نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

سامان‌دهی فعالیت شورای صنفی دانشجویان پزشکی /ابلاغ آیین‌نامه جدید شورای صنفی

مدیرکل امور دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سامان‌دهی آیین‌نامه شورای صنفی دانشجویان علوم پزشکی خبر داد.

دکتر نبی مطلبی در گفت و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مورد فعالیت شورای صنفی دانشجویان علوم پزشکی توضیح داد: تاکیدی که همواره مقام محترم وزارت جناب آقای دکتر هاشمی داشته اند این است که دانشجو را در اداره امور دانشگاه دخالت داده و بسیاری از فعالیتهای دانشجویی را به دانشجویان واگذار کنیم، در این راستا شوراهای صنفی می توانند بازوی مشورتی و گاهی اجرایی حوزه دانشجویی بوده و کمک موثری نمایند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۲ شورای صنفی فعال در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد، گفت: البته فعالیت این شوراها از نظر ما مطلوب نیست، زیرا فعالیت آنها براساس آیین‌نامه مشخصی صورت نمی‌گیرد و فعالیت آنها بیشتر در حوزه‌های رفاهی است. در صورتی که باید حقوق آموزشی، پژوهشی، رفاهی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان هم مدنظر قرار داده شود که این حقوق در پیش نویس آیین‌نامه جدید پیش بینی شده است.

مدیرکل امور دانشجویان وزارت بهداشت از ابلاغ آیین‌نامه جدید شورای صنفی خبر داد و گفت: این آیین‌نامه به زودی ابلاغ خواهد شد. البته انتخابات شورای صنفی باید در آبان‌ماه صورت می‌گرفت اما امسال انتخابات خارج از موعد خواهیم داشت.


در نظر گرفتن حقوق دانشجویی در آیین‌نامه جدید شورای صنفی

مدیرکل امور دانشجویان وزارت بهداشت در ادامه در مورد تفاوت‌های آیین‌نامه جدید و آیین‌نامه قبلی شورای صنفی توضیح داد: در آیین‌نامه قبلی بیشتر به مسائل رفاهی دانشجویان پرداخته شده بود اما با توجه به نگاه وزارت بهداشت مبنی بر اینکه که شان دانشجو بالاتر از این است که فقط در مسائل رفاهی‌اش دخالت داشته باشد، بنابراین در آیین‌نامه جدید حقوق دانشجویی هم مدنظر گرفته شده است.

دکتر مطلبی با تاکید بر اینکه شورای صنفی باید در قالب مقررات و آیین‌نامه‌های ابلاغی فعالیت کند و تصمیمات و فعالیت آن نباید با ضوابط و مقررات آموزشی، پژوهشی، انضباطی و سایر اسناد بالا دستی مغایرت داشته باشد، گفت: شورای صنفی باید حرکت اصلاحی داشته باشد نه مواضع تخریبی و تقاضای ما از اعضا این شوراها این است که این فرصت را تبدیل به تهدید نکنند تا قادر باشند در بهبود کمی و کیفی ارائه خدمات به جامعه دانشجویی به ما کمک کنند تا جو دانشگاه، در کنار شور و نشاط دانشجویی، آرامش و پویایی علمی خود را حفظ کند.

وی در مورد تفاوت‌های آیین‌نامه شورای صنفی وزارت بهداشت و وزارت علوم اظهار کرد: ما در تدوین آیین‌نامه شورای صنفی جدید از آیین‌نامه شورای صنفی وزارت علوم هم استفاده کردیم. این دو آیین‌نامه تفاوت‌های جزیی با یکدیگر دارند که دلیل آن تفاوت زمینه فعالیت دانشگاه‌ها است. برای مثال وزارت بهداشت علاوه بر واحد های آموزشی و رفاهی، واحدهای بهداشتی، درمانی و بیمارستانی نیز دارد و این موضوع باید در نظر گرفته شود. همچنین مدت تحصیل در وزارت علوم و وزارت بهداشت کمی با هم متفاوت است.

دکتر مطلبی به این پرسش که انتخابات شورای صنفی در سطح دانشگاه‌ها برگزار می‌شود یا دانشکده‌ها، پاسخ داد: انتخابات در سطح دانشکده و خوابگاه‌ها برگزار می‌شود که از هر شورا یک نفر به عنوان دبیر انتخاب شده و شورای مرکزی صنفی هر دانشگاه که شامل دبیران شورای صنفی دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها می‌شود، تشکیل خواهد شد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم