نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

سهم بودجه دانشگاه‌های برتر با ماموریت‌شان متناسب نیست

رییس دانشگاه تربیت مدرس ضمن انتقاد از عدم تناسب سهم دانشگاه‌های برتر از بودجه عمومی کشور در مقایسه با ماموریت‌های محول شده به آنها گفت: برای افزایش رشد عمومی دانشگاه‌ها، نیازمند تقویت دانشگاه‌های برتر هستیم.

محمد تقی احمدی رییس دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به حجم تورم اقتصادی و جایگاه دانشگاه‌های برتر گفت: ماموریت محول شده به دانشگاه‌های برتر با سهم آنها از بودجه عمومی و میزان تورم اقتصادی متناسب نیست.

وی تصریح کرد: اگر به تناسب ماموریت دانشگاه‌های برتر که به عنوان فرمانده آینده کشور در حوزه منابع انسانی و تحقیقاتی به حساب می‌آیند، توجه نشود آثار آن در جامعه متبلور خواهد شد.

احمدی با اشاره به اینکه بخش اعظمی از بودجه پژوهشی سایر سازمان‌ها نسبت به دانشگاه‌ها افزایش بیشتری داشته، گفت: با توجه به اینکه از سال ۲۰۱۱ از سرعت رشد علمی کشور کاسته شده، در مورد میزان رشد علمی کشور، نگرانی‌هایی داریم.

رییس دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اینکه برای افزایش آهنگ رشد دانشگاه‌ها نیازمند تقویت دانشگاه‌های برتر هستیم، افزود: از آنجا که رشد علمی ضامن رشد بلندمدت کشور است، حتی اگر بسیاری از موارد هزینه‌های ضروری کشور کاهش یابد، باید بودجه مناسبی برای رشد علمی و افزایش آن اختصاص دهیم.

وی درخصوص وضعیت بودجه سال جاری دانشگاه تربیت مدرس گفت: کسری بودجه سال جاری نسبت به سال های گذشته کاهش پیداکرده بود اما ماخوشبین هستیم که امسال کل بودجه پیشنهاد شده تا پایان سال اختصاص یابد. در بودجه هزینه ای سال جاری دانشگاه با کسری مواجه نیستیم اما بودجه عمرانی با کسری مواجه می شود.

وی با اشاره به اینکه امسال سهم درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها ۴۰ درصد پیشنهاد شده، گفت: پردیس‌های خودگردان، اجرای پروژه‌های کوچک و بزرگ از سوی اساتید و دانشکده‌ها برای سازمان‌های خصوصی و دولتی بخشی از منابع درآمدهای اختصاصی این دانشگاه هستند.

احمدی در همین خصوص تصریح کرد: منبع درآمد دیگر دانشگاه فروش دانش فنی و تجاری‌سازی علم و تبدیل تحقیقات به تولیدات علمی و فناورانه است و ما برای گسترش سهم این بخش در تامین درآمدهای اختصاصی برنامه‌ریزی کردیم.

رییس دانشگاه تربیت مدرس تشویق اساتید و دانشجویان به ساخت شرکت‌ را از دیگر برنامه‌های ضروری برای افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه عنوان کرد و گفت: سعی داریم این راه را برای دانشگاه هموار کنیم و در چارچوب قوانین آیین‌نامه‌ها اقدامات موثری در زمینه تجاری‌سازی علم انجام دهیم.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: سهم فعالیت‌های دانش بنیان و تحقیقات علمی در درآمد اختصاصی دانشگاه تربیت مدرس زیر پنج تا ده درصد است در حالی که این رقم باید به ۴۰ درصد برسد.

احمدی تعداد شرکت‌های دانش بنیان فعال این دانشگاه را ۱۴ شرکت عنوان کرد و افزود: در آینده‌ای نزدیک چند شرکت دانش‌بنیان دیگر خارج از دانشگاه شروع به کار خواهد کرد و تعداد شرکت‌های این دانشگاه به ۲۰ شرکت افزایش خواهد یافت.

رییس دانشگاه تربیت مدرس در پایان با اشاره به افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی بودجه سال آینده، اظهارکرد: راجع به بودجه سال آینده نگرانی هایی داریم، امیدواریم رشد بودجه دانشگاه ها به عنوان یک بنگاه مهم علم و فناوری کشور از سوی نمایندگان مجلس مورد توجه بیشتری قرارگیرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند
اعلام اولویت‌های کاری دانشگاه پیام نور در سال ۹۴

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم