نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

سالی ۱۵۰۰ رساله دکتری در واحد علوم و تحقیقات تعریف و اجرایی می شود

رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد با بیان اینکه از میان ۳۳هزار دانشجوی در حال تحصیل در این واحد ۲۳هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در حال فعالیت هستند، گفت: در واحد علوم و تحقیقات به طور سالانه بیش از ۱۰هزار پایان نامه کارشناسی ارشد و بیش از ۱۵۰۰رساله دکتری تعریف و اجرایی می شود.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر علی عباسپور در نشست امضاء تفاهم نامه همکاری با سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، همکاری و ارتباط متقابل صنعت و دانشگاه ها را برای ادامه حیات هر دو طرف آن ها ضروری دانست و گفت: همکاری و ارتباط متقابل دانشگاه ها با سازمان ها و وزارتخانه ها باعث ارتقاء ظرفیت های دانشگاه ها، دانشجویان، اساتید و نیز رفع مشکلات و بحران های کشور می شود.

وی به ظرفیت ها و امکانات واحد علوم و تحقیقات اشاره کرد و گفت: واحد علوم و تحقیقات در سطح تحصیلات تکمیلی در آموزش عالی کشور فعالیت می کند و در حال حاضر نزدیک به۳۳ هزار دانشجو در حال تحصیل در این واحد هستند که پیش بینی می شود در مهرماه سال جاری این تعداد به بیش از ۳۶هزار دانشجو افزایش خواهد داشت.

دکتر عباسپور به رشته های متنوع و دانشکده های فعال این واحد اشاره کرد و ادامه داد: آزمایشگاه های فعال و پیشرفته و مراکز تحقیقاتی واحد علوم و تحقیقات دارای ظرفیت بهره برداری سایر سازمان ها و مراکز تحقیقاتی خارج از دانشگاه است.

وی با بیان این مطلب که سازمان ها باید از نیروهای جوان، تحصیلکرده و مجرب دانشگاه ها برای رفع مسائل کشور استفاده کنند، افزود: انتظار می رود با بسیج نیروهای متخصص و ظرفیت های علمی دانشگاه ها در جهت مرتفع کردن نیازهای کشور و سازمان ها بتوان گام های موثری برداشت.

دکتر عباسپور به تعریف پروژه های کارشناسی ارشد و دکتری براساس اولویت های کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به ظرفیت های دستگاه های اجرایی این پروژه ها می تواند با توصیه سازمان های اجرایی کشور تعریف و به مرحله اجرا درآید.

وی گفت: اولویت اول واحد علوم و تحقیقات از انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان های اجرایی کشور و تعریف پروژه های کاربردی قابل توجه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.

وی بر تعریف پروژه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی با محوریت کاربردی کردن آن ها تأکید کرد و افزود: با تعریف صحیح پروژه های کارشناسی ارشد و دکتری می توان به خرید تجهیزات به صورت هدفمند اقدام کرد.

دکتر مجید عباسپور رئیس دانشکده محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات نیز در این جلسه به فعالیت گروه زمین شناسی محیط زیست در مقطع ارشناسی ارشد در سه سال گذشته اشاره کرد و گفت: با اخذ مجوزهای لازم بستر مناسب برای ایجاد مقطع دکتری رشته زمین شناسی محیط زیست در واحد علوم و تحقیقات از سال آینده فراهم شده است.

وی به رشته های فعال واحد علوم و تحقیقات که به طور مستقیم و غیر مستقیم به مباحث مربوط به ژئوفیزیک و زمین شناسی مرتبط می شوند، اشاره کرد و گفت: ظرفیت های قابل توجهی در واحد علوم و تحقیقات وجود دارد که می تواند در بخش های مختلف علمی، پژوهشی و اجرایی استفاده شود.

وی گفت: تفاهم نامه همکاری میان واحد علوم و تحقیقات و سازمان زمین شناسی گام مثبتی برای برقرارای ارتباطی سیستماتیک در جهت تبادل اطلاعات و همکاری های علمی است.

مهندس محمدتقی کره ای معاون وزیر و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از نحوه برقراری ارتباط مناسب با ظرفیت های دانشگاهی در خارج از کشور انتقاد کرد و افزود: دانشگاه های کشور گاهی با ارسال چند ایمیل می توانند پروژه های خوبی را با دانشگاه های خارج از کشور تعریف و اجرا کنند ولی متاسفانه تا امروز این ارتباط مناسبی میان دانشگاه های ما با دنیا صورت نگرفته است.

وی به تعریف پروژه های ملی و بین المللی با توجه به نیاز جامعه و کار کارشناسی شده در این تفاهم نامه تأکید کرد و افزود: به نفع کشور است که دانشگاه ها تنها به تئوری بسنده نکرده و برای رفع مشکلات جامعه در صحنه فعالیت های اجرایی نیز حضور پیدا کنند.

مهندس کره ای با بیان این مطلب که پروژه های دانشگاهی باید باتوجه به بحران های کشور تعریف و اجرا شود، گفت: سازمان های اجرایی و وزارتخانه ها مکلف به شناسایی و حل مشکلات کشور هستند و برای اقدامات موثر همکاری و بهره گیری از ظرفیت دانشگاه ها ضروری است.

وی با توجه به ظرفیت های واحد علوم و تحقیقات پیشنهاد داد: دانشجویان این واحد با سازمان زمین شناسی در زمینه تهیه و تدوین ۱۰هزار نقشه اولویت بندی شده این سازمان همکاری کنند.

مهندس کره ای گفت: سازمان زمین شناسی آماده همکاری با واحد علوم و تحقیقات در زمینه تعریف و اجرای پروژه های اولویت دار و کاربردی کردن این پروژه ها است.

وی جدی ترین مشکل کشور را بحران کم آبی عنوان کرد و از دانشگاه ها خواست تا برای ارائه راهکارهای عملی و جدی در این زمینه پیش رو باشند.

مهندس کره ای بر ایجاد رشته های بین رشته ای در دانشگاه ها تأکید کرد و گفت: نقش دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم بسیار تأثیرگذار است و با این تفاهم نامه همکاری با واحد علوم و تحقیقات می توان در جهت تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه عملگرا رفتار کرد.

در این نشست دکتر راضیه لک مدیر طرح و برنامه سازمان زمین شناسی خواستار حضور فعال دانشجویان واحد علوم و تحقیقات در شوراهای هم اندیشی و تعریف پروژه های جدید موردنیاز این سازمان شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان
پیام تسلیت جامعه دانشگاهی به مناسبت درگذشت مادر روحانی
صدور مجوز نشریه «تدبیر» معاونت دانشجویی وزارت بهداشت
چابک‌سازی و کاهش بروکراسی دانشگاه آزاد در سال جدید
بازدید معاون وزیرعلوم از طرح ها و پروژه های عمرانی دانشگاه زابل
ایتالیا و ایران همکاری‌های آموزشی و پژوهشی را افزایش می‌دهند
ایجاد رشته دکترای مهندسی عمران در دانشگاه یزد
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم