نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

سرنوشت مبهم بورسیه‌های تحصیلی!

بنابر نتایج یک مطالعه بین‌المللی،‌ نحوه نظارت بر تاثیر و کارایی بورسیه‌های تحصیلی در بسیاری از کشورهای جهان بسیار اندک است.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در حال حاضر در سراسر جهان حدود ۱۸۳ برنامه مختلف اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان جویای تحصیل در خارج از کشور اجرا می‌شوند که ۱۰۲ کشور جهان دست‌کم یکی از این بورسیه‌ها را ارائه می‌دهند با این حال بنابر نتایج مطالعات جدیدی که در کنفرانس «به سوی جهانی‌شدن» در شهر میامیِ آمریکا اعلام شد، سنجش میزان تاثیرگذاری این برنامه‌های بورسیه‌ای از سوی کشورها به ندرت انجام می‌شود.

گزارشی که با عنوان «منطق حمایت مالی از دانشجویان جویای تحصیلات بین‌المللی: ارزیابی برنامه‌های ملی بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان» در همین زمینه منتشر شده نشان می‌دهد دولت‌ها همچنین در حمایت از دانشجویان برای بازگشت به موطن خود ناتوانند. این مسئله درست بر خلاف این واقعیت است که دولت‌ها سالانه با پرداخت رقمی بالغ بر ۳۵ هزار دلار به ازای هر دانشجو، هزینه تحصیلات خارجی دانشجویان را تامین می‌کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلدنیوز، این گزارش بر اساس یافته‌های موجود در نظرسنجی‌های انجام شده از اجرای برنامه‌های اعطای بورسیه تحصیلی در ۱۱ کشور جهان شامل برزیل، چین، مصر، هند، اندونزی، قزاقستان، مکزیک، پاکستان، روسیه، عربستان سعودی و ویتنام منتشر شده است. نتایج این مطالعه نشان داد، موسسات آموزش عالی ارائه دهنده بورسیه‌های تحصیلی نه تنها از تعداد بازگشت فارغ التحصیلان بورسیه‌ای به دانشگاه‌های مبدا خود بی‌خبرند بلکه از میزان اثربخشی این بورسیه‌ها نیز اطلاعات کافی ندارند.

«میشل پیک»، مدیر مرکز تحقیقات آموزشی شورای فرهنگی آموزش انگلیس می‌گوید: تمام فعالیت‌های حمایتی از دانشجویان برای تحصیلات خارجی تنها زمانی برای دانشگاه‌ها و افراد مفید و باارزش خواهند بود که از این دانش و تجربیات کسب شده بتوانند در کشورهای خود استفاده کنند. اما نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از کشورها از این فرصت بی‌بهره بوده‌اند چراکه بسیاری از آنها با وجودی که برای تحصیلات بین‌المللی دانشجویان خود سرمایه‌گذاری می‌کنند اما برای بازگشت آنها به کشور و بهره‌مندی از تخصص‌های این افراد برای بهبود اجتماع خود در زمینه‌های مختلف تلاشی از خود نشان نمی‌دهند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان
پیام تسلیت جامعه دانشگاهی به مناسبت درگذشت مادر روحانی
صدور مجوز نشریه «تدبیر» معاونت دانشجویی وزارت بهداشت
چابک‌سازی و کاهش بروکراسی دانشگاه آزاد در سال جدید
بازدید معاون وزیرعلوم از طرح ها و پروژه های عمرانی دانشگاه زابل
ایتالیا و ایران همکاری‌های آموزشی و پژوهشی را افزایش می‌دهند
ایجاد رشته دکترای مهندسی عمران در دانشگاه یزد
بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم