته ورزشی اشاره کرد.

برگزاری گردهمایی سراسری معاونین دانشجویی در تربیت مدرس

دکتر “علی اکبر کجباف” دبیر منطقه هفت دانشگاه‎‎های کشور نیز در این نشست از برگزاری گردهمایی معاونین دانشجویی سراسر کشور در روزهای ۲۸ و ۲۹ بهمن‌ماه جاری به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس تهران خبر داد و در رابطه با این گردهمایی به حضار در این نشست توضیحاتی ارائه کرد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم