نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

سرانه فرهنگی دانشجویان پزشکی ۶۰ هزار تومان است

معاون فرهنگی وزارت بهداشت از برگزاری ملی جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در صورت همکاری وزارت علوم و دانشگاه آزاد خبر داد و افزود: برای بودجه فرهنگی وزارت بهداشت و دانشگاه‌های تحت نظارت آن در سال آینده ۲۵۰ میلیارد تومان درخواست کردیم.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر فراهانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت در حاشیه نشست خبری «دیدار صمیمانه دانشجویان با رئیس جمهور به مناسبت ۱۶ آذر» در خصوص برگزاری جشنواره‌های نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار کرد: وزارت بهداشت سالیانه یک جشنواره فرهنگی برگزار می‌کند که دراین جشنواره نشریات دانشجویی ارائه می‌شود. در نظر داریم که با همکاری وزارت علوم و دانشگاه آزاد این جشنواره جنبه ملی پیدا کند و امیدواریم که این مهم در سال آینده به وقوع بپیوندد.

فراهانی در خصوص فعالیت‌ کانون‌های صنفی و فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار کرد: در حال حاضر طیف وسیعی از کانون‌های فرهنگی و کانون‌های قرآنی در کنار تشکل‌های سیاسی در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند.

وی همچنین افزود: این فعالیت‌ها را می توان جنبشی فرهنگی نامگذاری کرد که می‌تواند زیر ساخت توسعه کشور در تمام زمینه‌ها را مورد هدف قرار دهد.

وی دراین خصوص تصریح کرد: کانون‌های قرآنی فعال در دانشگاه‌ها به عنوان شاخه‌ای از نهضت قرآنی هستند که اگرچه به تازگی شروع به فعالیت کرده‌اند اما می‌توانند فعالیت‌های خود را گسترش دهند.

معاون فرهنگی وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: در نظر داریم تا کانون‌های فرهنگی نظیر کانون‌های هنری مثل تئاتر که در سالهای گذشته امکان فعالیت نداشتند را دوباره فعال کنیم.

فراهانی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید براینکه کسی به دنبال کمرنگ کردن فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه‌ها نیست، گفت: واحدهای درسی دانشجویان علوم پزشکی بسیار سنگین است ضمن اینکه دوره تحصیلی آنها بسیار طولانی می‌باشد و همین مسئله باعث می‌شود که تحرکات سیاسی و فرهنگی این دانشجویان نسبت به دانشجویان دیگر رشته‌ها کاهش یابد. اما همچنان معتقدیم که دانشجویان در کنار فعالیت‌های علمی خود باید به فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی بپردازند.

وی با بیان اینکه جنبش دانشجویی از نظر من جنبشی است که تمام دیدگاه‌های موجود در کشور را مدیریت کند، خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی جنبش دانشجویی نه تنها مزاحم حاکمیت بلکه مقوم آن و سبب استحکام آن و ساخت آن خواهد شد.

معاون فرهنگی وزارت بهداشت در خصوص بودجه فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار کرد: بخش مهمی از بودجه فرهنگی و دانشجویی صرف هزینه‌های تغذیه دانشجویان می‌شود. طبق آمارها سرانه فرهنگی هر دانشجوی رشته پزشکی حدود ۶۰ هزار تومان است.

وی در ادامه افزود: بودجه پیشنهادی ما در حوزه فرهنگی برای وزارت بهداشت و کل دانشگاه‌های ذیربط ۲۵۰ میلیارد تومان است. این در حالیست که بودجه فرهنگی سال گذشته تنها ۲۲ میلیارد تومان بوده است.

وی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی بودجه برای سال آینده تحت تاثیر کاهش قیمت نفت قرار گرفته اظهار کرد: امیدی به توسعه بودجه نداریم اما امیدواریم با برنامه ریزی صحیح بودجه تخصیص یافته تمام حوزه‌های فرهنگی و ورزشی و اجرای تمام برنامه‌های دانشگاهی را تحت پوشش قرار دهد.

در ادامه دکترسیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم در حاشیه نشست خبری دیدار صمیمانه دانشجویان با رئیس جمهور به مناسبت ۱۶ آذر در پاسخ به سوالی در خصوص برگزاری جشنواره نشریات دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: جشنواره نشریات دانشجویی علاوه بر اینکه در سطح منطقه‌ای برگزار می‌شود در سطح ملی نیز برگزار می‌گردد.

وی در ادامه تصریح کرد: جشنواره نشریات دانشجویی در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد.

دکترسیدضیاء هاشمی با بیان اینکه تعداد تشکل‌های دانشجویی دارای مجوز در کل کشور بیش از ۱۰۰ تشکل می‌باشد اظهار کرد: توصیه ما بر این است که اگر از سوی دانشجویان تقاضایی برای ایجاد تشکل جدید وجود دارد، در صورتی که هیئت نظارت دانشگاه مربوطه تشکل مورد نظر را واجد شرایط قانونی می‌داند، به آنها مجوز بدهد.

وی در ادامه تصریح کرد: در صورتی که تشکل‌های دانشجویی بیش از ۲۰ دفتر فعال داشته باشند می‌توانند اتحادیه تشکیل دهند و ما از شکل گیری این تشکل‌ها استقبال کرده و دائم بر آنها نظارت می‌کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم در همین خصوص ادامه داد: با توجه به اینکه دولت جدید از نیمه‌ دوم سال ۹۲ فعالیت خود را آغاز کرد و مشکلات زیادی گریبانگیر کشور بود در سال ۹۳ بودجه فرهنگی کشور نسبت به سال گذشته افزایش بهتری داشت و ما امیدواریم که در سالهای آینده بتوانیم برنامه‌های بهتری ارائه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نگاه دولت به دانشگاه‌ها این است که دانشگاه‌ها باید بستر اجتماعی شدن فعالیت‌های سیاسی باشند اظهار کرد: ما از دانشگاهی که فقط فعالیت سیاسی کند حمایت نمی‌کنیم و همچنین با اینکه تشکل‌های دانشجویی در دست احزاب دیگر به منزله ابزاری باشند مخالفیم.

هاشمی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بردلیل انتخاب دانشگاه علوم پزشکی ایران به عنوان میزبان برگزاری آیین روز دانشجو سال جاری گفت: انتخاب این دانشگاه هیچ ارتباطی به دکتر فرهادی که عضو هیئت علمی این دانشگاه هستند ندارد چرا که اولین رایزنی‌ها برای برگزاری این مراسم در دانشگاه ایران مربوط به نیمه اول آبان ماه است. این در حالی است که در آن زمان ایشان به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی نشده بودند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد
شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم