نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: توسعه کمی آموزش در دانشگاهها، همگام با توسعه کیفی و نیازهای جامعه اتفاق بیفتد.

دکتر محمد جلیلی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، مراکز آموزشی این دانشگاه را یکی از مهم ترین پناهگاههای بیماران دانست و گفت: اگر چه ارائه خدمات درمانی به بیماران یکی از مهم ترین رسالت های آموزشی این دانشگاه است، اما باید توجه داشته باشیم که در دانشگاه های پزشکی، سیستم درمان به آموزش فشار زیادی را وارد می‌کند و با توجه به قرار دادن بیمار در اولویت، زمانی که فشار کار درمانی از حدی بیشتر می‌شود، امکان ارائه آموزش منسجم قطعاً کمتر خواهد شد.

وی به توسعه کمی آموزش و مدرک‌گرایی در سیستم آموزشی کشور اشاره کرد و افزود: توسعه کمی آموزش یکی از نیازهای کشور بوده که به‌درستی نیز انجام شده است، اما مشکل اصلی زمانی ایجاد می‌شود که توسعه کمی به قیمت عدم توجه به کیفیت انجام شود. رشد کمی باید هم زمان و همگام با رشد کیفی و از طرف دیگر متوازن و مبتنی با نیازهای جامعه باشد و اگر این مسئله مورد توجه واقع نشود نه‌تنها در حل مشکلات جامعه کمک نخواهد کرد، بلکه مشکل‌ساز نیز می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: البته باید به این نکته توجه داشت که سیستم نظام آموزش بخصوص در حوزه ی پزشکی نباید خود را مجزا و منفک از سیستم ارائه خدمات بداند، بلکه باید در همان بستر خدمات لازم را به جامعه ارائه دهد.

معاون آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به مهم ترین اهداف سیستم آموزشی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: پاسخگو کردن نظام آموزش به نیازهای جامعه، ارتقاء کیفی نظام سلامت از طریق سیستم آموزشی، اعضای هیات‌علمی و همچنین استقرار یک نظام آموزشی در داخل بیمارستان‌ها، از مهم ترین اهداف آموزش در این دانشگاه است. البته در این راستا چالش هایی نیز وجود دارد که خوشبختانه تلاش های مؤثر و مستمری در راستای فراهم شدن این اهداف در دانشگاه انجام ‌شده است.

وی همچنین وجود مواد آموزشی در سیستم ارائه خدمات را زمینه خوبی برای ارتقا کیفی آموزش دانست و افزود: در حال حاضر مراکز آموزشی ما یکی از مکان‌های خیلی مناسب برای پناه بیماران هستند، اما باید توجه داشته باشیم که در دانشگاههای پزشکی، سیستم درمان به آموزش فشار زیادی را وارد می‌کند و با توجه به قرار دادن بیمار در اولویت، زمانی که فشار کار درمانی از حدی بیشتر می‌شود، امکان ارائه آموزش منسجم قطعاً کمتر خواهد شد.

معاون آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، همچنین در خصوص معیارهای رتبه‌بندی و نظارت بر سیستم آموزش دانشگاه‌ها تصریح کرد: طبیعتاً نظام‌های رتبه‌بندی شاخص‌هایی را اعلام می‌کنند که باید با توافق متخصصین باشد و منجر به ارتقاء کیفیت شود. زمانی که نتایج رتبه‌بندی مشخص می‌شود نباید بازخورد آن به صورتی باشد که ما را فقط به سمت شناسایی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های معتبر ببرد و از شناسایی دانشکده‌های اثرگذار و موفق باز بماند.

دکتر جلیلی یادآور شد: تلاش برای شناسایی افراد و گروه‌های برتر در سطح دانشگاه‌ها و برگزاری جشنواره‌هایی نظیر مطهری و ابن‌سینا جزء اقدامات مؤثر دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه ارتقاء کیفیت آموزش پزشکی است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: جهت‌دار بودن سیاست‌گذاری‌ها در زمینه حرکت دانشگاه‌ها، پشتیبانی از تصمیمات و برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران در راستای ارتقاء کیفیت، از مهم ترین انتظارات دانشگاه علوم پزشکی تهران از وزارت بهداشت در حوزه ارتقاء آموزش پزشکی است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
آئین نامه اداره خوابگاه‌های خصوصی و غیر دولتی به زودی ابلاغ می شود
کمک خیرین به دانشجویان بی‌بضاعت
تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اقتصادی و مرکز تحقیقات سیاست علمی
پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم