نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

سکوت در برابر پروژه‎های تخریبی جایز نیست

مسئول هسته‎ کرسی آزاداندیشی دانشگاه‎های لرستان گفت: اگر پروژه‎های تخریبی اعتبار پیدا کنند مردم با آنها انس خواهند گرفت.

میلاد شرفی در گفت‎و‎گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، افزود: نقد می‎بایست در فضای گفتمانی و در قالب منطق و اخلاق شکل بگیرد؛ اساس و پایه منطق، علم و اخلاق نیز با تحمل کردن و تحمل‎پذیری معنا می‎یابد.

وی با تأکید بر اینکه نقد بدون حب و بغض می‎بایست انجام گیرد، بیان کرد: در تخریب یک شخصیت یا گروه، مهم‎ترین بحث مطرح حب و بغض بوده و هیچ صحبتی از منطق و اخلاق نیست.

شرفی در پاسخ به این سؤال که گروه‎های بی نام و نشان که پروژه‎های تخریبی را کلید می‎زنند از کجا پشتیبانی می‎شوند، اظهار کرد: چند سالی است که در کشور ما نقدهایی بدون شناسنامه و در جهت تخریب اشخاص صورت می‎گیرد که ما با ساخت چنین مستندات بی نام و نشانی موافق نیستیم؛ چراکه چنین ادعاهایی می‎بایست حتماً شناسنامه‎دار باشد.

مسئول هسته کرسی‎های آزاداندیشی دانشگاه‎های لرستان با اشاره به اینکه در کشور ما نقدها بیشتر جنبه تخریب دارند، ادامه داد: این ایراد به مشاغل سیاسی و نقش NGOها بر کشور ما برمی‎گردد؛ احزاب سیاسی ایرانی هنوز نتوانسته‎اند به دور از توهم توطئه و حب و بعض نقد را پذیرفته یا انتقاد کنند و همواره نسبت به هم این احساس‎های غلط را دارند.

وی با یادآوری اینکه گاهی نیز نقد به جا و درست است اما فرد نقدپذیر ظرفیت این مهم را ندارد، اضافه کرد: ما هنوز الفبای نقد را یاد نگرفته ایم و استفاده درستی از آن نداریم چرا که همیشه از نقد کردن و آزادی پس از بیان می‎ترسیم.

شرفی تأکید کرد: تا زمانی که نقدی به افراد و NGO القا شود نمی‎توان انتقاد سازنده‌ای داشت؛ نقاد می‎بایست نسبت به یک قضیه حتماً پژوهش داشته و NGO نیز علمی را به وجود آورد و سپس به ارائه نظریه بپردازد.

مسئول هسته کرسی‎های آزاداندیشی دانشگاه‎های لرستان یادآور شد: اگر نقدهای بدون شناسنامه در جامعه رواج یابند یقیناً احترام در کشور رعایت نمی‎شود و دولت‎ها خیلی زود تخریب خواهند شد.

وی با تأکید بر اینکه گاهی نیاز است در فضای نقد حساس‎تر عمل کنیم، خاطرنشان کرد: رفتارهای دوگانه‎ای که ممکن است خود دولتی‎ها انجام دهند منجر به لج و لجبازی و تخریب شخصیت‎ها خواهد شد.

شرفی با بیان اینکه نیاز به ایجاد فضای نقد بیش از پیش احساس می‎شود، تصریح کرد: ایجاد فضای نقد به سود مردم و دولت است و در غیر این صورت پروژه‎های تخریبی اعتبار پیدا کرده و قالب نقد به خود می‎گیرد و در نهایت مردم با آنها انس گرفته و همدردی می‎کنند.

مسئول هسته کرسی‎های آزاداندیشی دانشگاه‎های لرستان در پاسخ به این سؤال که پرهیز از جنجال‎‌آفرینی و سکوت در برابر تخریب‎ها چقدر می‎تواند سودمند باشد، با یادآوری اینکه مسئولین نباید دوگانه برخورد کنند، افزود: سکوت در برابر تخریب‎ها گرچه ممکن است در کوتاه‎مدت مؤثر باشد اما به مرور زمان دامن‎گیر فرد و گروه مورد نقد خواهد شد.

وی ادامه داد: سکوت در برابر پروژه‎های تخریبی جایز نیست هرچند که می‎بایست اجازه داد نقد در فضای مناسب صورت گیرد؛ چرا که در صورت انتقاد سازنده، اینگونه پروژه‎های تخریبی اعتبار خود را از دست خواهند داد.

شرفی خاطرنشان کرد: هیچکس نباید در مقابل تخریب کنندگان سکوت کند.

مسئول هسته کرسی‎های آزاداندیشی دانشگاه‎های لرستان با تأکید بر اینکه تخریب کنندگان از درون نظام نیستند، گفت: اهل علم، تأمل و تفکر، نوشتن، سخنوری و… همگی می‎بایست در مقابل تخریب قد علم کرده و اجازه ندهند چنین فضاهایی در جامعه به وجود آید.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم