نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

سیاست دولت و وزارت علوم مدیریت جناحی نیست

معاون وزیر علوم تاکید کرد: سیاست دولت و وزارت علوم مدیریت جناحی نیست و ما هر زمانی که این طور عمل کرده‌ایم زیان دیده‌ایم. نگاه جناحی مانع بهره گیری از همه سرمایه‌ها است و توفیق ما بدون مشارکت عمومی میسر نمی‌شود. باید در این زمینه امکان مشارکت گروه‌های مختلف را فراهم کنیم. در چنین شرایطی دانشگاه مهد خلاقیت خواهد بود.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدضیا هاشمی در مراسم معارفه سرپرست جدید دانشگاه علمی کاربردی در مورد سرپرست پیشین این دانشگاه گفت: معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مجلس تجلیل از خدمات یک مدیر دانشمند و آغاز فعالیت رسمی یک مدیر برجسته جلسه‌ باشکوهی است در مورد عدم حضور وزیر در این جلسه اظهار کرد: قرار بود وزیر علوم در این جلسه شرکت کند اما به دلیل مسائل غیر مترقبه و تداخل این جلسه با جلسه‌ای دیگر ایشان در واپسین ساعات بنده را مامور این کار کردند.

وی تاکید کرد: خدمات دکتر شفیعی اگرچه کوتاه بود اما ایشان بنیانگذار حرکات ارزشمندی بودند که ان‌شاءالله این اقدامات در مدیریت جدید هم ادامه پیدا خواهد کرد.زیرا دکتراخباری منشا خدمات علمی بوده‌اند و به دلیل سوابق علمی مورد توجه وزیر علوم قرار گرفته‌اند.

معاون فرهنگی وزیر علوم با تاکید بر اینکه هر دانشگاه یک مرکزعلمی اجتماعی و فرهنگی است، افزود: حیات جامعه با حیات دانشگاه پیوند دارد اگر دانشگاه بالنده باشد جامعه بالنده است و اگر در دانشگاه افت و رکود اتفاق بیفتد جامعه هم دچار افت و رکود می‌شود.

دکتر هاشمی ادامه داد: اگر ما تجربه‌های خود را ارزیابی کنیم متوجه می‌شویم که فراز و فرودهای دانشگاه مقارن با فراز و فرودهای جامعه است و آنچه که در دانشگاه اتفاق می‌افتد در جامعه بازتاب و اثر دارد.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه گروه مرجع مورد توجه سایر اقشار جامعه است، ادامه داد: دانشگاه الگوسازی می‌کند بنابراین باید همیشه بالنده و در حال رشد باشد تا جامعه هم رشد کند.

معاون فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی مختصات یک وزارتخانه را داراست اظهار کرد: این دانشگاه منشاء آثار گسترده تری در سطح جامعه است و در حوزه کارآفرینی بر نیازهای جامعه نقش آفرینی می‌کند. این دانشگاه دارای شأن و منزلتی ویژه است و مدیریت بر این دانشگاه بدون وجود همدلی قابل پیمودن نیست.

هاشمی با بیان اینکه هدف دانشگاه علمی کاربردی مشخص است، ادامه داد: این دانشگاه باید مشکل اشتغال را حل کرده و نیازهای جامعه را بشناسد و برای رفع آنها تلاش کند. ما امروز نیاز داریم که جوانانی را تربیت کنیم که نیازهای جامعه را بشناسند و خودشان برای رفع آنها تلاش کنند.

وی ادامه داد: اگر جوانان با استعداد از سردرگمی رنج می‌برند، بخشی از رفع این سردرگمی به عهده دانشگاه است و دانشگاه جامع علمی کاربردی می‌تواند در این امر نقش مهمی داشته باشد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیرعلوم با بیان اینکه دانشگاه‌های مختلف اهداف مختلفی دارند توضیح داد: هدف دانشگاه جامع علمی کاربردی با دانشگاه تهران، فرهنگیان و غیره متفاوت است. نزدیکترین دانشگاه به دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاه فنی و حرفه‌ای است. اگر سیاست وزارت علوم این بود که این دو دانشگاه مدیری واحد داشته باشند، دلیل آن پیوند منطقی بود که بین این دو دانشگاه وجود دارد.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه ما نیاز داریم جمعیت ارزشمند و پرتوان جوانان را توانا کنیم تاکید کرد: این دو دانشگاه بزرگ در تداوم همکاری حرکت می‌کنند. دانشگاه فقط متولی تولید علم نیست. دانشگاه یک نهاد اجتماعی بوده و رسالت اجتماعی دانشگاه این است که متولی تولید معنا باشد.

وی با بیان اینکه هویت،‌ تعلق، دلبستگی و هدفمندی از دانشگاه شکل می‌گیرد اظهار کرد: دانشگاه هویت اجتماعی ملی را تحکیم می‌کند. اگر جامعه از برخی از شکاف‌های موجود رنج می‌برد دانشگاه می‌تواند در از بین بردن این شکاف‌ها نقش مهمی داشته باشد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم با اشاره به اینکه در تاریخ غنی ایران گروه‌های مختلفی کنار هم زیست کردند ادامه داد: ما در جامعه تنوع فکری و سلیقه‌ای داریم اما مبانی ما مشترک است.

دکترهاشمی با تاکید بر اینکه خلاقیت جز با آزاد اندیشی میسر نمی‌شود افزود: مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که دانشگاه آزاد اندیش و مشارکت جو باشد و این امور با شعار میسر نمی‌شود. در بسیاری از موارد شعارهایی بودند که هنگامی که به مرحله عمل رسیدند اجرا نشدند.

وی با تاکید بر اینکه هیچ پیشرفتی بدون پرداخت هزینه میسر نیست، تاکید کرد: باید راهی که به آن اعتقاد داریم را تا مرحله عمل پیش ببریم.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم در ادامه به اهمیت نقد اشاره کرد و گفت: بهتر است به جای غیبت کردن نقد کنیم. باید نقد کردن را جایگزین عادت نامطلوب غیبت کردن را که در بین ما رایج شده است کنیم.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه نقد باید در چارچوب اخلاق، ادب و آزاد اندیشی صورت بگیرد تاکید کرد: مدیران باید از نقد استقبال و استفاده کنند. ما باید نقد را به عنوان هدیه قبول کنیم.

همه اقدامات ما مبتنی بر خرد جمعی بود

سرپرست سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی در این مراسم با اشاره به زمان سرپرستی خود گفت: امروز که روز آخر فعالیت من بود به بخشهای مختلف سرزدم و با همکاران دیدار کردم. اگرچه مدت مدیریت من کوتاه بود اما نکات خوبی یاد گرفتم.

دکتر مسعود شفیعی ادامه داد: من به آقای اخباری تبریک می‌گوییم و انشالله خدابه ایشان توفیق دهد که بتوانند مانند همه بزرگان که در جهت ارتقای دانشگاه قدم‌های مطلوبی برداشتند قدم بردارند.

وی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاه موفقی است تاکید کرد: اما هنوز اقدامات زیادی باید صورت گیرد تا این دانشگاه جایگاه واقعی خود را پیدا کند. من اقداماتی را که می‌توانستم برای این دانشگاه انجام دهم را انجام دادم و اگر روزی به گذشته برگردم فکر می‌کنم همه کارهایی که انجام داده‌ایم طبق برنامه ریزی و خرد جمعی بوده است.

سرپرست سابق دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر اینکه در فعالیت‌هایش از خرد جمعی بهره برده است، افزود: اگر این مسیر ادامه پیدا کند، این دانشگاه موفق می‌شود. همکاران باید به خدا توکل داشته باشند و با همکاری ومشارکت به ارتقای دانشگاه کمک کنند.

شفیعی در پایان تاکید کرد: این مدیریت‌ها برای هیچ کس پایدار نیست. اگر پایدار بود نصیب ما نمی‌شد. ان‌شاءالله رضایت خدا در کارهای ما باشد.

سرپرست جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی در این مراسم با تاکید بر اینکه پست‌ها امانتی هستند که ما باید امانت دار خوبی برای آنها باشیم افزود: در نظام جمهوری اسلامی ایران مسئولیت‌ها فرصتی برای خدمتگزاری به این ملت و افرادی که در راه کشور خون داده‌اند است.

محمد اخباری با تشکرازافرادی که تاکنون در این دانشگاه فعالیت کرده‌اند، گفت: اساس برنامه‌های من را مطالبات مقام معظم رهبری از دانشگاه تشکیل می‌دهد. ایشان به دنبال دانشگاه نسل سوم که دانشگاه‌های کارآفرین و ثروت آفرین است هستند تا دانشگاه‌های ما بتوانند در صحنه قرن ۲۱ علم را تجاری سازی و اقتصاد را دانش بنیان کنند.

وی با اشاره به اقتصاد مقاومتی تاکیدکرد: یکی از مطالبات مقام معظم رهبری این است که اقتصاد مقاومتی را سرسفره مردم بیاورد به همین دلیل اساس سرلوحه کار من فرمایشات رهبر که به عنوان یک دیده‌بان هوشمند رهنمود دارند است.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه گفت: یکی از اساس فعالیت‌های من در این دانشگاه که یک دانشگاه اساسی کشور محسوب می‌شود، فرمایشات رئیس جمهور است. ایشان فرمودند هدف دولت تدبیر و امید تربیت نیروی انسانی ماهر برطبق نیازهای جامعه است. دانشگاه علمی کاربردی دقیقا در راستای فرمایشات ایشان حرکت می‌کند.

اخباری ادامه داد: موضوعی که بنده روی آن حساس هستم و رئیس جمهور بارها بر آن تاکید کردند این است که محیط دانشگاه باید پرنشاط، آرام، امیدوار و فارغ از جناح بندی سیاسی باشد و وظیفه من تحقق این اقدامات اساسی است.

وی با بیان اینکه دستورات وزیر علوم یکی دیگر از مبناهای فعالیتش در دانشگاه جامع علمی کاربردی است افزود: وزیر علوم می‌فرماید دانشگاه باید ماموریت گرا باشد و به قطب علمی تبدیل شود. طبق گفته ایشان دانش آموخته ما باید علمی کارآفرین باشد و رشته‌ها منطبق با نوآوری‌های بازار شکل بگیرند. در غیر این صورت دانشگاه‌ها از کارآمدی عقب می‌مانند. ما باید به شیوه ارتباط با صنعت دوباره بپردازیم تا بتوانیم از نوآوری‌ها حداکثر استفاده را ببریم.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: ما باید با کشف استعدادها بتوانیم از درون این مجموعه نیرو تربیت کنیم تا همه مدیران از دل مجموعه باشند. همانطور که دکتر فرهادی بنده را از داخل مجموعه علمی کاربردی انتخاب کردند.

اخباری با تاکید بر اینکه باید از سوء ظن به گذشته پرهیز کرد، گفت: فقط باید از تجربه گذشته بهره ببریم. نگاه ما به حال و آینده است. رویکرد اصلی من اعتدال است و من غیرخطی و غیرجناحی هستم.

وی با تاکید بر اینکه باید در مورد مراکز استانی تجدیدنظر شود، افزود: زیرا شعار اساسی قرن ۲۱ حداقل زمان، حداقل زمینه و حداکثر بهره برداری است. من در بهره برداری مدیریتی و آمایش سرزمینی دانشگاه تجدیدنظر خواهم کرد.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه با اشاره به همکاری‌های بین المللی دانشگاه اظهار کرد: یکی دیگر از اولویت‌های من فعال نمودن دفتر همکاری‌های بین المللی دانشگاه جامع علمی کاربردی است. این دانشگاه باید بتواند در منطقه و جهان اسلام حرف اول را بزند.

وی با بیان اینکه در کیفی و کمی کردن مراکز بازنگری صورت می‌گیرد ادامه داد: توجه به مسائل رفاهی و معیشتی کارکنان یکی از سیاست‌های اصلی من است. در راستای تحقق سند چشم انداز سال ۱۴۰۴ باید به مسائل علمی پژوهشی و ارتقای جایگاه این مسائل بیندیشیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران
لزوم ایجاد دفاتر منطقه‌ای پیام نور در سراسر دنیا
دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
نشست مشترک معاون فرهنگی و اجتماعی با ایثارگران وزارت علوم
اعلام زمان مصاحبه پذیرفته شدگان ۷ رشته دکتری پژوهش محور آزاد
احتمال اشتغال ۹۰ درصد رزیدنت ها در بیرون از محیط آموزشی
تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اقتصادی و مرکز تحقیقات سیاست علمی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم