نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

زندگی دانشجویی و چالش‌ سلامت

دانشجویان در طول تحصیل با چالش‌های بسیاری روبرو هستند که بر کیفیت تحصیلی آنها تاثیر می‌گذارد و یکی از مهمترین این چالش‌ها مسئله بهداشت جسم و روان آنها است.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، چالش سلامت یکی از مهمترین چالش‌های زندگی دانشجویی محسوب می‌شود که اغلب به دلیل فشار درس و فعالیت‌های دانشگاهی از دید دانشجویان مغفول می‌ماند.

در این گزارش به نقل از پایگاه اینترنتی «استیودنتس هلث» به مهمترین و شایعترین چالش‌های سلامت جسم و بهداشت روانی دانشجویان اشاره کنیم:

– بهداشت روانی

مسئله سلامت روان یکی از مفاهیم وسیعی است که همچنان به عنوان یکی از مشکلات جدی دانشجویان باقی مانده است. در این بین استرس، اضطراب و افسردگی از شایع‌ترین این مشکلات در بین دانشجویان محسوب می‌شوند و در بسیاری از دانشگاه‌ها مراکز سلامت دانشجویان با ارائه خدماتی نظیر طب سوزنی و خودمراقبتی به دانشجویان کمک می‌کنند تا بر این مشکلات فایق آیند.

– کم‌خوابی و بدخوابی

شب‌زنده‌داری هرگز با سلامتی جور در نمی‌آید. بنابراین دانشجویان باید خیلی مراقب خواب خود باشند. زیرا دانشجویان باید برنامه‌هایی را به موقع انجام دهند و همیشه این نکته را مدنظر داشته باشند که روال کارهای آنها با برنامه روزمره سایر افراد فرق می‌کند. در یک مطالعه که نتایج آن در مجله سلامت کالج‌های آمریکا منتشر شد از مجموع ۱۹۱ دانشجو مقطع کارشناسی تنها ۱۱ درصد به اندازه کافی خوابیده بودند. از سوی دیگر بدخوابی نیز یکی از مهمترین مشکلات دانشجویان است که وضعیت تحصیلی آنها را تحت تاثیر قرار داده و منجر به خستگی مفرط و مداوم آنها می‌شود.

– ابتلا به بیماری‌های عفونی

بیماری‌های عفونی جزو نگرانی‌های همیشگی هستند به طوری که قرارگیری در معرض بیماری‌های عفونی نظیر سرماخوردگی،‌ مننژیت، آنفلوآنزا و عفونت‌های مجاری تنفسی اجتناب ناپذر است. واکسن می‌تواند از ابتلا به برخی از این عفونت‌های شایع جلوگیری کند و به همین دلیل مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا (CDC) واکسیناسیون را به تمام دانشجویان دانشگاه‌ها توصیه می‌کند. در این بین اوریون نیز یکی از بیماریهای بسیار واگیردار و ویروسی است. ویروس اوریون بر اثر تماس مستقیم با ترشحات فرد آلوده به این بیماری منتقل می‌شود.

– بی تحرکی و نداشتن فعالیت‌های بدنی

مشکل اضافه وزن و چاقی در همه جا و حتی در دانشگاه‌ها هم وجود دارد. اما CDC‌ برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کند افراد بالغ در هفته حداقل دو ساعت و نیم فعالیت ورزشی داشته باشند. اما بسیاری از دانشجویان این مسئله را رعایت نمی‌کنند. بنابراین بسیاری از آنها در برابر ابتلا به چاقی ایمن نیستند.

– مصرف الکل و روانگردان‌ها

نوشیدن الکل در دانشگاه‌های کشورهای غربی یکی از معضلات جدی دانشجویان است. بنابر آمارهای انستیتو ملی سوء مصرف و اعتیاد به الکل آمریکا،‌ حدود چهار پنجم دانشجویان آمریکایی الکل مصرف می‌کنند. سالانه ۶۰۰ هزار دانشجو در آمریکا به دلیل مصرف الکل دچار جراحت و آسیب دیدگی می‌شوند.

– معضل آزارهای جنسی‌

آزار جنسی در دانشگاه‌های آمریکا و برخی کشورهای دیگر نظیر هند که به تازگی نمونه‌های بسیاری از آن رخ داده یکی از مشکلات مهمی است که امنیت دانشجویان را به خطر انداخته است. بسیاری از این رفتارهای غیراخلاقی توسط آشنایان و حتی نزدیکان دانشجویان انجام می‌شوند.

– سلامت جنسی

در برخی از کشورها سلامت جنسی یکی از مسائل جدی برای کنترل سلامت دانشجویان محسوب می‌شود. در آمریکا، ۴۸ درصد از موارد جدید ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله تشکیل می‌دهند که این مسئله بر لزوم آموزش بهتر دانشجویان در این زمینه بیش از پیش تاکید می‌کند.

– غربت‌زدگی

غرب زدگی و احساس دلتنگی یکی از مشکلات شایعی است که دانشجویان خارجی یا دانشجویان غیربومی را در تمام دانشگاه‌ها تهدید می‌کند و توجه به آن و استفاده از روش‌هایی برای کاهش این احساس غم و تنهایی در دانشجویان به منظور حفظ سلامت روان آنها ضروری است.

– مشکلات مختلف با هم‌اتاقی‌ها یا محیط خوابگاه

در آمریکا سالانه یک سوم دانشجویان با هم اتاقی‌های خود مشکلات ارتباطی و رفتاری دارند. این مشکل ۱۷ درصد از دانشجویان دانشگاه‌های این کشور را تحت الشعاع قرار داده است. بنابراین یادگیری نحوه برقراری ارتباط با همکلاسی‌ها و هم اتاقی‌ها در رفع این مشکلات و حفظ آرامش و سلامت بیشتر دانشجویان بسیار ضروری و مهم است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران
لزوم ایجاد دفاتر منطقه‌ای پیام نور در سراسر دنیا
دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
نشست مشترک معاون فرهنگی و اجتماعی با ایثارگران وزارت علوم
اعلام زمان مصاحبه پذیرفته شدگان ۷ رشته دکتری پژوهش محور آزاد
احتمال اشتغال ۹۰ درصد رزیدنت ها در بیرون از محیط آموزشی
تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اقتصادی و مرکز تحقیقات سیاست علمی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم