نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

زمینه اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه مصداق واقعی اصل ۴۴ قانون اساسی است، گفت: زمینه‌های اجرای سیاست‌های علم و فناوری ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی به وسیله توسعه تحصیلات تکمیلی و فعالیت‌های اقتصاد دانش بنیان فراهم شده است.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر حمید میرزاده در دیدار با امام جمعه کرمان، با اشاره به سابقه همکاری با آیت الله سید یحیی جعفری، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان کرمان گفت: ارزیابی من این است که مشی اعتدالی و روش مشتاقانه‌ای که شما در ارتباط با مسئولان استان داشتید، باعث می‌شد مسئولان عملکرد بهتری داشته باشند. در طی مدتی که مسئولیت استانداری کرمان را برعهده داشتم، همواره از الطاف شما برخوردار بودیم.

وی با اشاره به تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی در اردیبهشت ماه سال ۶۱ گفت: این دانشگاه با پیشنهاد آیت الله هاشمی رفسنجانی و تأیید امام خمینی (ره) بنیانگذاری شد. از برکت آن الطاف طیبه، امروز دانشگاه آزاد اسلامی یکی از ثروتمندترین نهادهای کشور و از برکات انقلاب اسلامی است.

میرزاده، دانشگاه آزاد اسلامی را بزرگ‌ترین دستاورد علمی و فرهنگی پس از انقلاب دانست و گفت: این دانشگاه در حال حاضر دارای ۴۰۰ شعبه در داخل کشور، ۴ شعبه در خارج از کشور، یک میلیون و ۷۰۰هزار دانشجو و بیش از ۵میلیون نفر فارغ التحصیل است. این اعداد حاکی از آن است که دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور بسیار موثر بوده است.

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی نه تنها کانون تحولی بزرگ در توسعه علم و پژوهش کشور شد، بلکه موجب فرهیختگی خانواده‌ها و توسعه سیاسی کشور نیز شد، چرا که امروز از هر ۵ خانواده ایرانی، ۲ یا ۳ خانواده به دلیل داشتن دانشجو یا همکاری، با دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط هستند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حضور بیش از ۵۲ هزار عضو هیات علمی (تمام وقت و نیمه وقت) و ۴۸هزار همکار غیر هیات علمی در این دانشگاه گفت: طی مطالعاتی که در زمان عضویت در هیات موسس این دانشگاه انجام دادم، مشخص شد در امر پژوهش برای ۱۰۰ واحد، هزینه‌های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی یک هفتم بخش دولتی و هزینه آموزشی یک چهارم بخش دولتی است. این موضوع نشان دهنده آن است که دانشگاه آزاد اسلامی مصداق واقعی اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی است.

میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در استان کرمان دارای ۱۶ واحد و مرکز فعال است، افزود: تاکنون حدود ۱۴۰هزار نفر از دانشگاه آزاد اسلامی در استان کرمان فارغ التحصیل شده‌اند. این استان دارای ۷۶۳ نفر عضو هیات علمی و ۵۰هزار نفر دانشجو است که نشان دهنده آن است که وضع آموزش عالی در استان کرمان نزدیک ۳۳درصد سایر دانشگاه‌هاست.

وی با بیان اینکه طبق برنامه مصوب هیات موسس، باید ۵۲۹هزار نفر دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی تا سال آینده داشته باشیم، گفت: آنچنان که مقام معظم رهبری نیز تاکید کردند، شتاب رشد علمی باید حفظ شود به گونه‌ای که تا پایان سال ۱۴۰۴ کشور ایران به قطب علمی جهان اسلام تبدیل شود. همچنین در سند علم و فناوری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری تاکید شده است که ۵۰درصد تولید ناخالص ملی از طریق توسعه تحصیلات تکمیلی و فعالیت‌های اقتصاد دانش بنیان تامین شود.

میرزاده خاطرنشان کرد: خوشبختانه راهکارهای اجرایی و ساختاری برای فرامین مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده است.

بنابر اعلام مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی افزود: سرانه فضای آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان در حال حاضر ۸ مترمربع است که سایر دانشگاه‌ها نصف این فضا را نیز در اختیار ندارند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان به یادآوری خاطراتی از سال‌های جنگ و دفاع مقدس پرداخت و گفت: در آن زمان به همراه آیت الله جعفری به پشتیبانی جنگ و حضور در جبهه‌ها مشغول بودیم. به خاطر دارم روزی که ۳۰۰ شهید دفاع مقدس را به شهر آورده بودند، به همراه آیت‌الله جعفری در مراسم تشییع و خاکسپاری شهدا شرکت داشتم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
اساتید وقت کافی برای آموزش دانشجویان پزشکی صرف نمی‌کنند
تغییر نام دانشکده خبر دانشگاه آزاد / راه اندازی «نیوز روم»
دانشجویان خارجی به اردوهای نوروزی می‌روند
عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۹۴/ حذف ۱۰درصد رشته‌ها
سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند
افزایش خطاهای پزشکی با کشیک‌های سنگین در بیمارستان های آموزشی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم