نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

شهریه مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر از مهدکودکها هم کمتر است

سرپرست موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر کشور، گفت: مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر ارزانترین مراکز آموزشی کشور هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه کرمانشاه، حمید شاه‌آبادی در نشست خبری در کرمانشاه با اشاره به وجود ۹۷ مرکز آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر در سراسر کشور اظهار کرد: در حال حاضر ۸۹ هزار دانشجو در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد این مراکز مشغول به تحصیل هستند.

وی مهم‌ترین مزیت رقابتی و وجه تمایز مراکز آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر با دیگر دانشگاه های کشور را مهارتی و کاربردی بودن علوم ارائه شده در این مراکز عنوان کرد.

شاه آبادی با اشاره به آغاز بکار موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر از یک سال پیش خاطرنشان کرد: برخی مراکز موسسه داری قدمتی بیش از یک دهه هستند و تشکیل موسسه تنها در راستای ساماندهی این مراکز انجام شده است.

وی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عنوان متولی اصلی فرهنگ و هنر معرفی و اظهار کرد: در این راستا وزارتخانه در جهت ارتقاء کیفیت آموزش و مهارت شاغلین بخش فرهنگ و هنر کشور و نیز در راستای نظام دهی به مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر اقدام به تشکیل موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر کرده است.

سرپرست موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر کشور با اشاره به شروع ثبت نام مقطع کاردانی مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر از ۱۰ روز گذشته اظهار کرد: علاقمندان می توانند برای ثبت نام در رشته های کاردانی این مراکز به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

شاه آبادی همچنین از آغاز ثبت نام رشته های کارشناسی این مراکز از روز یکشنبه (۱۹ مرداد) خبر داد و اظهار کرد: علاقمندان می‌توانند برای ثبت نمام در ۸۷ رشته کارشناسی مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

به گفته شاه‌آبادی در مجموع مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر در سراسر کشور در ۱۳۸ کد رشته کاردانی و کارشناسی در سال ۱۳۹۳ پذیرش دانشجو خواهند داشت.

سرپرست موسسه آموزش عالی فرهنگ و هنر کشور خاطر نشان کرد: امسال ثبت نام مقطع کارشناسی در دفترچه مستقلی انجام خواهد شد و دفترچه جدیدی نیز برای ثبت نام رشته های کارشناسی مراکز طراحی شده است.

وی با اشاره به تصویب ۱۸۳ رشته در تمامی مراکز سراسر کشور خاطرنشان کرد: برخی رشته‌ها پذیرش دانشجو نخواهند داشت و در سال ۱۳۹۳ تنها در ۱۳۸ رشته پذیرش دانشجو انجام خواهد داشت.

شاه آبادی با اشاره به وجود مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر در ۱۹ استان کشور اظهار کرد: ما معتقدیم می‌توان از ظرفیت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها در راستای افزایش مراکز استفاده کرد و در اولین فرصت سیاست‌های حمایتی را در این زمینه اعلام خواهیم کرد تا بتوانیم در آینده شاهد افزایش تعداد مراکز باشیم.

وی فضای استاندارد برای هر دانشجو در مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر سراسر کشور را ۱٫۲ متر اعلام و تصریح کرد: سعی کرده‌ایم تا حد توان استانداردها در زمینه پذیرش دانشجو در مراکز را رعایت کنیم که خوشبختانه با گذشت یک سال از راه اندازی موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر این کار تا حدود ۷۰ درصد صورت گرفته است.

وی با اشاره به فارغ‌التحصیلی ۲۰ هزار دانشجوی مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر سراسر کشور تا پایان شهریور ماه سال جاری اظهار کرد: این امر زمینه جذب هر چه بیشتر دانشجو در مراکز را فراهم می کند.

وی در خصوص دور شدن برخی رشته های ارائه شده در مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر کشور از مباحث مهارتی و کاربردی عنوان کرد: قطعا محتوای تمامی رشته های ارائه شده در مراکز کاربردی و مهارتی است، اما بعضا به دلیل ضعف و نقص در اجرا و نیز رقابت های ناسالم در زمینه پذیرش از هدف اصلی خود فاصله گرفته اند.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف ایجاد موسسه آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر استانداردسازی مراکز در جهت نزدیک کردن فعالیت های مراکز به وجوه مهارتی و کاربردی می باشد.

وی افزود: در همین راستا در شورای گسترش دانشگاه مصوب شده تا بخش عملی دروس به شکل درسی مستقل و مجزا ارائه شود تا کوتاهی در تدریس و آموزش آن صورت نگیرد.

وی با اشاره به آغاز کار دفتر نظارت و ارزیابی موسسه عنوان کرد: این دفتر بازدیدهای خود را از سطح مراکز آغاز کرده و از مهرماه سال جاری با جدیت تمامی مراکز را رصد کرده و موضوع اجرای مهارتی دورس نیز از جمله شاخص های ارزیابی کارشناسان این دفتر خواهد بود.

وی در ادامه در خصوص ارائه رشته‌های کارشناسی ارشد در مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر عنوان کرد: برای ایجاد و تعریف یک رشته کارشناسی ارشد در مراکز باید ادارت کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مسائل و معضلات فرهنگ و هنر استان خود را به عنوان یک معضل مطرح کرده و موضوع در کمیته ارشد موسسه علمی کاربردی فرهنگ و هنر مورد بررسی قرار گرفته و در خصوص ایجاد رشته کارشناسی ارشد مورد نیاز تصمیم گیری شود.

وی ابراز امیدواری کرد: آغاز به کار مطالعات کارشناسی ارشد در مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر کرمانشاه با توجه به ظرفیت ها و امکانات این مرکز و هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه صورت گیرد.

شاه آبادی تصریح کرد: همه مراکز در استانها باید متناسب با ظرفیت، امکانات و نیاز خود رشته جدید را طراحی کرده و آن را برای تصویب به شورای عالی گسترش کشور بدهند تا مراحل مطالعات و تصویب آن انجام شود و این انتظار هست که با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های خوب موجود در استان کرمانشاه این استان در این زمینه وارد عمل شود.

تفکیک جنسیتی مراکز باید بر اساس امکانات و ملاحظات منطقه ای استان ها انجام شود

وی در خصوص اعمال تفکیک جنسیتی در مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر سراسر کشور، شرایط استانها و ملاحظات منطقه ای و امکانات هر استان را در اجرای این طرح دخیل دانست و اظهار کرد: در حال حاضر در استان قم این کار صورت گرفته، اما نمی توان این امر را برای همه استانها توصیه کرد.

وی تفکیک جنسیتی را عامل موثری در جهت حفظ کرامت انسانی عنوان کرد و افزود: برای اتجام این کار در سایر استان ها باید ظرفیت، امکانات و ملاحظات منطقه ای را در هر استان در نظر گرفت.

بحران‌های کشور با مشارکت دانشجویی مرتفع می‌شود

وی در ادامه تشکل‌های دانشجویی را ساختارهایی برای ساماندهی فعالیت های فرهنگی عنوان کرد و افزود: تلاش در حوزه فرهنگی مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر استفاده از ظرفیت تشکل های دانشجویی است تا بتوان با استفاده از ظرفیت و توان آنها در جهت انجام فعالیت های فرهنگی گام برداشت.

شاه آبادی عنوان کرد: به دلیل محدودیت های مالی بخش تشکل های دانشجویی در مراکز فعال نشده، اما تشکل های دانشجویی می توانند در انجام فعالیت های فرهنگی حضور فعال داشته و هسته ای از دانشجویان علاقمندی که دغدغه فرهنگی را داشته تشکیل دهند.

سرپرست موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر اظهار کرد: بحران هایی در کشور است که جز با مشارکت علمی و دانشجویی رفع نمی شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه با گذشته سه دهه از انقلاب اسلامی هنوز تعریف روشنی از برخی مفاهیم در حوزه‌های فرهنگی وجود ندارد و این مسائل باید در قالب پرسش‌های آکادمیک مطرح شده و همایش‌های جدی در زمینه آنها برگزار شود.

شاه آبادی خاطرنشان کرد: در همین راستا از تمامی مراکز خواسته‌ایم تا بحث کرسی‌های آزاداندیشی را در دستور کار خود قرار دهند.

وی اظهار کرد: طرح های فرهنگی ارائه شده در مراکز به منظور اجرا حمایت جدی تشکل های دانشجویی را می طلبد.

شهریه مراکز ما از مهدکودک هم کمتر است

وی در ادامه با بیان اینکه در این دوره افزایش شهریه چندانی در مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر داده نشده است، گفت: مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر ارزانترین مراکز آموزشی کشور هستند و در حال حاضر دانشجویان این مراکز هزینه ای کمتر از هزینه مهد کودک را پرداخت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آورده خوبی برای مراکز دولتی علمی کاربردی فرهنگ و هنر قرار داده و این امر موجب ارزان شدن شهریه این مراکز شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر کشور در کتابچه بودجه سال ۱۳۹۳ فاقد ردیف اعتبار مستقل است عنوان کرد: نوپا بودن موسسه و اقدام دیر هنگام معاونت برنامه ریزی راهبردی ریاست جمهوری در خصوص بودجه موجب شد تا موسسه در بودجه امسال فاقد ردیف اعتبار مشخص باشد.

وی تصریح کرد: از سال آینده و با اختصاص ردیف بودجه مستقل به موسسه تمام تلاش موسسه بر تجهیز کارگاه ها و تقویت بخش مهارتی مراکز خواهد بود.

کوتاهی متولیان فرهنگی گذشته و حال دغدغه های رهبری را رقم زده است

مشاور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به بیان برخی دغدغه ها و نگرانی ها در زمینه برخی مسائل فرهنگی از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: دغدغه ها و مطالبات مقام معظم رهبری کاملا به حق بوده و کوتاهی همه متولیان فرهنگی و نخبگان کشور در گذشته و حال این دغدغه ها را رقم زده است.

وی اظهار کرد: بر عهده همه متولیان فرهنگی است تا با استفاده از همه ظرفیت ها گامی هرچند کوچک در جهت کاهش دغدغه های مقام معظم رهبری بردارند.

شاه آبادی تصریح کرد: در حوزه فرهنگ و هنر که به حوزه مراکز علمی کاربردی مرتبط باشد قطعا تلاش خواهیم کرد تا با شناخت درست نیازهای آینده فرهنگی کشور که مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر تامین کننده آن هستند بتوانیم با تربیت عناصر کارآمد در هر یک از رشته ها با رفع این نیازها گامی هر چند کوچک در جهت رفع دغدغه های مقام معظم رهبری برداریم.

وی تصریح کرد: قطعا اگر از هم اکنون تلاش ها در این زمینه آغاز شود قطعا می توان تا چند سال آینده شاهد به ثمر نشستن تلاش ها در زمینه رشد و بالندگی فرهنگی کشور بود.

وی خاطر نشان کرد: همه معاونت ها و بخش های مربوطه فرهنگی کشور باید نسبت به دغدغه های مقام معظم رهبری توجه داشته و بررسی کنند که چه کاری باید صورت می گرفه و در زمنیه آن کوتاهی شده است.

ممیزی کتاب یکی از ضروریات قابل اجراست

مشاور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه ممیزی کتاب را یکی از ضروریات عنوان کرد و افزود: شورای عالی فرهنگ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی و مسئول اجرای این طرح است، اما در این طرح نیز مانند بسیاری طرح ها، سلایق بسیاری در زمینه اجرای آن دخیل شده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه هر امر کیفی قابلیت این را دارد که سلایق مختلف در آن دخیل شوند اما شورای عالی فرهنگ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید اجرای این قانون را با جدیت بیشتری پیگیری کند.

دکتر بیژن عباسی خزایی رییس مرکز علمی کاربردی استان کرمانشاه نیز در این نشست استان کرمانشاه را از ظرفیت فرهنگی و هنری بالایی برخوردار دانست و اظهار کرد: از نظر توسعه کمی مراکز به رشد قابل قبولی رسیده ایم، اما هنوز فضا و مکان لازم برای رسیدن به حد مطلوب توسعه کیفی را در اختیار نداریم.

وی اظهار کرد: ایجاد رشته های جدیدی که بتواند منشاء تولید کار و ثروت در استان شود در مراکز احساس می شود.

در پایان این نشست حکم ریاست مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر کرمانشاه به بهرام فاضلی سرپرست فعلی این مرکز داده شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
اساتید وقت کافی برای آموزش دانشجویان پزشکی صرف نمی‌کنند
تغییر نام دانشکده خبر دانشگاه آزاد / راه اندازی «نیوز روم»
دانشجویان خارجی به اردوهای نوروزی می‌روند
عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۹۴/ حذف ۱۰درصد رشته‌ها
سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند
افزایش خطاهای پزشکی با کشیک‌های سنگین در بیمارستان های آموزشی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم