نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

سیر تا پیاز کوی از زبان شورای صنفی خوابگاه‌های دانشگاه تهران

شورای صنفی به عنوان واسطه‌ای بین مسئولین دانشگاه و دانشجویان، با پیگیری و انجام اقداماتی جهت رفع نیازهای صنفی دانشجویان مانند مشکلات خوابگاه، مسائل فرهنگی، تغذیه و… باعث می‌شود دانشجو خود را بی اهمیت ندانسته و همین امر در آرامش روانی و در نتیجه ارتقای سطح علمی کشور موثر است. به همین دلیل می‌توان گفت شوراهای صنفی، یکی از ارکان مهم دانشگاه‌ها هستند که در سال‌های اخیر کم‌تر به آن توجه شده است.

در میزگردی که با حضور دو تن از اعضای شورای صنفی خوابگاه‌های کوی دانشگاه تهران در خبرگزاری ایسنا برگزار شد، شرایط و فعالیت‌های این شورای صنفی در این دانشگاه بررسی شد.


یوسف رفیعی یکی از اعضای شورای صنفی کوی دانشگاه تهران، دانشجوی دوره دکترای برنامه‌ریزی محیط‌ زیست دردانشگاه تهران و حسین نصیری، دانشجوی دکتری جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی در این دانشگاه هستند که هر دو از سال ۸۳ در مجموعه خوابگاه‌های دانشگاه تهران ساکن هستند.

دانشگاه تهران به دلایل مختلفی شورای صنفی مرکزی ندارد

رفیعی در ابتدا به برگزاری ۱۳ دوره انتخابات شورای صنفی در خوابگاه‌های دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: دانشکده‌های مختلف دانشگاه، پردیس‌ها و مجموعه خوابگاه‌های دانشگاه، امکان تشکیل شورای صنفی را دارند. همچنین در هر دانشگاه باید یک شورای صنفی مرکزی به منظور رسیدگی به مسائل کلی دانشگاه تشکیل ‌شود که ترکیبی از اعضای انتخابی شورای صنفی دانشکده‌ها و خوابگاه‌های دانشگاه است که متاسفانه چند سالی است دانشگاه تهران به دلایل مختلفی شورای مرکزی صنفی ندارد.

وعده دکتر نیلی برای تشکیل شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران


نصیری، عضو دیگر شورای صنفی کوی دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه دانشکده‌های دانشگاه تهران به صورت پراکنده دارای شورای صنفی هستند، توضیح داد: دانشکده‌ها برای تشکیل شوای صنفی مشکلی ندارند؛ اما برای تشکیل شورای مرکزی با مشکل مواجه هستیم که در جلسه‌ای که با حضور سرپرست دانشگاه تهران و معاون دانشجویی دانشگاه برگزار شد، قول پیگیری داده شد.

رفیعی درمورد دلایل عدم وجود شورای صنفی مرکزی در دانشگاه تهران توضیح داد: شورای صنفی مرکزی از چند سال گذشته به دلیل مسائلی که پیش آمد وارد بحث‌های سیاسی شد و پس از آن طبق حکمی از دفتر امور فرهنگی دانشگاه اعلام شد دانشگاه تهران حق داشتن شورای صنفی مرکزی را ندارد. هم اکنون شورای صنفی خوابگاه‌های کوی دانشگاه تهران با در برداشتن حدود ۸ تا ۱۰ هزار نفر دانشجوی ساکن خوابگاه‌ها بزرگترین شورای صنفی دانشگاه تهران است.

این دانشجوی مقطع دکتری گفت: شورا همیشه به معاونت دانشجویی مرکز وابسته است و معمولا اختیارات زیادی ندارد. در صورتی که نماینده شورای مرکزی صنفی یک حق رأی در تصمیمات دانشگاه دارد. این در حالیست که شورای صنفی با توجه به اینکه برآمده از جامعه دانشجویی است باید این امکان را داشته باشد که بتواند در تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز برای جامعه دانشگاهی نقش ایفا کند.

سیاسی کاری در شورای صنفی تاثیرات منفی دارد

رفیعی با تاکید بر اینکه انتخابات شورای صنفی خوابگاه‌ها یک سال به تعویق افتاده بود، اظهارکرد: ما از مهرماه و با آغاز فعالیت دولت، پیگیر انتخابات شورای صنفی شدیم. سپس بعد از مدت‌ها پیگیری و با تغییر ریاست دانشگاه و ریاست دکتر امید اجازه برگزاری انتخابات شورای صنفی خوابگاه‌ها صادر شد و این انتخابات در اسفند ۹۲ و با یک سال و نیم تاخیر برگزار و شروع فعالیت رسمی شورا از اوایل اردیبهشت ۹۳ آغاز شد.


این عضو شورای صنفی خوابگاه‌های کوی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه شورای صنفی به دنبال پیگیری مسائل صنفی است، افزود: شورای صنفی یک نهاد سیاسی نیست و اگر درگیر مباحث سیاسی شود، نه تنها کاری از پیش نمی‌برد؛ بلکه درگیر حواشی‌ خواهد شد که بر ادامه فعالیت شورا تاثیر منفی می‌گذارد.

از ورود شورای صنفی خوابگاه‌ها به مسائل سیاسی جلوگیری می‌کنیم

این دانشجوی دکتری با تاکید بر اینکه در شورای صنفی از اندیشه حداکثری دانشجویان دفاع می‌شود، گفت: تلاش ما کم کردن اختلاف سلیقه‌ها و برگرداندن نشاط و شادی به فضای خوابگاه‌هاست. برای پیشبرد این هدف لزومی ندارد شورا وارد مسائل سیاسی شود و اگر این اتفاق بیفتد مسئولان اعتماد خود را به شورا از دست می‌دهند و از آنجایی که هدف ما برطرف کردن خواسته‌های دانشجویان است و این امر با سیاسی کردن شورا امکانپذیر نیست پس از ورود شورا به مسائل سیاسی جلوگیری می‌کنیم.

آیین‌نامه دو دولت قبل شورا برای فعالیت شورای صنفی بهتر بود

این عضو شورای صنفی خوابگاه‌های کوی دانشگاه تهران درمورد آیین‌نامه‌ای که براساس آن انتخابات شورای صنفی برگزار شد، اظهار کرد: آیین‌نامه‌ای که آخرین انتخابات شورای صنفی طبق آن برگزار شد آیین‌نامه‌ای بود که اواخر دولت قبل تصویب شد. قبل از آن انتخابات و اختیارات شورای صنفی براساس آیین‌نامه‌ای صورت می‌گرفت که دو دولت قبل و در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی و در زمان ریاست دکتر معین در وزارت علوم تصویب شده بود. به نظر ما آیین‌نامه دو دولت قبل برای فعالیت شورای صنفی آیین‌نامه بهتری بود؛ اما مسئولان وقت عقیده داشتند آیین‌نامه خوبی نیست و اختیارات زیادی به شورای صنفی داده شده است و به دلیل این آیین‌نامه‌ها، فضای دانشگاه دچار حواشی شد.

تغییر ریاست، باعث بازگشت امید به فضای دانشگاه تهران شد

این دانشجوی دکتری با اشاره به تحولات سیاسی رخ داده در کشور، گفت: ساکنین خوابگاه‌های دانشگاه تهران از سال ۸۳ تاکنون سه فضای سیاسی مختلف را تجربه کرده‌اند. با تغییر فضای سیاسی کشور فضای خوابگاه هم درگیر تغییر و تحولات شده و فضای نشاط و بالندگی در کوی دانشگاه تهران جای خود را به یک فضای رخوت داده بود. اما خوشبختانه امسال با تغییر رویکرد و ریاست دانشگاه اقدامات بسیار خوبی برای بازگشت فضای شادی به محیط دانشگاه و خوابگاه انجام شد.

وی ادامه داد: برای مثال در هفته آخر اردیبهشت‌ماه هفته‌ای به نام گرامیداشت هفته خوابگاه است که چند سال بود که هیچ برنامه خاصی برای این مناسبت اجرا نمی‌شد. اما امسال بعد از گذشت سال‌ها برنامه‌های متنوعی همراه با نورافشانی، غرفه‌های فروش صنایع دستی و سوغات استان‌های مختلف کشور و… برگزار شد.


رفیعی با ابراز خرسندی از تحولات ایجاد شده اظهارکرد: مسائلی که دکتر امید، قول پیگیری داده بودند مانند بازسازی زمین‌های ورزشی کوی، بازسازی رستوران و باشگاه بدنسازی و… با حضور دکتر نیلی تداوم پیدا کرده است.

سینمای کوی پس از۴ سال تعطیلی آماده راه‌اندازی است

رفیعی با اشاره به شرایط نامناسب اقتصادی کشور اظهارکرد: دانشجوی دکتری با ۳۲ سال سن هیچ تضمینی برای آینده کاری‌اش ندارد. این دانشجو دچار ضربه فکری شدیدی می‌شود و دنبال راه‌حلی هستند که ناراحتی‌ خود را تخلیه کنند و هنگامی که در خوابگاه برنامه و جایگاهی برای گذراندن مثبت وقت وجود ندارد روی می‌برد به مسائل نامناسب. ما قصد داریم تنوع فعالیت‌های فرهنگی، هنری و تفریحی را متناسب با سلایق دانشجویان ارتقاء بخشیم. ایجاد فضای شادی نه تنها عواقب منفی ندارد، بلکه قشری که آینده‌ساز این کشور است را با امکانی روبه‌رو می‌کند که امکان بالندگی بیشتر را برای ایجاد آینده بهتر فراهم کند.

این عضو شورای صنفی خوابگاه‌های کوی دانشگاه تهران با انتقاد از تاثیر منفی دیدگاه مدیران دوره‌های قبل بر سیاست حاکم بر مدیریت خوابگاه‌ها گفت: این نگاه باعث خارج شدن دانشجو از فضای نشاط و ورود به فضایی که در آن دنبال تلف کردن اوقات فراغت با مسائلی است که به نفع جامعه علمی نیست، می‌شود. بنابراین باید شرایطی فراهم شود که خوابگاه به عنوان خانه دانشجو باشد. به دلیل هزینه‌های بالایی که در شهر تهران است باید امکاناتی را با هزینه‌های پایین‌تر برای دانشجو فراهم کرد. سینمای خوابگاه برای مدت ۴ سال تعطیل بود و اکنون با پیگیری‌های انجام شده سینما آماده راه‌اندازی است.

مدت زمان تعطیلی کوی، کاهش پیدا خواهد کرد

رفیعی با بیان اینکه کوی دانشگاه تهران با توجه به جریانات سال ۷۸ و ۸۸ دچار یک جو سیاسی شد، اظهار کرد: هر ساله خوابگاه‌های دانشگاه تهران در این ایام به بهانه بازسازی خوابگاه‌ها دو هفته تعطیل می‌شود. در صورتی که هیچ‌کدام از دانشگاه‌های دیگر این تعطیلی را ندارند. این تعطیلی مشکلاتی را برای دانشجویانی که باید روی پروژه‌های و رساله‌های خود کار کنند، به وجود می‌آورد. به همین دلیل از رییس دانشگاه درخواست کردیم این مساله را با همکاری سایر مسوولان پیگیری کنند تا این قانون حذف یا مدت زمان آن کوتاه شود.

وی همچنین درمورد محدودیت سکونت دانشجویان در کوی در فصل تابستان اظهارکرد: هر سال برای اسکان تابستان با محدودیت سکونت مواجه هستیم. در واقع سقف مشخص می‌شود که برای مثال دانشجویان ورودی یک سال مشخص یا دانشجویان دوره دکتری یا فوق حق سکونت دارند. امسال با مساعدت اداره کل خوابگاه‌ها برای دانشجویان فوق لیسانس و دکتری هیچ‌گونه محدودیتی بریا سکونت وجود نداشته است و دانشجویان کارشناسی در صورتی که واحد کارآموزی داشته باشند اجازه سکونت تابستانی را دارند.

مهمترین فعالیت‌های انجام شده توسط شورای صنفی

رفیعی در ادامه درمورد فعالیت های انجام شده توسط شورای صنفی اظهار کرد: به دلیل مسائل مالی دانشگاه ، امکان توزیع غذا بعد از ماه مبارک رمضان وجود ندارد. امسال با پیگیری‌های انجام شده این مشکل تا حد زیادی برطرف شد؛ همچنین قیمت غذای برخی دانشجویان که سنوات اضافی دارند بالا می‌رود و آنها توان پرداخت این downloadرا ندارند.ما خوستار یکسان‌شدن قیمت برای همه دانشجویان شدیم زیرا این بی‌عدالتی است که بین دانشجویی که ۸ ترم درسش را تمام می‌کند با دانشجویی که نمی‌تواند ۸ ترم تمام کند تفاوت وجود داشته باشد.

وی به یکی دیگر از اقدامات انجام شده توسط انجمن صنفی خوابگاه اشاره کرد و گفت: فاصله موجود بین کوی که در امیرآباد واقع شده و دانشگاه تهران، نیازمند سرویس ایاب و ذهاب برای حمل و نقل دانشجویان از ساعت ۷ صبح تا ۱۸ است. با پیگیری‌های شورای صنفی تعداد اتوبوس‌ها در دو ماه آخرسال تحصیلی، برای تسهیل دانشجویان یک و نیم برابر شد ، همچنین کیفیت این اتوبوس‌ها نسبت به اتوبوس‌های قبلی بالاتر است.


این عضو شورای صنفی ادامه داد: با پیگیری‌های شورای صنفی دانشجویان موسیقی امکان استفاده از اتاق تمرین موسیقی در فضای کوی دانشگاه را پیدا کردند. همچنین برای خوابگاه‌های سطح شهر اتاقی که برای این منظور تعبیه شده است. همچنین خوابگاه‌های سطح شهر به لباسشویی مجهز شد و از مهرماه قابل استفاده است.

فعالیت مداوم مراکز مشاوره در کوی

این دانشجوی دکترا درمورد مراکز مشاوره فعال در کوی بیان کرد: یکی از واحدهایی که همواره در کوی فعال بوده، مرکز مشاوره است. مرکز مشاوره به صورت رایگان هم در کوی پسران و هم در کوی دختران وجود دارد اما متاسفانه به دلیل دیدهای منفی که مرکز مشاوره وجود دارد. علی‌رغم مشکلات زیاد، دانشجویان از مراجعه به این مرکز خودداری می‌کنند.

برنامه‌های شورای صنفی برای سال تحصیلی جدید

این عضو شورای صنفی کوی درمورد برنامه‌های شورا برای سال تحصیلی گفت: برنامه ما برای سال تحصیلی جدید استقبال پرنشاط از دانشجویان مخصوصا دانشجویان ورودی جدید است. ما تمایل داریم دانشجویی که امسال وارد خوابگاه می‌شود، وارد فضایی شود با امکانات نوسازی شده، زمین چمن بازسازی شده، سینمای راه‌اندازی شده، رستوران نو و… تا از ابتدا دید مثبت در دانشجو ایجاد شود و دانشجوی قدیمی با دیدن تحولات به پیشرفت روند امور در آینده امیدوار شود.

وی افزود: اگر دانشگاه می‌خواهد پیشرفت کند، بالنده باشد و از دانشجویان بازخورد بگیرد. حضور وفعالیت شورای صنفی نقش بسیار مهم و کلیدی دارد، زیرا اعضای شورا دانشجو هستند و شورا با همه دانشگاه‌ها در ارتباط است و از همه مسائل آگاه است و به دلیل ارتباط خوبی که شورا می‌تواند با مسوولان داشته باشد نقش مهمی در تأمین خواسته‌های به حق دانشجویان دارد و با توجه به رویکرد مثبتی که مسوولان جدید دارند امکان این تعامل فراهم شده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم