نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

شمار دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد تا پایان سال به ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به توافقات انجام شده با وزارت بهداشت، گفت: در حال حاضر ۲۳۱ رشته محل در حوزه علوم پزشکی وجود دارد که با توافقات انجام شده با وزارت بهداشت این رشته‌ها افزایش می‌یابد. همچنین در پی آن هستیم تا با توسعه علوم پزشکی رشته‌های چند نظمی ایجاد کنیم تا مفصلی بین رشته‌های پزشکی و مهندسی ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر میرزاده با سخنرانی در اولین جشنواره علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: امسال دو توفیق بزرگ با همکاری دولت تدبیر و امید حاصل شد. که از آن توفیقات همکاری با وزارت بهداشت بود که توانستیم زمینه‌های مساعدی را برای توسعه رشته‌های دانشگاه آزاد فراهم کنیم و با گرفتن مجوزهای لازم مشکلات مزمن رشته‌های پزشکی را برطرف کنیم و بتوانیم به زودی در حوزه پزشکی جزو دانشگاه‌های برتر در کشور و منطقه باشیم.

وی با بیان این‌که در حال حاضر ۲۳۱ رشته محل در حوزه علوم پزشکی وجود دارد، اظهارکرد: یکی دیگر از توافقات انجام شده همکاری با دکتر فرجی دانا بود که توانستیم به کمک ایشان بسیاری از مشکلات تحصیلات تکمیلی علوم پایه و مهندسی را برطرف کرده و زمینه توسعه تحصیلات تکمیلی در این رشته‌ها را فراهم کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به این‌که در حوزه علوم پزشکی بناست تا ۱۰۰۰ دانشمند جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد شوند، گفت: در حوزه علوم مهندسی نیز بنا داریم ۶ هزار استاد را به بدنه دانشگاه آزاد جذب کنیم.

که این مسأله می‌تواند زمینه‌ساز توسعه کیفی دانشگاه نیز باشد.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح تجمیع بسیاری از مشکلات توسعه تحصیلات تکمیلی و چالش‌های مالی را حل کرده است، اظهارکرد: تا پایان سال جاری تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ارشد و دکترا به ۵۰۰ هزار دانشجو می‌رسد و امسال در تحصیلات تکمیلی در ارشد و دکترا در دو نوبت مهرماه و بهمن پذیرش خواهیم کرد.

میرزاده با بیان این‌که دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه‌های دولتی و غیرانتفاعی بیشتر است، گفت: این نشان از توان بالای دانشگاه آزاد دارد که البته باید در نظر گرفت که توسعه کمی کافی نیست و باید با استاندارد سازی و رعایت ترازهای بین‌المللی توسعه کیفی را به وجود بیاوریم و فارغ‌التحصیلانی اثربخش در تمام عرصه‌ها تربیت کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به زمینه‌های توسعه علوم پزشکی این دانشگاه، اظهارکرد: باید در جهت توسعه رشته‌های چند نظمی گام برداریم و مفصلی میان رشته‌های پزشکی و مهندسی ایجاد کنیم. همچنین مجموعه گیاهان دارویی در ایران بسیار زیاد است و امروزه دانشمندان بین‌المللی به این نتیجه رسیده‌اند که پایه‌های دارویی را گیاهی کنند و به طب اسلامی رجوع کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در رشته‌های تحصیلات تکمیلی ۵۷۰۶ رشته محل وجود دارد، گفت: در گذشته ۲۴۰۸ رشته ارشد و ۳۴۹ رشته دکترا وجود داشت که با همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت رشته‌های ارشد به ۴۴۳۲ رشته و دکترا به ۱۲۷۴ رشته افزایش پیدا کرده است.

میرزاده با اشاره به اینکه اگر۱۰ درصد از دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز مقاله ارائه کنند سالانه ۵۰ هزار مقاله منتشر می‌شود، اظهارکرد:‌ در تولید علم از نظر کمی رتبه نخست را داریم؛ اما از نظر کیفی دارای شرایط مناسبی نیستیم. برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند به این مسئله کمک کند.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد بودجه دانشگاه از طریق شهریه تحصیلات تکمیلی تامین می‌شود، گفت: بودجه کل دانشگاه آزاد ۵۵۰۰ میلیارد تومان است که ۵۰ درصد آن از طریق شهریه تحصیلات تکمیلی تامین می‌شود.

وی با تشکر از آیت الله هاشمی رفسنجانی برای تلاش‌هایی که بیش از ۳۰ سال در دانشگاه آزاد صورت گرفته است،‌ گفت:‌ آیت الله هاشمی تاثیر بزرگی در دانشگاه آزاد گذاشته و من ۲۶ سال است که ایشان را از نزدیک می‌شناسم. جامعه دانشگاهی مشاهده کرده‌اند که حضور ایشان به چه میزان موثر بوده و در سال ۶۱ زمانی که ایشان فرمانده جنگ بودند این دانشگاه را تاسیس کردند. آیت الله هاشمی رفسنجانی با حکمت و دوراندیشی خود لقمان این دوره هستند.

وی افزود: همچنین از دکتر جاسبی نیز به خاطر مدیریت سی ساله‌شان در دانشگاه آزاد باید تشکر کرد.

میرزاده در پایان با اشاره به برگزاری جلسه هیئت امنا در ۱۲ شهریور ماه گفت:‌ امیدواریم بخش‌های مختلف توسعه علوم پزشکی که با مشکل مواجه هستند در آن جلسه حل شود و به طبق فرمایش مقام معظم رهبری توسعه ایران با توسعه علمی، فرهنگی و اقتصادی امکانپذیر خواهد بود و امیدواریم بتوانیم سهم خود را در حوزه علمی ادا کنیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران
لزوم ایجاد دفاتر منطقه‌ای پیام نور در سراسر دنیا
تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اقتصادی و مرکز تحقیقات سیاست علمی
تدریس رشته «مطالعه آکادمیک نینجاها» در یک دانشگاه ژاپنی
اعلام زمان مصاحبه پذیرفته شدگان ۷ رشته دکتری پژوهش محور آزاد
احتمال اشتغال ۹۰ درصد رزیدنت ها در بیرون از محیط آموزشی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم