www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

شهریه‌های پایین جوابگوی هزینه‌های بالای آموزش مهارتی نیست

رئیس دانشگاه جامع علمی‌ کاربردی استان مرکزی گفت: دولت و مجلس باید از دانشگاه‌های علمی‌کاربردی حمایت کنند.

رضا پورایمانی در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجوبان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، عنوان کرد: سیستم این دانشگاه، سیستم غیرانتفاعی و درآمدهزینه است و از طریق شهریه‌های دانشجویی اداره و تأمین می‌شود.

وی به هزینه‌های بالای آموزشی اشاره کرد و گفت: وضعیت مالی نامطلوب در خانواده‌ها و پایین بودن شهریه‌های ‌اخذ شده از دانشجویان، جوابگوی هزینه‌های بالای آموزش مهارتی نیست.

وی بیان کرد: در حال حاضر اکثر مراکز خصوصی و وابسته به نهادهای عمومی با ایجاد رشته‌های کم‌هزینه در مراکز خود، بر کیفیت مهارت‌افزایی تأثیر می‌گذارند.

رئیس دانشگاه جامع علمی‌ کاربردی استان مرکزی معتقد است: دولت باید قسمتی از بودجه دانشگاه‌های نظری را به دانشگاه‌های‌ ‌علمی‌ – کاربردی و دانشگاه‌هایی که در زمینه مهارت کار می‌کنند، اختصاص دهد، چرا که با اختصاص بودجه به اینگونه مراکز آموزشی، می‌توان نیروی ماهر و متخصص را به جامعه تحویل داد.

پور ایمانی در این زمینه به دانشگاه پزشکی اشاره کرد و گفت: این دانشگاه یک دانشگاه علمی‌ – کاربردی است، زیرا دانشجویانی با توانمندی علمی تربیت می‌کند و مدرک آن یک مدرک حرفه‌ای است.

وی تأکید کرد: دولت باید از این دانشگاه به طور تمام‌قد حمایت کند و بودجه و اعتبارات لازم را در اختیار این مراکز قرار دهد.

پورایمانی به نقش مجلس در حمایت از این دانشگاه اشاره کرد و گفت: مجلس با تصویب نظام صلاحیت‌ حرفه‌ای، باید آنرا جایگزین نظام صلاحیت مدرکی کند.

وی افزود: اساس و ملاک جایگاه افراد در نظام شغلی، باید صلاحیت حرفه‌ای باشد؛ در این صورت فقط تعداد اندکی از افراد علاقمند به تحصیل و کسب دانش نظری می‌توانند به سمت آموزش نظری سوق پیدا کنند و افراد علاقمند به کار‌های مهارتی و تولیدی، جذب آموزش‌های مهارتی می‌شوند.

دانشگاه‌های نظری باید محدود شوند

پورایمانیتصریح کرد: دانشگاه‌های نظری باید محدود شوند و دانشجویان که از این دانشگاه‌ها فارع‌التحصیل می‌شوند مازاد برنیاز جامعه هستند.

وی افزود: با توجه به فرهنگ جامعه و سیستمی که بعد از فارغ‌التحصیلی وجود دارد، دامنه‌های شغلی محدود می‌شوند و دانشجویان نظری حاضر نیستند کارعملی انجام دهند.

پورایمانی به عواقب رشد و گسترش دانشگاه‌های نظری اشاره کرد و گفت: در آینده با بحران فارغ‌التحصیلان بیکار روبرو خواهیم شد که تنها ادعای کاذب متخصص بودن در وجودشان رشد کرده و فاقد مهارت و توانمندی هستند.

رئیس این دانشگاه به دو نقص در سیستم آموزشی ایران اشاره کرد و گفت: مدرک‌گرایی و تلقی کم‌کار کردن یا کارنکردن به عنوان یک ارزش، از نقص‌های موجود در سیستم آموزشی تلقی می‌شود.

پورایمانی در ادامه بیان کرد: در ایران بیشتر افراد به دنبال کسب مدرک هسنتند و این امر سبب می‌شود تا اکثر خانواداه‌ها فرزندان خود را به سمت آموزش‌های نظری و تئوریک سوق دهند.

وی افزود: تا زمانی که کار کردن حکم تنبیه داشته باشد این امر بعنوان یک ارزش شناخته نمی‌شود و در مقابل فرهنگ کم‌کاری و کار نکردن بر آن غالب می‌شود و به عنوان یک ارزش شناخته می‌شود.

وی در پایان به ملاک‌های استخدامی در ایران و کشورهای توسعه‌یافته اشاره کرد و گفت: در کشورهای توسعه‌یافته مهارت، ملاک استخدام و تعیین صلاحیت افراد است و این در صورتی است که در ایران مدرک تحصیلی، لازمه استخدام و تشخیص صلاحیت افراد شناخته می‌شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

برنامه‌های دانشگاهها برای بزرگداشت روزشهدا
احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم