نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

شرایط نابرابر تحصیلات تکمیلی برای زنان افغان

«فوزیه کوفی»، نایب رئیس دوم مجلس ملی افغانستان از وضعیت فعلی زنان در آموزش عالی افغانستان انتقاد کرده و شرایط را برای آنها نابرابر خواند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «فوزیه کوفی» گفت: به دلیل فقدان تعهد سیاسی به ویژه عدم حصول اطمینان از وجود شرایط امن برای زنان که بتواند راه را برای ورود آنها به دانشگاه هموار کند، نقش زنان این کشور به ویژه در تحصیلات عالی همچنان کمرنگ است.

وی افزود: با وجودی که از مجلس خواسته‌ایم سهم بیشتری را در آموزش عالی و کمک هزینه‌های تحصیلی به زنان اختصاص دهند اما هیچ‌یک از این سهمیه‌ها نیز کارگشا نبوده‌اند.

مجلس افغانستان با وجود مخالفت برخی اعضاء با اختصاص ۳۰ درصد از کمک هزینه‌های تحصیلی و ۴۰ درصد از سهمیه ورودی دانشگاه‌ها به زنان موافقت کرد. کوفی که خود فعال زنان است، نخستین بار در سال ۲۰۰۵ میلادی به عنوان عضو «ولسی جرگه» (مجلس سفلا)ی افغانستان انتخاب شد. وی تاکید کرد با وجودی که شمار دختران افغان که تحصیلات متوسطه خود را به اتمام رسانده‌اند طی سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته اما شمار زنانی که وارد دانشگاه شده‌اند از مرز ۱۸ درصد فراتر نرفته است.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی‌ورلدنیوز، کوفی از فقدان امنیت برای زنان به عنوان یکی از دلایل اصلیِ عدم ادامه تحصیل زنان در دانشگاه نام می‌برد و می‌گوید: بسیاری از خانواده‌ها به دختران خود اجازه تحصیل در دانشگاه را نمی‌دهند.

وی افزود: با این حال جامعه افغانستان در حال تغییر است و روز به روز بر شمار خانواده‌هایی که تمایل دارند دخترانشان به دانشگاه‌های خارجی بروند افزوده می‌شود. دختران بسیاری نزد من آمده و از من می‌خواهند به آنها برای اخذ بورسیه کمک کنم. این تغییرات طی پنج تا شش سال اخیر قابل توجه است اما با این وجود هنوز تقاضا برای تحصیل زنان در افغانستان ناچیز است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
مسؤلان، دانشجویان را ملزم به رعایت پوشش حرفه ای پزشکی کنند
حذف آزمون علوم پایه برای داروسازان ورودی مهر ۹۴ به بعد
تخصیص بیش از ۹۲ میلیارد ریال وام به دانشجویان علوم و تحقیقات
بازدید معاون اداری، مالی وزارت علوم از دانشگاه سیستان وبلوچستان
نتیجه کمیته تجدیدنظر بورسیه‌­ها اعلام نشده است
آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم