www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

صرفه‌جویی در تخصیص بودجه دانشگاه‌ها، توسعه علمی را کُند می‌کند

رییس دانشگاه تبریزتاکید کرد: اگر در تخصیص بودجه دانشگاهها صرفه جویی شود، از رشد علمی کاسته خواهد شد.

محمدرضا پورمحمدی رییس دانشگاه تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه مدل بودجه سال آینده دانشگاه‌ها باید جامع اجرا شود، توضیح داد: تخصیص بودجه برای سال آینده باید علاوه بر پوشش کسری‌های سال گذشته، متناسب با تورم، رشد داشته باشد.

وی تصریح کرد: طبق اطلاعاتی که دارم ۱۴ درصد افزایش برای بودجه دانشگاه تبریز پیشنهاد شده در حالی که این رشد پیشنهادی، گره‌گشا نخواهد بود.

پورمحمدی با اشاره به هزینه تامین تجهیزات آزمایشگاهی و قطعات مورد نیاز برخی رشته‌ها گفت: در شرایطی که با رشد علمی مواجه هستیم، صرفه‌جویی در هزینه‌های دانشگاهی و وزارت علوم به صلاح نیست. از سوی دیگر توسعه تحصیلات تکمیلی، تامین نیازهای آزمایشگاهی و به روزرسانی امکانات دانشگاهی نیاز به اعتبارات بیشتری دارد.

وی با تاکید بر اینکه صرفه‌جویی در منابع اعتباری و مالی دانشگاه‌ها از سرعت رشد علمی می‌کاهد اظهار کرد: دانشگاه‌ها و وزارت علوم بهترین نیروها را تولید می‌کنند. اگر قرار است در مصرف بودجه صرفه‌جویی شود بهتر است در بودجه سازمان‌ها و دستگاه‌های هزینه‌بر صرفه‌جویی شود.

پورمحمدی بودجه سال جاری دانشگاه تبریز را دارای کسری دانست و افزود: کسری بودجه اغلب متوجه بخش‌هایی نظیر پشتیبانی و تجهیز امکانات مورد نیاز است.

رییس دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه این دانشگاه در تامین هزینه‌های عمرانی با مشکل مواجه نیست، بیان کرد: بخش مهمی از درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها از طریق پردیس خودگردان و دانشجویان نوبت دوم تامین می‌شود که به دلیل متمرکز شدن آزمون پردیس‌های خودگردان از متقاضیان آن کاسته شده است. در حالیکه برگزاری آزمون پذیرش متقاضیان پردیس خودگردان برای تکمیل ظرفیت از سوی دانشگاه‌ها و به صورت محلی موجب می‌شود تعداد متقاضیان افزایش یابد.

پورمحمدی در پایان با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان و فروش خدمات برای درآمدزایی دانشگاه‌ها در ابتدای راه هستند، خاطرنشان کرد: فعالیت دانشگاه تبریز برای گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان از دو سال پیش آغاز شده و هم‌اکنون ۵۰ شرکت دانش‌بنیان فعالند که از این تعداد فقط سه یا چهار شرکت به رتبه ۶ رسیده و مرحله ثبت نهایی را گذرانده و توانسته‌اند از منابع صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری استفاده کنند.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم