نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

رییس پردیس میرداماد دانشگاه اصفهان: در جستجوی مکان جدید هستیم

رییس پردیس میرداماد دانشگاه اصفهان گفت: قصد نداریم در همه گرایشها پردیس بزنیم، بلکه بر اساس نیاز گرایش‌ها را انتخاب و ظرفیت آن را ایجاد می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، مرتضی حاج حسینی در نشست خبری با بیان اینکه مسئولیت پردیس دانشگاه اصفهان و دانشکده مجازی در گذشته بر عهده یک نفر بوده است، اظهار کرد: امروز ریاست پردیس و مجازی از همدیگر جدا شده و هر کدام به وظیفه خاص خود می‌پردازند. دانشکده مجازی به پذیرش و آموزش دانشجویان به صورت غیرحضوری می‌پردازد و پردیس به صورت حضوری به دانشجویان آموزش می‌دهد.

وی با اشاره به مجوز شورای گسترش استان برای احداث پردیس، افزود: پردیس بر اساس نیازسنجی و رشته‌های نیازمند به افزایش ظرفیت، اقدام به راه‌اندازی دوره‌های گوناگون می‌کند و به صورت خودگردان اداره می‌شود.

رییس پردیس میرداماد دانشگاه اصفهان ادامه داد: هدف از ایجاد پردیس پاسخگویی به نیازها و درخواست کشور است. پیک جمعیتی کشور از دوره‌های متوسطه و کارشناسی گذشته و اکنون به دوره‌های تحصیلات تکمیلی رسیده است. از این رو باید برای این گروه سنی شرایطی را فراهم آورد تا به تحصیل مشغول شوند.

حاج حسینی با بیان اینکه کمبود فضای آموزشی موجب شد تا دانشجویان به کشورهای دیگر مهاجرت کنند، اضافه کرد: سفر به کشورهای دیگر برای ادامه تحصیل مشکلات مالی و آموزشی بسیاری را برای دانشجویان ایجاد می‌کند. همچنین تغییر در روابط دیپلماتیک باعث می‌شود تا این دانشجویان دچار مشکل شوند.

وی با اشاره به سیاست وزارت علوم در ایجاد پردیس‌های دانشگاهی، گفت: در دو سال اخیر وزارت علوم با ایجاد پردیس‌ها سعی کرد تا پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری را در کشور افزایش دهد. این امتیاز در دست دانشگاه‌های مادر است و محل فعالیت پردیس می‌تواند در همان استان یا مناطق آزاد و تجاری باشد.

رییس پردیس میرداماد دانشگاه اصفهان افزود: توصیه وزارت علوم این بود که پردیس باید خارج از سایت دانشگاه فعالیت کند، اما مجوز جدا شدن پردیس به وسیله حصار در سایت دانشگاه صادر شده است. مهلت یکساله‌ای برای پردیسهایی که درون سایت دانشگاه فعالیت می کنند، قائل شدند که مهلت پردیس دانشگاه اصفهان به پایان رسیده و باید به فکر مکان جدیدی باشد.

حاج حسینی با اشاره به مجوز پردیس دانشگاه اصفهان در سال ۱۳۹۲، گفت: پردیس با ۱۷ گرایش در کارشناسی ارشد و هفت گرایش در دکتری راه اندازی شد. امسال ۱۰ گرایش کارشناسی ارشد و شش گرایش دکتری به مجموعه گرایشهای پردیس دانشگاه اضافه شده است.

وی ادامه داد: در علوم انسانی هشت گرایش، در علوم پایه و فنی و مهندسی ۱۱ گرایش به فعالیت می‌پردازند. همچنین برای ۲۵ گرایش در دوره دکتری و ۳۴ گرایش در دوره کارشناسی ارشد شرایطی را فراهم کردیم تا موافقت شورا را به دست آوریم و بتوانیم آنها را نیز راه اندازی کنیم. اگر این موافقت‌ها انجام شود، گرایش‌های کارشناسی ارشد به ۶۰ گرایش و دکتری به ۴۰ گرایش افزایش می‌یابد.

رئیس پردیس میرداماد دانشگاه اصفهان با تأکید بر اینکه قصد نداریم همه رشته‌ها را در پردیس ایجاد کنیم، اظهار کرد: اطلاعیه جذب دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور را بر روی سایت زده‌ایم و درخواست‌ها را تا پایان آبان ماه بررسی می‌کنیم. همچنین رشته‌ها و شرایطی که برای پذیرش آنها وجود دارند را نیز اعلام کرده‌ایم.

حاج حسینی گفت: در ابتدا به دو صورت به پردیس‌های دانشگاهی مجوز داده می‌شد، یکی پردیس‌های بین الملل بودند که برای جذب دانشجویان خارجی تلاش می‌کردند و دوم پردیس‌های خودگردان که دانشجویان داخلی را پذیرش می‌کردند اما با توجه به محدودیت‌ها می‌توان گفت تقریباً پردیس‌های بین الملل منحل شدند و وظیفه آنها به پردیس‌های خودگردان داده شده است.

وی با اشاره به پذیرش ۸۶ دانشجو در سال گذشته در پردیس دانشگاه اصفهان، افزود: شش نفر از دانشجویان به دلایل متفاوتی از ادامه تحصیل انصراف دادند و اکنون ۸۰ نفر مشغول به تحصیل هستند. همچنین امسال ۵۰ نفر را از طریق آزمون سراسری پذیرش کردیم و ۸۰ نفر دیگر ظرفیت داریم که از طریق آزمون متمرکز پردیس‌ها می‌خواهیم از ظرفیت آنها استفاده کنیم.

رییس پردیس میرداماد دانشگاه اصفهان با ابراز امیدواری از توسعه پردیس میرداماد، ادامه داد: پردیس دانشگاهی جامع است و شفاهاً اجازه گرفتیم که اتباع خارجی فارسی زبان را نیز پذیرش کنیم. امسال به دلیل اطلاع رسانی دیرهنگام مشکلاتی به وجود آمد و آزمون جامع پردیس برگزار شد تا جبران آن شود. تا ۲۰ مهرماه نیز جواب این آزمون اعلام می‌شود.

حاج حسینی با اشاره به نام میرداماد در پردیس دانشگاه اصفهان، تصریح کرد: در ابتدا مجوز تحت عنوان پردیس دانشگاه اصفهان داده شد و بر طبق آن اساسنامه‌ای تهیه و به هیئت امنا ارایه شد اما هیئت امنا پیشنهاد داد که نامی برای پردیس انتخاب شود و به پیشنهاد آنها، نام میرداماد برای این دانشگاه انتخاب شد.

وی اضافه کرد: اعضای هیئت علمی پردیس دانشگاه اصفهان همان هیئت علمی دانشگاه اصفهان هستند. زمانی که پردیس نمی‌تواند از اعضای هیئت علمی خود دانشگاه استفاده کند، از سایر دانشگاه‌ها کمک می‌گیرد و باز هم اگر کمبود نیروی اعضای هیئت علمی پیدا شد، به جذب استاد و هیئت علمی می‌پردازد.

رییس پردیس میرداماد دانشگاه اصفهان افزود: بدون شک پردیس می‌تواند به دانشگاه کمک مالی کند. در هر دانشگاه شیوه نامه‌ای نوشته می‌شود که براساس آن کمکهای مالی به دانشگاه مرجع انجام شود. ما نیز در حال تدوین یک شیوه نامه هستیم که براساس آن و طبق قانون عام پردیس‌ها بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از درآمد پردیس متعلق به دانشگاه است و سایر درآمد را پردیس برای گسترش و ارتقای خود هزینه می‌کند.

حاج حسینی با تأکید بر برنامه ریزی در مورد افزایش گرایش‌ها، گفت: باید در مورد آینده برنامه ریزی کنیم. قصد نداریم در همه گرایش‌ها پردیس بزنیم. براساس نیاز گرایش‌ها را انتخاب و ظرفیت آن را ایجاد می‌کنیم. همچنین دانشگاه باید برای جذب دانشجو برنامه ریزی کند و جذب اتباع خارجی فارسی زبان از راهکارهای مؤثر در این زمینه است.

وی به شهریه دانشجویان در پردیس اشاره کرد و افزود: هزینه کل دوره کارشناسی ارشد در گرایش‌های علوم انسانی، ۱۷ و نیم میلیون تومان، علوم پایه ۲۱ و نیم میلیون تومان و فنی مهندسی ۲۶ میلیون تومان است. همچنین هزینه کل دوره دکتری گرایش‌های علوم انسانی ۵۴ میلیون تومان، علوم پایه ۶۶ میلیون تومان و فنی مهندسی نیز ۶۰ میلیون تومان است.

رییس پردیس میرداماد دانشگاه اصفهان با اشاره به موضوع مکان این دانشگاه، ادامه داد: دانشگاه پردیس برای پیدا کردن مکانی برای خود به تحقیق پرداخته است و مکانهای گوناگونی را مورد بررسی قرار داده و از جمله آنها می‌توان به بررسی ساختمان‌های نیمه کاره در درون دانشگاه اصفهان اشاره کرد که در صورت مجوز از وزارت علوم، می‌توان از آنها استفاده کرد.

حاج حسینی با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای اصلاح دریافت شهریه، اظهار کرد: در سال گذشته هزینه کل دوره به صورت یک جا از دانشجو گرفته می‌شد اما با اصلاحاتی که انجام شده است از امسال هزینه هر ترم جداگانه اخذ می‌شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
تدریس رشته «مطالعه آکادمیک نینجاها» در یک دانشگاه ژاپنی
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم