نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

رونمایی از مستند دانشگاه شریف/ افزایش ۱۰ درصدی تعداد اساتید این دانشگاه

رییس دانشگاه صنعتی شریف گفت: تعداد اساتید دانشگاه در سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافت.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا، دکتر روستا آزاد در دیدار عیدانه که با حضور هیأت رئیسه دانشگاه و اساتید برگزار شد، با اشاره به چالش‌های سال ۱۳۹۲ و مواجه شدن دانشگاه با تغییر دولت و جابه جایی‌های ناشی از آن، سال گذشته را علی رغم مشکلات موجود، سال خوبی دانست.

وی با اشاره به تبدیل وضعیت برخی از استادان و ارتقاء و ترفیع آنان گفت: در سال گذشته ۴۹ استاد به جمع اساتید دانشگاه صنعتی شریف افزوده شد که این افزایش بارعلمی، برای دانشگاه بسیار دلگرم کننده است.

روستا آزاد ابراز امیدواری کرد که با تلاش و همت شبانه روزی و استانداردهای بالایی که در دانشگاه صنعتی شریف وجود دارد شاهد موفقیت‌های چشمگیر دانشگاه در سال ۹۳ باشیم.

بنا بر این گزارش در این جلسه از مستند معرفی دانشگاه صنعتی شریف که به همت روابط عمومی دانشگاه تهیه و تولید شده بود رونمایی شد.

روستاآزاد همچنین در گفت‌وگویی گفت: ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری در سال گذشته که یکی از رویکردهای اصلی آن توجه به اقتصاد دانش‌بنیان است و نامگذاری سال جدید با عنوان اقتصاد و فرهنگ، این موضوع را بیش از پیش مورد توجه قرار می‌دهد که نقش دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری ما در تولید ثروت و ارزش آفرینی برای کشور بسیار حیاتی و مهم می‌باشد. از سویی دیگر، بررسی مشکلات و معضلات صنعت و بتبع آن اقتصاد کشور، جز با نگاهی موشکافانه، علمی و عملیاتی محقق نمی‌گردد و مبدا و جایگاه این این نگاه نیز در دانشگاه‌های کشور نهفته است. تلفیق علم و عمل دانشگاه و صنعت، آن هم با توجه به خصوصیات و مختصات بعضا متضاد، از جمله اصول حیاتی توسعه اقتصادی کشور است که از دل دانشگاه‌های فناور و اقتصادهای دانش بنیان عملیاتی می‌گردد.

وی افزود: با نگاه به رویکرد دانشگاه‌های بزرگ و مطرح جهانی در می‌یابیم که توسعه فناوری و توجه به تجاری‌سازی یافته‌ها و دستاوردهای تحقیقاتی و رفع نیازهای جامعه و صنعت بومی، یکی از رویکردهای اصلی ایشان در توسعه اقتصادی است. این دانشگاه‌ها، کارآفرین دانش بنیان را به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی خود قرار داده و در این راستا برنامه‌ریزی و تلاش می‌کنند. در واقع چه با نگاه الگوبرداری از دانشگاه‌های برتر دنیا و چه در راستای پیروی از سند چشم انداز ملی، نقشه جامع علمی و سایر اسناد بالادستی، چاره‌ای جز حرکت به سمت تحقق دانشگاه کارآفرین و ارزش آفرین وجود ندارد.

روستا آزاد گفت: در این راستا دانشگاه صنعتی شریف، بعنوان برترین دانشگاه فنی کشور، تنها دارای یک ماموریت بخشی نیست؛ بلکه باید در اقتصاد کشور نقشی فعال، محوری و البته بیشتر از سال های گذشته، بازی نماید. این دانشگاه باید مکانیزم‌ها و روش‌هایی را به کار بندد تا در کنار حفظ و ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش‌های بنیادین، موضوع حل مسایل و معضلات جامعه و تولید ثروت از دانش و فناوری را نیز محقق سازد.

ظرفیت عظیم استادان دانشمند و فناور دانشگاه، کیفیت و استعداد علمی دانشجویان، حجم و جایگاه فارغ التحصیلان توانمند، ارتباط سیستماتیک با صنعت و تجارب ارزشمند گذشته، گردش مالی و حجم فعالیت شرکت‌ها و نهادهای دانش بنیان و فناور ایجاد شده در دانشگاه، حجم مقالات علمی، حجم قراردادهای ارتباط با صنعت و عزم مدیران دانشگاه بر توسعه علمی و صنعتی کشور از جمله پتانسیل‌های دانشگاه صنعتی شریف در توسعه اقتصادی کشور و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که او نام می‌برد.

رییس دانشگاه شریف با اشاره به تلاش گذشته دانشگاه در این رابطه ادامه داد: خوشبختانه رویکردهای یک دهه اخیر دانشگاه در توجه به موضوع تجاری‌سازی فناوری و ظرفیت بسیار زیاد خانواده شریف در کنار دستاوردها و موفقیت‌های حاصله در این سال‌ها نویدبخش این مهم است که دانشگاه صنعتی شریف می‌تواند ضمن حفظ و ارتقای کیفیت آموزشی و پژوهشی خود، نسبت به حل مسایل جامعه صنعتی کشور نیز موثر بوده و نقش فعال‌تری را در توسعه اقتصادی و فناوری کشور ایفا کند.

در این میان، ظرفیت‌سازی و فراهم نمودن بسترهای لازم برای شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان توسط اساتید، فارغ‌التحصیلان و دانشجویان موضوع مهمی است که باید با حرکتی پرشتاب تر دنبال شود. این مهم میتواند با فرهنگ سازی وسیع و هدفمند، آموزش‌های مداوم، برندسازی و ارتباطات هوشمند، توسعه زیرساخت‌های فنی مورد نیاز مثل ایجاد پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف و ارتباط عملی تر صنعت با فناوران دانشگاه عملی شود. باید به این نکته توجه نمود که تجاری‌سازی فناوری و کسب ارزش‌ از یافته‌های پژوهشی و فناوری باید به یکی از راهکارهای مهم در تامین منابع مالی مورد نیاز دانشگاه تبدیل شود و چندان هم دور از دسترس نیست.

با نگاه به موارد پیش‌گفت و در جهت ایفای نقش شایسته دانشگاه در ارتباط با تحقق اقتصاد دانش‌بنیان می‌توان برنامه های سال جاری را در محورهای زیر خلاصه نمود:

• توجه به فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی دانشجویان در راستای تربیت دانش آموخته کارآفرین

• فرهنگ سازی توسعه شرکت‌های دانش بنیان در دانشگاه در راستای استفاده از ظرفیت دانشجویان، اساتید و فارغ‌التحصیلان که مهمترین دارایی‌ خانواده شریف هستند در جهت خلق ارزش از دانش و فناوری و هدف‌گذاری تولید ثروت در داخل مرزهای کشور

• ایجاد یک شبکه فعال و موثر و پویا (شبکه شرکت های ارزش‌آفرین) جهت هم‌افزایی میان شرکت های برخاسته از دانشگاه و همچنین سنجش میزان تاثیرگذاری آنها بر اقتصاد کشور

• برنامه ریزی علمی برای رفع نیازهای صنعت توسط دانشگاه و ارزش آفرینی کارآفرینی دانش بنیان در میان خانواده دانشگاه صنعتی شریف

• ترویج نظریه‌های اقتصادی بومی با نگاه به اسناد بالادستی کشور و تلفیق همزمان مبانی صنعت و اقتصاد با اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی

• حفظ ماموریت کلیدی تجاری‌سازی فناوری و تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین و تسهیل شرایط لازم برای تحقق آن و ارتقای دانشگاه در این زمینه

• جذب فارغ التحصیلان توانمند دانشگاه، به‌ویژه فارغ التحصیلان مهاجرت نموده به کشورهای دیگر در دانشگاه و شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه در راستای استفاده از ظرفیت‌هایشان.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان
پیش‎بینی اختصاص ۵ میلیارد تومانی به دانشکده‎های قرآنی در دست ساخت

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم