نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

سکوت در برابر پروژه‎های تخریبی جایز نیست

مسئول هسته‎ کرسی آزاداندیشی دانشگاه‎های لرستان گفت: اگر پروژه‎های تخریبی اعتبار پیدا کنند مردم با آنها انس خواهند گرفت.

میلاد شرفی در گفت‎و‎گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، افزود: نقد می‎بایست در فضای گفتمانی و در قالب منطق و اخلاق شکل بگیرد؛ اساس و پایه منطق، علم و اخلاق نیز با تحمل کردن و تحمل‎پذیری معنا می‎یابد.

وی با تأکید بر اینکه نقد بدون حب و بغض می‎بایست انجام گیرد، بیان کرد: در تخریب یک شخصیت یا گروه، مهم‎ترین بحث مطرح حب و بغض بوده و هیچ صحبتی از منطق و اخلاق نیست.

شرفی در پاسخ به این سؤال که گروه‎های بی نام و نشان که پروژه‎های تخریبی را کلید می‎زنند از کجا پشتیبانی می‎شوند، اظهار کرد: چند سالی است که در کشور ما نقدهایی بدون شناسنامه و در جهت تخریب اشخاص صورت می‎گیرد که ما با ساخت چنین مستندات بی نام و نشانی موافق نیستیم؛ چراکه چنین ادعاهایی می‎بایست حتماً شناسنامه‎دار باشد.

مسئول هسته کرسی‎های آزاداندیشی دانشگاه‎های لرستان با اشاره به اینکه در کشور ما نقدها بیشتر جنبه تخریب دارند، ادامه داد: این ایراد به مشاغل سیاسی و نقش NGOها بر کشور ما برمی‎گردد؛ احزاب سیاسی ایرانی هنوز نتوانسته‎اند به دور از توهم توطئه و حب و بعض نقد را پذیرفته یا انتقاد کنند و همواره نسبت به هم این احساس‎های غلط را دارند.

وی با یادآوری اینکه گاهی نیز نقد به جا و درست است اما فرد نقدپذیر ظرفیت این مهم را ندارد، اضافه کرد: ما هنوز الفبای نقد را یاد نگرفته ایم و استفاده درستی از آن نداریم چرا که همیشه از نقد کردن و آزادی پس از بیان می‎ترسیم.

شرفی تأکید کرد: تا زمانی که نقدی به افراد و NGO القا شود نمی‎توان انتقاد سازنده‌ای داشت؛ نقاد می‎بایست نسبت به یک قضیه حتماً پژوهش داشته و NGO نیز علمی را به وجود آورد و سپس به ارائه نظریه بپردازد.

مسئول هسته کرسی‎های آزاداندیشی دانشگاه‎های لرستان یادآور شد: اگر نقدهای بدون شناسنامه در جامعه رواج یابند یقیناً احترام در کشور رعایت نمی‎شود و دولت‎ها خیلی زود تخریب خواهند شد.

وی با تأکید بر اینکه گاهی نیاز است در فضای نقد حساس‎تر عمل کنیم، خاطرنشان کرد: رفتارهای دوگانه‎ای که ممکن است خود دولتی‎ها انجام دهند منجر به لج و لجبازی و تخریب شخصیت‎ها خواهد شد.

شرفی با بیان اینکه نیاز به ایجاد فضای نقد بیش از پیش احساس می‎شود، تصریح کرد: ایجاد فضای نقد به سود مردم و دولت است و در غیر این صورت پروژه‎های تخریبی اعتبار پیدا کرده و قالب نقد به خود می‎گیرد و در نهایت مردم با آنها انس گرفته و همدردی می‎کنند.

مسئول هسته کرسی‎های آزاداندیشی دانشگاه‎های لرستان در پاسخ به این سؤال که پرهیز از جنجال‎‌آفرینی و سکوت در برابر تخریب‎ها چقدر می‎تواند سودمند باشد، با یادآوری اینکه مسئولین نباید دوگانه برخورد کنند، افزود: سکوت در برابر تخریب‎ها گرچه ممکن است در کوتاه‎مدت مؤثر باشد اما به مرور زمان دامن‎گیر فرد و گروه مورد نقد خواهد شد.

وی ادامه داد: سکوت در برابر پروژه‎های تخریبی جایز نیست هرچند که می‎بایست اجازه داد نقد در فضای مناسب صورت گیرد؛ چرا که در صورت انتقاد سازنده، اینگونه پروژه‎های تخریبی اعتبار خود را از دست خواهند داد.

شرفی خاطرنشان کرد: هیچکس نباید در مقابل تخریب کنندگان سکوت کند.

مسئول هسته کرسی‎های آزاداندیشی دانشگاه‎های لرستان با تأکید بر اینکه تخریب کنندگان از درون نظام نیستند، گفت: اهل علم، تأمل و تفکر، نوشتن، سخنوری و… همگی می‎بایست در مقابل تخریب قد علم کرده و اجازه ندهند چنین فضاهایی در جامعه به وجود آید.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد
مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم